Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Osázej a užívej zahradu, kterou si sám naplánuješ. Na Krejcárku? Proč ne.

17.1.2014
Osázej a užívej zahradu, kterou si sám naplánuješ. Na Krejcárku? Proč ne.

Ačkoliv se teď většina zahrádek ukládá k zimnímu spánku a pěstitelé si užívají odpočinku, v komunitní zahradě Krejcárek se horečně pracuje. Důvod je prostý, zahrada by v příštím roce měla dostat novou podobu a to ne hned tak ledajakou. O tom, jak bude vypadat, by totiž měli rozhodnout sami její uživatelé a další obyvatelé Prahy 3.

Ulitej záhon / FOTO: redakcePrvní plánovací setkání, na kterém budete moci i vy určit podobu dalšího ročníku Ulitého záhonu, se koná 8. února od 15.30 v budově DDM Ulita v ulici Na Balkáně 2866/17a, kde budete srdečně vítáni. Co se vlastně pod komunitním zahrádkařením skrývá?

Princip komunitních zahrádek je v Evropě poměrně dobře znám, v naší kotlině však zahrádky vyrůstají poměrně pozvolna a nesměle. Co se vlastně pod pojmem komunitní zahrada skrývá? A komu je tato určena? Jedná se o společný prostor, na kterém si kdokoliv může pronajmout za téměř symbolický obnos záhonek, aby si na něm vypěstoval to, co je jeho srdci nebo jazyku blízké. Největší poptávka je samozřejmě zaznamenána od lidí, kteří bydlí v činžácích a panelácích a přejí si pěstovat bylinky, zeleninu, květiny nebo jen tak touží po aktivnějším kontaktu s přírodním koloběhem. 

Ulitej záhon / FOTO: redakceNa území MČ Praha 3 komunitní zahrada vznikla v loňském roce. Zřídila ji společnost My.Aktivity o.p.s. v blízkosti dětského hřiště Na Balkáně na části pozemku, který spravuje DDM Praha 3 - Ulita. Až doposud se ale Ulitej záhon (jak se první ročník komunitního pěstování nazýval) provozoval v bedýnkách a vacích, protože vznikl provizorně na ploše po zbouraných garážích, kde na zemi plevelem zarůstají poničené betonové panely. I jinak místo působí trochu neutěšeně, je obehnáno nevzhledným plechovým plotem a vévodí mu polorozbořená stavba garáže používána jako kůlna.
Od nového roku by však místo mělo dostat nový kabát. My.Aktivity o.p.s. získalo grant od Nadace Via v programu Město, kde žijeme (ve velké konkurenci byl projekt vybrán mezi pět nejlepších), který částečně pokryje náklady na úpravu tohoto prostoru. 

Ulitej záhon / FOTO: redakceProtože má však v budoucnu zahrada nadále sloužit občanům Prahy 3, návrh na její vzhled si vytvoří na tzv. prvním plánovacím setkání sami občané. Nejúspěšnější nápady ze strany veřejnosti budou zapracovány do profesionální studie, podle které bude zahrada následně upravena. Zapojení veřejnosti do projektu tím ale neskončí, na jaře a v letních měsících proběhne několik zahradnických workshopů, kde se účastníci zapojí do úpravy prostoru a budou mít možnost se naučit něco nového od specialistů na permakulturu či od zahradních architektů. Zahrada by měla být v listopadu 2014 slavnostně otevřena tak, aby v dalších letech sloužila jako místo pro komunitní pěstování, setkávání, ale i třeba pro ekovýchovné programy určené předškolním dětem či přednášky pro dospělé o přírodě.

Ulitej záhon / FOTO: redakceKromě Nadace Via, která projekt podpořila finančně, se na přípravě zahrady podílí celá řada dalších organizací. Především je to DDM Praha 3 - Ulita, dále pak zahradní centrum Green-decor, Lesy ČR s.p., Městská část Praha 3, dolaďuje se také spolupráce s Fakultou architektury ČVUT. Do příprav jsou zapojeny i rodinné kluby RK Ulitka a RC Paleček.
Ulitej záhon / FOTO: redakceProjekt samotný provází celá řada dalších akcí. Jednou z nich je výtvarná soutěž a výstava Namaluj si svou zahradu pro předškolní děti. Malí výtvarníci jistě srší nápady, jak by mohla zahrada vypadat. Jejich výtvarná díla vybírají do 16. 12. ve svých otevíracích hodinách herny RK Ulitka a RC Paleček (více na webových stránkách organizací). V lednu pak proběhnou vernisáže s vyhlášením soutěže v obou místech.

Zaujala-li Vás myšlenka společného zahradničení ve městě či možnosti podílet se na tom, jak budou plochy určené veřejnosti v Praze 3 vypadat, sledujte facebookovou stránku „Ulitej záhon“ či web myaktivity.cz. Dozvíte se tam, co je nového.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe