Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

(Ne)bezpečnost kamerových systémů

4.11.2013
(Ne)bezpečnost kamerových systémů

Jedním z ožehavých problémů, které dlouhodobě trápí obyvatele velkých měst včetně Prahy, je bezpečnost. Snad i proto lidé často nemají žádné výhrady, když jsou v jejich okolí instalovány bezpečnostní kamery. 

Vedle policejních kamer na ulicích se s kamerami stále častěji setkáváme také na úřadech, v obchodech nebo v činžovních domech. Pokud bychom měli přístup ke všem záznamům, tak by nebyl problém zachytit náš pohyb po centru Prahy na film, na němž bychom přecházeli z jednoho záběru do druhého. Činní tyto malé filmy město bezpečnějším? Statistiky pouliční kriminality mluví spíše o opaku.

ANonymous / FOTO: Filip SingerKlasická bezpečnostní kamera má v zásadě dvě funkce. Jednak může obstarat důkazy, že někdo něco udělal, jednak může působit preventivně. Jako pomocníci v pátrání po identitě kriminálníků se záznamy z kamer – možná překvapivě – příliš neosvědčují. A preventivní funkce? Pokud jsou kamery už skoro všude, tak je přece jedno, kde budu dnes krást, řekne si protřelý kapsář a nasadí si tmavé brýle a kšiltovku. Pokud jsme zrovna okrádáni nebo napadeni, kamera nám nepomůže. Kamer je totiž už tolik, že na obrazovku se nejspíš nikdo nedívá.

A tak se vymýšlejí různá vylepšení, jako jsou kamery, které rozpoznávají obličeje, nebo kamery, které nahlásí samy podezřelé chování. To, co je podezřelé, je předem nadefinováno a obecně lze říci, že je to chování nečekané, které vybočuje z průměru. Běháte tam, kde lidé obvykle neběhají, smějete se tam, kde se lidé nesmějí, nosíte v létě kabát nebo chodíte v zimě bez něj? Můžete čekat, že vám na rameno brzy zaklepou policisté, co že to tam provádíte a jestli náhodou nejste terorista. Ony vás ty výstřednosti po čase omrzí. Že jsou takové kamerové systémy jako z nějakého sci-fi filmu? Ale vůbec ne. V minulém roce připravoval instalaci podobného kamerového systému na odhalování podivností dopravní podnik v pražském metru. Jeho dodavatel pak hájil svůj systém tím, že se úspěšně využívá ve věznicích ve Švédsku a v Austrálii. Vskutku působivé doporučení!
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe