Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

O předsevzetích a zázracích

2.1.2014
O předsevzetích a zázracích

Nový rok začal a ti, kdo berou vážně svá nová předsevzetí, mají příležitost ukázat, jací opravdu jsou. Mnozí už opravdu nekouří. Chodí z práce dřív, než děti usnou. Jezdí méně autem a třídí odpad. Někteří svá chvályhodná předsevzetí dokážou naplnit, jiní ne. A ti, kdo již nyní tuší, že nejspíš neuspějí, možná touží po zázraku. Po čemsi, co by jim všechny ty krásné úmysly a přání pomohlo naplnit.

TEXT Leo Pavlát

 

O předsevzetích a zázracíchJenže co se zázraky v 21. století? Pro všechny, kdo se takto ptají, mám příběh. Nebo spíš vysvětlení k příběhu, který shodou okolností ožil právě v době  předsevzetí.  V prosinci  Židé slaví svátek Chanuka připomínající vítězství z 2. století př.n.l. nad řecko-syrskými okupanty . Ten svátek nemá s Vánoci nic společného, ale v našich zemích patří tak trochu k sobě. Jednak datem, protože židovský kalendář přivede hebrejský měsíc kislev a s ním i svátek Chanuka  pokaždé někam k Štědrému dnu. A tím druhým společným rysem je fascinace zapálenými svícemi, okouzlení světlem. Co krásnějšího a mocnějšího než světlo coby symbol pro naše předsevzetí bychom si mohli přát? V židovském chanukovém příběhu dokonce světla hrají zásadní roli: Na osmiramenném svícnu se každý den zapaluje o jedno víc, až poslední den svátku září všechna v plné kráse.

Legendu o svícnu, který měl hořet jeden den, ale ozařoval jeruzalémský chrám po osm dní, označuje židovská modlitba za zázrak. A jeden rabín, Moše Besdin, událost komentoval:0 „Ano, byl to zázrak, ale aby se stal, musel kněz, jehož jméno se už nikdy nedovíme, uschovat alespoň jeden jediný džbánek oleje. Učinil tak ve chvíli vojenské porážky, uprostřed zkázy a zmaru. Ten muž neproslul jako válečný hrdina. Schoval džbánek. V skrytu a tichosti konal, jak měl, vyjádřil své přesvědčení, svou víru, svou naději.“ Stejně si počínali ti, kdo po letech ve chvíli vítězství  zažehli olej z džbánku na chrámovém svícnu. Rabín Besdin  tím říká : „Člověk má vždy činit, co mu káže zákon, jednat podle svého srdce, i kdyby se to zdálo zbytečné a marné. Poté je možno očekávat zázrak.“

A jak to všechno souvisí s našimi předsevzetími, s nimiž jsem toto povídání začal? Snít o zázracích, když se nedaří, není k ničemu. Vždyť ani ti, kdo si je v modlitbě připomínají, nevěří v divy, které by člověk nepřivolal svými skutky. Nezbývá než se pořád snažit. Snad je dobré si to připomenout, i když  budou svátky pryč.

 

Autorem  upravený text z knihy Od Chanuky do Chanuky (Nakladatelství G & G, 2005)

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe