Opravdoví pivní gurmáni by měli zkusit Hostinec U Vodoucha v Jagellonské, kde se točí na devíti pípách samé dobré věci. Nížeji položeny, tedy na Husitské, je Hotel Victor, kde vznikl vůbec první žižkovský pivovar. Už mají navařeno. A o kousek níž bývala pivotéka Pivní rozmanitost, která se však již přestěhovala na hranici Vinohrad a Vršovic do prostor klubu Hoo Doo, kde se chystá 12 pivních kohoutů. Určitě se vyplatí zavítat, už jen proto, že budou mít často na Čepu Žižkovského svrchřiáka.
A právě v adventním čase se do pivotéky vyplatí zavítat, neboť mnoho pivovarů navařilo své vánoční speciály. Pivo je tradiční vánoční nápoj obzvlášť ve Skandinávii, neboť v tamních mytologiích měl obřad vaření a pití piva magický smysl a velkou váhu. V Estonsku se vzájemné vánoční návštěvy neobešly bez ochut-návání domácího piva, kterým se kropila i vánoční sláma a chléb pro zvířata. Ve Švédsku stávalo na vánočním stole více nádob s pivem, přičemž v jedné bylo andělské pivo, které nikdo nesměl pít.
Velkou tradici má vánoční pivo v Belgii, kde často tyto speciály celý rok zrají v sudech, než se vypustí na vánoční trh. I u nás se čím dál více pivovarů pouští do vaření advent-ních specialit. Zatímco třeba v Belgii jde o kousky, které chutnají vždy stejné a pivovary si tuto vánoční chuť hýčkají, u nás se poměrně experimentuje a znalci pak rádi debatují, který rok se pivo povedlo lépe. Za sebe letos rozhodně doporučuji polotmavou třináctku z Únétic. Ale za vyzkoušení stojí i Vánoční Rebel, třináctka z Chodovaru, sedmnáctka z pivovaru Opat či vánoční šestnáctistupňový speciál ze Strakonic.