Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Revolucionářský blockbuster

1.10.2013
Revolucionářský blockbuster

Pro hollywoodskou továrnu na sny jsou letní prázdniny jedním z nejdůležitějších období. Léto je již roky spojeno s opulentními filmy přetékajícími vizuálními triky, na které se obvykle snáší kritika z pozice jejich tuposti (viz například série Transformers). Do science fiction Elysium (2013) však překvapivě vstoupily levicové myšlenky. 

Žánr sci-fi, podobně jako tomu je i u hororu, tvůrcům často slouží jako pozoruhodný otisk aktuální společenské atmosféry, kdy se v pozadí neuvěřitelných příběhů odvíjejí myšlenky společenského útlaku, hrozby z útoku cizích mocností či abnormální moci vlastního státu. Nejde o vesmírné opery typu Star Wars, ale o subtilnější snímky typu Jsou mezi námi (r. John Carpenter, 1988) Zkouška Elysiumukazující průnik vetřelců do americké společnosti osmdesátých let. V rámci hollywoodské továrny na sny se v posledních letech objevují snímky prosazující ideologii socialismu jako lidštějšího nástupce tvrdých kapitalistických praktik. Ve snímcích jako byl Vyměřený čas (2011), Paralelní světy (2012) či remake Total Recallu (2012) se objevují dva protikladné světy – proletariát, který udržuje v chodu svět, versus hrstka vyvolených. A pochopitelně se objevuje revolucionář, který se snaží status quo zlomit.

Snímek Elysium režiséra Neilla Blomkampa je také postaven na polaritě pozemského světa, který se v roce 2159 proměnil v jednu velkou favelu a Los Angeles spíše připomíná předměstí Mexico City. Smetánka již Zemi opustila a žije v dokonalém „ráji“, orbitální stanici Elysium disponující nejen luxusní vilovou čtvrtí, ale také zázračnou lékařskou péčí, o které si pozemští dělníci mohou nechat jen zdát. Hlavní hrdina Max (Matt Damon) je v továrně na výrobu policejních robotů smrtelně ozářen a diagnóza je tvrdá – do pěti dnů zemře. Upne se k jediné možnosti – jakýmkoli způsobem doletět na Elysium a nechat se vyléčit. Samotný příběh je v důsledku velmi jednoduchý a Blomkampovi slouží jako záminka pro vyzkoušení různýchElysiumfilmových atrakcí, postupů a konstrukce fungujícího světa. „Elysejský“ filmový svět vypadá neobyčejně přesvědčivě především v uvěřitelnosti ošuntělého pozemského slumu. Blomkampovo sci-fi je kritizováno především z ideologické pozice, která se podivuje nad marxistickým vyzněním snímku, kdy dělnická masa přebírá moc nad „kapitálem“, zároveň však snímek odsuzuje pro přílišné jednoduchost. Elysium však není prvoplánovou agitkou, Max je do značné míry sobec, který nebojuje proti systému pro dobro bližních, ale čistě kvůli vlastnímu prospěchu. V závěru jej nevidíme, jak s pomyslnou rudou vlajkou vede utlačované k vítězství, ba právě naopak. Finálním činem chce pouze zachránit holčičku kamarádky z dětství, nikoli měnit společenský řád.

Elysium trpí jistou naivitou a Blompkampovým nadšením z velkého rozpočtu, zároveň jde o další pozoruhodný průnik levicových myšlenek v továrně na sny. Průnik, který podle výdělku z kin zas tak nevyšel – diváci asi chtějí vidět především vybuchující vesmírná plavidla. 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe