Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Vyšel originální žižkovský kalendář na rok 2014

Petr Hamšík / 5.2.2014
Vyšel originální žižkovský kalendář na rok 2014

Samozvaný prezident Svobodné republiky Žižkov, kavárník, odborník na polské i balkánské prostředí a také milovník Žižkova. Na jméno Pavla Trojana jste mohli již mnohokrát narazit, mimo jiné i na stránkách Žižkovských listů v rubrice Z historie Prahy 3. Tentokrát se však pustil do tvorby kalendáře pro ty, kdo mají rádi staré pohlednice. A bez podpory radnice. 

Pavel Trojan ve své kavárně / FOTO: Filip Singer„Po předchozích zkušenostech s grantovou politikou jsem se tentokrát rozhodl, že městskou část nebudu o podporu žádat,“ říká Trojan usazený v pohodlném křesílku jeho kavárny Republika Žižkov. „Snažil jsem se prosadit vícero patriotických projektů, avšak bez valného úspěchu,“ přiznává. Rozhodl se proto vyrazit jinou cestou – oslovil místní podnikatele, z nichž mu vyšli vstříc ve firmě Fujifilm.

Žižkovský kalendář„Žižkovský kopcovitý ráz, trojúhelníkovitý systém ulic, zelené plochy i terasovité střechy přitahují profesionální fotografy již více než sto let,“ píše se v úvodu kalendáře. Koncept pak počítal s oblíbenými srovnávacími fotografiemi, kdy polsko-česká skupina fotografů dostala těžký úkol – najít místa ze starých pohlednic a vyfotit je z podobného úhlu. Vznikl tak velký soubor, z něhož bylo dle Pavla Trojana velmi těžké vybrat finálních dvanáct „srovnávaček“. Nakonec se vše podařilo a můžete si tak na zeď pověsit například římskokatolický kostel sv. Anny v Jeseniově ulici, kostel sv. Prokopa v dnešní Seifertově, ale i vyhlídkový altán na vrchu Vítkov, okolí již zaniklé Bezovky či Milíčů dům v Sauerově ulici.

Žižkoský kalendářCo se však občanskému sdružení Žikov.Info zatím z důvodu nedostatku financí prozatím nepodařilo realizovat? Mezi projekty pracující s takzvanou „orální historií“ patří audiovizuální mapa, která spočívá v zachování „paměti“ žižkovských rodáků na dnes již dávno zmizelá místa, události, domy a přátele. Trojan dlouho pracoval i na průvodci po naší čtvrti či se snažil vytvořit opravdové žižkovské muzeum. Napovídá tomu i interiér kavárny – kolem vás je skříň po tetičce, lustr od mámy, židle od souseda, na zdi desítky černobílých snímků připomínajících, jak se v této čtvrti žilo před lety. „Mám pocit, že grantový systém je i přes změny stále ve starých kolejích,“ domnívá se Trojan, „jejich rozdělení je víceméně podle stejného mustru. Patriotické projekty podporu příliš nedostanou. Patriot je totiž nebezpečný, je to znalec, má jasný cíl a jde si za ním,“ dodává s lišáckým úsměvem Pavel Trojan.

Žižkovský kalendář je nicméně první příjemnou vlaštovkou, které budeme držet palce. Pokud máte zájem, můžete si jej zakoupit v kavárně Republika Žižkov za lidových 50 Kč.

 

Kavárna Republika Žižkov / Koněvova 1853/129, Praha 3 / www.republikazizkov.cz
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe