Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Zapomenutý chrám

Pavel Trojan / 25.1.2014
Zapomenutý chrám

Pravoslavné kostely se dají v Praze spočítat na prstech jedné ruky. Rodilé Žižkovany může o to více překvapit fakt, že jeden z nich, s typicky ruskými pravoslavnými rysy, se nachází přímo v areálu Olšanských hřbitovů. Jedná se o chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice neboli Uspeninskij chrám. Druhý název vychází z faktu, že je zasvěcen Zesnutí (v ruštině „uspenije“) přesvaté Bohorodice. V turistických průvodcích po Praze ho bohužel nenajdete.

Pravoslavný chrám / FOTO: Filip SingerPravoslaví se začalo v českých zemích vzmáhat už v 19. století, avšak katoličtí Habsburkové mu nedávali mnoho prostoru. Československá obec pravoslavná byla založena teprve po vzniku Československa a meziválečné období pravoslaví přálo.

V rámci obce můžeme sledovat velkou náklonnost k Srbsku, potažmo Jugoslávii, když se Československá obec pravoslavná připojila k Srbské pravoslavné církvi. V daném období také do Prahy proudily desítky tisíc emigrantů z Ruska, kteří utíkali před hrůzami občanské války.

Už na začátku 20. století byla nedaleko dnešní stanice metra Želivského, mezi vojenským a židovským hřbitovem, zřízena na II. obecním hřbitově pravoslavná část Olšan. Teprve po první světové válce byla vlivem ruské emigrace rozšířena a postaven byl i zmiňovaný pravoslavný kostel.

Mezi nejznámější pravoslavné Čechy své doby patřil kupříkladu Karel Kramář, první ministerský předseda samostatného Československa, který kromě vlastního finančního daru pomohl společně s manželkou a svým nástupcem Antonínem Švehlou stavbě kostela i formou organizace sbírek. Právě ty nakonec umožnily namísto původně plánované kaple vybudovat důstojný chrám v byzantském slohu zhruba pro sto věřících. Významnou částkou přispělo na stavbu kostela také Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, a to s podmínkou, že chrám bude současně pomníkem srbských pravoslavných vojáků padlých ve válce a pohřbených v Praze.

Pravoslavný chrám / FOTO: Filip SingerZákladní kámen chrámu byl položen 11. září 1924 a k jeho vysvěcení došlo na svátek Zesnutí přesvaté Bohorodice, dne 22. listopadu 1925. Stavba takzvaně pskovsko-novgorodského stylu, typického pro šestnácté století, pochází z dílny emigranta a profesora Kyjevské univerzity, architekta Vladimír Brandta. Ten vybudoval chrám, někdy označovaný za kostelík, jako jednolodní stavbu se čtvercovým půdorysem, jednou kopulí a lucernovitým tamburem s výškou dvacet dva metrů. Pod zvonicí je umístěn vchod do krypty skrývající třiatřicet hrobů. Původně měly sloužit pro zesnulé, kteří by byli později převezeni do Ruska. V kryptě je také umístěna pamětní deska připomínající tragicky zesnulého jugoslávského krále Alexandra, zavražděného v roce 1933 v Marseille. A konečně je zde pochován i Karel Kramář s manželkou Naděždou Nikolajevnou.

Pravoslavný chrám / FOTO: Filip SingerChrám má bohatou vnější i vnitřní výzdobu, která byla vytvořena podle návrhů ruského malíře a grafika Ivana Jakovleviče Bilibina a jeho syna Alexandra Ivanoviče. Nejkrásnější z vnějších fresek je velká ikona Zvěstování Panny Marie, jež je stylizací zázračné ikony Boží Matky, v originále nazývané Znamenije Kurskaja Korennaja. Druhá mozaika znázorňuje archanděla Michaela a je umístěna na zadní vnější stěně apsidy, tedy půlkruhového oltářního výklenku. Třetí mozaika se nachází nad vchodem do krypty. Jde o takzvaný rukou nestvořený obraz. Interiér chrámu je teprve od čtyřicátých let pokryt biblickými výjevy, jejichž autorkou je Taťána Kosinská a další ruští umělci. Ikonostas, tedy oltář byl zhotoven podle návrhu hlavního architekta chrámu Vladimíra Brandta.

Chrám je otevřen denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Liturgie (pravoslavné mše”) se konají v den významných pravoslavných svátků a pravidelně též každý pátek od 9 hodin a každou neděli v 8 a 10 hodin.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe