Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkovské lazarety a špitály

Pavel Trojan / 30.11.2013
Žižkovské lazarety a špitály

„Celkové poměry zdravotní jsou v městě Žižkově uspokojivé. Ač město jest jednak hustě zalidněno, veřejných sadů uvnitř města málo a jednak valnou většinou chudší – řemeslnickou a dělnickou třídou obydleno, přece nakažlivých nemocí nevyskytuje se percentuelně více, než v jiných městech.“ Toto veskrze pozitivní a historicky vzácné svědectví pochází z pera autorů knihy Město Žižkov, která pánům Srbovi a Houbovi vyšla v roce 1910.

Zmínky o prvních lazaretech na území dnešního Žižkova nás vracejí do roku 1680, kdy začali pražští Židé pohřbívat své mrtvé na pozemku bývalé olšanské vinice. Vedle hřbitova si postavili také svůj lazaret. Ten dnes patří k poslední části hřbitova ve Fibichově ulici, jež přežila stavbu televizního vysílače věže v osmdesátých letech a nachází se tam soukromá mateřská škola. Další nemocnice či lazarety byly hlavně za časů válečných, přesněji až do konce první světové války, zřizovány improvizovaně v již postavených objektech, nejčastěji ve školách nebo sokolovnách. Zastavme se u objektu z roku 1910, který ani dnes není příliš znám. Původně se mělo jednat 

Operace 1914 / FOTO: ČTK

nemocnici s chorobincem zvanou Hagibor (hebrejsky hrdina – pozn. autora) situovanou nedaleko dnešní stanice metra Želivského. Ačkoliv se plán stavby nemocnice nikdy neuskutečnil, ústav péče o potřebné měl až do svého uzavření na začátku druhé světové války asi sto třicet svěřenců a nacházela se tu i židovská modlitebna. Hagibor byl jedním z posledních míst, které směli Židé za protektorátu v Praze navštěvovat a věnovat se v něm alespoň zčásti kulturním či sportovním aktivitám. Hagibor v té době nicméně sloužil také jako internační lágr pro Židy pocházející ze smíšených manželství. Po válce budova připadla Vinohradské nemocnici, která tu provozovala až do roku 2006 Kliniku dětí a dorostu. Pražská židovská obec získala areál v restituci zpět a po rekonstrukci v květnu 2008 v něm otevřela Domov sociální péče Hagibor, který dodnes slouží jako domov, hospic i denní stacionář a klub po seniory. 

Na polohopisném plánu města Žižkova z roku 1912 najdeme šest lékařských obvodů, z nichž první vedl podél Husitské, druhý se rozkládal mezi Rajskou zahradou a Mahlerovými sady, třetí se nacházel na území bývalých Olšan a zahrnoval i několik žižkovských domů, které dnes patří k Libni. Čtvrtý z obvodů ležel v okolí Komenského náměstí, pátý bychom našli kolem dnešního Havlíčkova náměstí a šestý kolem Náměstí barikád. A konečně poslední z lékařských obvodů měl své místo u Obecního dvora, tedy v okolí hotelu Olšanka, a tam se nacházela „zvláštní záchranná stanice spojená se sborem hasičským“. 

Záchranka / FOTO: ČTKVraťme se nyní k vývoji dvou opravdových nemocnic, které s Prahou 3 souvisejí. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady patří na rozdíl od Nemocnice na Žižkově k nejznámějším zdravotnickým zařízením u nás. Vinohradská nemocnice byla slavnostně odevzdána veřejnosti dne 11. května 1902 a měla k dispozici 103 lůžek situovaných v několika pavilonech. Další vývoj Všeobecné veřejné nemocnice císaře a krále Františka Josefa I., okresu Vinohradského a Žižkovského ovlivnila světová válka. Nemocnice byla trvale přeplněná a jejímu provozu nepomohlo ani přidělení části sousedního židovského chorobince. V padesátých letech minulého století se stala Vinohradská nemocnice výukovou základnou tehdy vznikající Lékařské fakulty hygienické Univerzity Karlovy (nyní 3. lékařské fakulty) a některá vysoce specializovaná oddělení, jako například plastická chirurgie, slouží dodnes pacientům z celé republiky.

Budova Nemocnice na Žižkově v Kubelíkově ulici byla postavena až o dvaadvacet let později, a to Všeobecně prospěšným stavebním družstvem Záchrana, jako svobodárna a noclehárna pro ženy. V roce 1936 byl objekt prodán Kongregaci milosrdných sester svatého Kříže, které objekt využily jako výchovný ústav pro dívky. Po vyvlastnění v padesátých letech tu bylo zřízeno sociální lůžkové zařízení Obvodního ústavu národní zdraví (OÚNZ) Praha 3, které se později proměnilo v nemocnici. Od roku 1994 ji provozuje firma SDI, s. r. o., přičemž se převážně orientuje na následnou lůžkovou péči.

Dnes působí na Žižkově několik poliklinik a velké množství státních i soukromých lékařů a společností.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe