Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Žižkovský žurnál

31.10.2013
Žižkovský žurnál

Českému dokumentu se daří. Jedním z jeho nevýraznějších hlasů je Vít Klusák. Spolu s Filipem Remundou natáčí i produkuje filmy pod značkou Hypermarket Film a letos se svým projektem Český žurnál výrazně zapsali i do dějin televizní dokumentaristiky.

Žižkovský žurnál aneb Vít KlusákMožná si ještě pamatujete na ty tajuplné reklamy na billboardech. Z podvratného dokumentu Český sen se nevyklubal jen mediální humbuk, ale i základní kámen tvůrčí estetiky dua Klusák–Remunda a pilíř výrazné linie moderní české dokumentaristiky. Jejich poslední celovečerní film o umístění amerického radaru u nás Český mír patřil k nejvýraznějším počinům roku a dokumentární cyklus Český žurnál nyní přináší jejich svéráznou poetiku do konzervativních televizních vod.


Klusákův smysl pro humor a absurdno se projevuje už za studií, kdy natáčí krátký film Ocet, portrét svého otce, skladatele Emila Viklického, kterého osobně nezná, a který navíc odmítne ve filmu účinkovat. A tento prostor mezi dokumentem a vtípkem pak bude sebevědomě okupovat i nadále, ať už jde o společné filmy s Remundou či o jeho sólový snímek Vše pro dobro světa a Nošovic.


Žižkovský žurnál aneb Vít KlusákKdyž se scházíme v jeho bývalém žižkovském bytě, z něhož je nyní střižna, je na první pohled vidět, že Klusák je v mnohém stejný jako jeho filmy. V jeho vystupování i z jeho děl je vidět jasný postoj, který však nelze snadno zaškatulkovat. Klusák je člověk, který si rozhodně nenechá vnutit nějakou pózu, když jej fotíme na střeše domu v Biskupcově ulici, kde už osm let dělá domovníka.


Jak sám říká, došlo k tomu za tragikomických okolností: „Jsem těžký hypochondr, zrovna jsem napjatě čekal na jedno zásadní vyšetření a naprosto vážně si myslel, že umírám. Takže jsem tu funkci neodmítl, protože jsem si říkal, že to nebude na dlouho.“ Zároveň však dodává, že toto jeho jediné „politické angažmá“ představuje „příspěvek k tomu, jak si představuju, že by měla fungovat občanská společnost – starat se o něco, co je poblíž a člověk na to může mít vliv.“


Na Žižkov se přistěhoval náhodou, když s kolegou Martinem Duškem narazili na byt kousek od kina Aero. A i když tu už nebydlí, ale pouze pracuje, tak na tom, že dům nechátrá, má coby jeden ze zakladatelů společenstva vlastníků velkou zásluhu. „Dům totiž stojí na potoku a ve sklepě nám tryská pramen, který musíme odčerpávat. A zrovna v té době někdo ukradl čerpadlo.“
 

Žižkovský žurnál aneb Vít KlusákKlusák sice přiznává, že tento kout Žižkova je trochu mrtvý, hned však poznamenává: „Ale ta maloměstská nálada, kdy potkávám stále tutéž dámu, jak venčí psa v županu a pantoflích, ta mě baví velice.“


Vít Klusák je též pedagogem na FAMU a režíroval i několik dílů gastronomické reality show Ano, šéfe. I jeho dokumenty pracují podobně jako reality show se zvláštní kombinací obnaženosti, upřímnosti a stylizace. Jak s tímto přístupem pochodil právě u televizního publika s Českým žurnálem? „Největší vášně vzbudil příběh z Tanvaldu (o zabití mladého Roma, pozn. red.), řada příspěvků neměla daleko k ostře rasistickým výpadům. Alibistická potřeba svalovat vlastní nezdar třeba právě ,na cikány‘ – to je strašidelný fenomén a mám obavu, že sílí. Ale jsem mnohem radši za ostrou diskusi, než kdyby se kolem filmu rozpoutalo lhostejné ticho. Dobrý dokument musí bořit stereotypy, odemykat tabu, čeřit hladinu omšelých pravd, protože když to nedělá, jen utvrzuje své diváky v tom, co už věděli i bez toho filmu. A to je přece nuda k uzoufání.“


V dalších dílech bude Klusák se svými kolegy „čeřit hladinu“ na tématech jako Open Card, předčasné volby či kauza Iveta Bartošová. Už se moc těšíme.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe