Tažení starostky Hujové za její znovuzvolení, které žižkovská TOP 09 zahájila poté, co vítězná ŽnS nebyla schopna několik týdnů po volbách sestavit koaliční většinu v žižkovském „parlamentu“ je nakonec vítězné. Matěj Stropnický sice míří na magistrát do funkce radního pro územní rozvoj, v Praze 3 však povolební komunální dění zahájí působením v opozičních lavicích. V místních volbách sice zvítězil, jeho koaliční vyjednávání s TOP 09, ČSSD a nakonec i s ODS však skončila neúspěchem.
Koalici nakonec sestavila úspěšně Vladislava Hujová s ODS, ČSSD a nezávislými kandidáty z Volby pro město. Ti podepsali v pondělí koaliční smlouvu, ve které slibují vládu „rozpočtové zodpovědnosti“.
Jejich koalice bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů, ale jak ukázaly výsledky voleb nového vedení, mohou se opřít i o hlasy části opozice. Nové vedení radnice se chce zaměřit na úsporné hospodaření, které by mělo čelit poklesu příjmů z privatizace bytů. "Praha 3 bude muset řešit významný pokles příjmů, který jí doposud plynul z privatizace bytů. Z tohoto pohledu lze označit následující období jako přelomové," uvedla starostka Hujová.
"Nalezneme potřebné úspory v provozu úřadu a dalších organizací ve správě městské části a zaměříme se i na oblast příjmů," slibuje její nový místostarosta Alexander Bellu (ODS).
Právě finančně náročné předvolební sliby hnutí Žižkov (nejen) sobě, přitom koaliční strany označily za hlavní překážku ve spolupráci se Stropnickým. Ten sliboval miliardové investice do výkupů pozemků na Nákladovém nádraží Žižkov, či do zateplování soukromých domů.
Rozpočtová nerovnováha přitom bude v tomto volebním období podle ekonomů hlavním problémem, který je třeba v Praze 3 řešit. Městská část v minulých letech sice hospodařila s vyrovnanou bilancí, kdy se nezadlužovala, podstatnou část výdajů však kryla z příjmů z privatizace obecních bytů, která skončí za dva roky. A i během Stropnického éry ve vedení byla stále větší část těchto příjmů projídána. Z prodeje bytů se platily stále stoupající provozní náklady úřadu, zatímco investice do veřejného vybavení naopak klesaly.
Ustavujícímu jednání zastupitelstva třetí městské části předcházela „knírková“ demonstrace svolaná vítězným hnutím Žižkov (nejen) sobě na podporu Matěje Stropnického před žižkovskou radnicí. Na ní se však sešla nepočetná skupinka asi patnácti protestujících proti nové koalici.
Zvolení Hujové Stropnický nezabránil ani hlasitým hřímáním z opozičních lavic. Některé argumenty Stropnického byly přitom až úsměvné. „Obci hrozí, že bude naprosto stagnovat. Váš program je tak zcela nesourodý, nesouvisející," argumentoval například zelený místostarosta, během jehož působení ve vedení přitom končilo osmdesát procent investičních plánů radnice totálním fiaskem. Následně Stropnický začal kritizovat příliš mladistvý věkový průměr nové rady. Starostka Hujová se totiž obklopila místostarosty, jejichž věk se pohybuje okolo třiceti let. „Většina z nich jsou začátečníci, kteří se ani nevěnovali politice. Nemají žádnou představu o tom, co tady chtějí dělat," poznamenal jedenatřicetiletý zelený politik se „vší vahou svých dvouletých zkušeností“ ve výkonné funkci v rozhovoru pro Pražský deník.
Nové vedení žižkovské radnice
Vladislava Hujová (TOP 09) starostka
Jan Materna (TOP 09) místostarosta pro finance
Alexander Bellu (ODS) místostarosta pro kulturu
Lucie Vítovská (ODS) místostarostka pro dopravu, parkování a nebytové prostory
Irena Ropková (ČSSD) místostarostka pro bytovou a sociální politiku
Ivan Holeček (ČSSD) místostarosta pro investice
Jaroslava Suková (TOP 09) radní pro školství
Michal Papež (ODS) radní pro informační služby
David Gregor (ODS) radní pro sport a volnočasové aktivity.