Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Městské části připravují referenda k hazardu, Praha 3 dál prosazuje monopol vyvolených

Jan Kalous / 10.4.2014
Bude referendum k hernám? / FOTO: wikipedia.org

Již o tomto víkendu proběhne v Praze 8 místní referendum o tom, zda si občané přejí v této městské části existenci hazardních heren. Společně s evropskými volbami pak budou o hazardu koncem dubna rozhodovat také obyvatelé Prahy 7. A další referenda na toto téma budou také v Praze 1, 9 a 13 během podzimních komunálních voleb. Praha 3 však i nadále prosazuje monopolizaci hazardního byznysu, kdy by i v budoucích letech v ulicích Žižkova a Vinohrad zůstaly desítky výherních automatů v provozovnách vybraných podnikatelů, kteří si to na žižkovské radnici „uměli zařídit.“

Bude na Praze 3 referendum o hernách? / FOTO: maps.google.czNulová tolerance k hazardu již funguje v Praze 2. 6 a 12. Občané dalších pěti městských častí tak budou další v řadě, kteří mohou rozhodnout o tom, zda herny ve svých ulicích chtějí či nikoliv. Jen Praha 3 otočila před rokem kormidlo proti proudu a nulovou toleranci hernímu byznysu přetavila na monopolizaci tohoto lukrativního byznysu vybraným provozovatelům.
S tažením proti hazardu na trojce začala již před komunálními volbami dnes opoziční ODS. Ta navrhla zrušení všech heren jako jedna z prvních městských částí již v roce 2010, bezprostředně poté, co parlament schválil příslušný zákon, který tuto pravomoc obcím udělil. Zrušení hazardu na Žižkově a Vinohradech ale nakonec zabránilo prezidentské veto této novely. Nulovou toleranci pak prosazovala i bývalá koalice TOP 09 s ODS, která chtěla herny z území Prahy 3 vymýtit do konce roku 2014. „Naší snahou je, aby na území Prahy 3 nebyla žádná herna, náš program je nulová tolerance hazardu,“ prohlašovala tehdy před plným sálem seniorů ze Svazu důchodců starostka Vladislava Hujová (TOP 09), která si nulovou toleranci vzala jako osobní politické téma. O dva roky později však už bylo všechno jinak.
Bude na Praze 3 referendum o hernách? / FOTO: maps.google.czKdyž v červnu předloňského roku nastupovala do vedení žižkovské radnice koalice složená z TOP 09, ČSSD a zelené politické formace Žižkov (nejen) sobě, slibovala, že bude pokračovat v likvidaci herních podniků, které především dolní Žižkov proměnily místy v ghetto heren a zastaváren s návaznou kriminalitou. „Pokračujeme v nulové toleranci hazardu a provozovny heren budeme rušit v souladu s platnou legislativou,“ deklarovali sociální demokraté s topkaři a zelenými ve vlastní koaliční smlouvě, kterou spolu podepsali.

Zůstalo však jen u slibu. Krátce poté, co zasedli na žižkovské radnici, totiž radní obrátili o sto osmdesát stupňů a schválili poskytnutí monopolu na hazardní byznys sedmi vybraným provozovatelům. O tom, kdo smí a nesmí v Praze 3 v hazardu podnikat, přitom žižkovská radnice rozhodla za zavřenými dveřmi a dodnes je tak ve hvězdách, podle jakých kritérií politici kolem starostky Vladislavy Hujové rozhodli o tom, kdo získá tento lukrativní „bank.“ I po roce 2014 tak zůstane v Praze 3 stovka hracích automatů a nikde navíc není záruka, že jejich počet radnicí „vyvolení“ podnikatelé nemohou rozšířit.

Bude na Praze 3 referendum o hernách? / FOTO: maps.google.czA čím se politici z žižkovské radnice snaží politický veletoč obhájit? Podle starostky Hujové, která ještě v roce 2011 vítala možnost zatnout hazardnímu byznysu tipec podle vlastních slov „doslova s otevřenou náručí,“ to  do dnes již není dobré řešení. „Tam, kde z ulic úplně zmizí herny, nastupují herny nelegální,“ oponuje sama sobě.

Největším rizikem hazardu je, že na sebe váže trestnou činnost a závislost na automatech, gamblerství, způsobuje i mnoho lidských tragédií,“ oponovala žižkovská starostka na začátku svého funkčního období argumentům o zisku, který hrací přístroje přinášejí radniční kase. „Ona mnohokrát diskutovaná nulová tolerance kasin a heren sice na první pohled vypadá atraktivně, ale dramatický výpadek pro sport určených peněz by trojkové sportovní organizace pocítily velmi výrazně,“ prohlašuje dnes partajní kolega Hujové, radní Jan Vokál, který zřejmě trpí amnézií, když přijde na to, kdo a jakými argumenty o potřebnosti vymýtit „žižkovské Las Vegas“ přesvědčoval před několika měsíci veřejnost i oponenty.

Zdá se tak, že se Praha 3 v dohledné době k tažení proti hernám nepřipojí. A ani o nulové toleranci neplánuje nechat rozhodnout v referendu své občany.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe