Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Nekonečné čekání na byty

Jan Kalous / 10.3.2014
Čekatelé na byty se stali rukojmími v koaliční válce mezi starostkou Hujovou (TOP 09) a místostarostou Stropnickým (SZ) / FOTO: Filip Singer

Na čem ti se mohou shodnout? Tuto otázku si kladla před dvěmi roky řada lidí, když na žižkovské radnici slepila dohromady starostka Vladislava Hujová  nesourodou koalici „všichni proti ODS,“ složenou z TOP 09, sociálních demokratů a zeleného politického sdružení Žižkov (nejen) sobě. Vývoj pochybovačům dává za pravdu. První dáma Parhy 3 Hujová aktuálně vede se svým zástupcem Matějem Stropnickým otevřenou válku o bytovou politiku, která je již druhým rokem v rozkladu. A smutnými rukojmími této přestřelky jsou čekatelé na byty.

Starostka Vladislava Hujová / FOTO: Filip SingerO co ve sporu jde? Když nová koalice v létě 2012 nastupovala do vedení třetí městské části, slibovala mimo jiné nová „transparentnější“ pravidla hry při přidělování bytů. „Budeme efektivně a hospodárně nakládat s majetkem městské části,“ napsala si nová koalice na Žižkově do svých programových cílů.

V rámci čekání na „nová pravidla“ však žižkovská radnice přestala uvolněné obecní byty pronajímat a jejich počet postupně rostl. Aktuálně má tak Praha 3 ve svém majetku na 230 volných bytů, které nijak nevyužívá. Nikdo zde nebydlí, nikdo neplatí nájem, byty leží zcela ladem, řada z nich již celé roky. Každoročně tak obecní kasa přichází o nemalé peníze v řádu deseti milionů.

Čekání na byty / FOTO: Filip SingerNa situaci již před rokem upozornila opoziční ODS, která po vedení radnice začala požadovat řešení. „To je naprosto děsivý příklad hospodaření této koalice. Navíc se touto politikou rada městské části doslova směje do očí všem zájemcům o byty,“ uvedla zastupitelka ODS Martina Šandová.

A nová pravidla pro přidělování? Původně vedení starostky Hujové slibovalo, že je představí po nástupu, nakonec byl termín posunut na polovinu loňského roku. Rok se sešel s rokem, a kde nic, tu nic.

Neudržitelná situace nakonec místo řešení vyústila v otevřenou politickou přestřelku, ve které se koaliční strany navzájem obviňují ze zodpovědnosti za současný stav. Opratě nad horkým kamanem nejdřívě převzala starostka Vladislava Hujová (TOP 09), když na serveru Parlamentní listy oznámila, že „plánuje reformu při nakládání s bytovým fondem.“ Ze vzniklé situace obvinila svého zástupce Matěje Stropnického, který má bytovou politiku v gesci, a předložila koalici návrh nových pravidel bytové politiky. „Nečinnost Žižkova (nejen) sobě v čele se zástupcem starostky PhDr. Matějem Stropnickým v oblasti bytové politiky zapříčinila stav, kdy městská část vlastní zhruba 230 volných bytů, u kterých přichází o možný příjem z jejich nájmu ve výši 10 mil. korun ročně,“ argumetovala starostka.

Prioritou je, aby lidé přestali být rukojmí koaličních třenic, říká nový předseda žižkovské ODS Alexander Bellu. / FOTO: Michal ProtivanskýNiť suchou nenechala ani na druhém koaličním partnerovi – ČSSD. „Byla bych ráda, kdyby i paní místostarostka Oubrechtová (ČSSD), která je zodpovědná za sociální politiku, zefektivnila systém přidělování bytů v domech s pečovatelskou službou, kde je v současné chvíli 23 volných, k nastěhování připravených bytů,“ dodala Hujová.
Matěj Stropnický si však štulec od starostky nenechal líbit a reagoval prohlášením, kde zodpovědnost přičítá svým koaličním partnerům (viz ZDE). „Nečinnost ČSSD a TOP 09 v čele akciové společnosti v majetku MČ Praha 3, Správa majetkového portfolia (SMP), která má na starost rekonstrukce v oblasti bytové politiky, zapříčinila stav, kdy městská část vlastní zhruba 230 volných bytů, u kterých přichází o možný příjem z jejich nájmu ve výši 10 mil. korun ročně. Tyto byty jsou ovšem ve špatném Čekání na byty / FOTO: Filip Singertechnickém stavu a bez předchozích oprav je není možné pronajímat. Neřešení této situace místostarostou odpovědným za investice Bohuslavem Nigrinem (ČSSD) a ředitelem SMP Janem Maternou (TOP 09) a programové cíle městské části, k nimž jsme se zavázali již v roce 2012, přimělo starostku Ing. Vladislavu Hujovou (TOP 09) opsat návrh bytové politiky Prahy 3 ze schválených pravidel Prahy 2, která připravila a prosadila zástupkyně starostky MČ Praha 2 Kateřina Jechová za STRANU ZELENÝCH. Tento plagiát nyní TOP 09 předložila koaličním partnerům, ČSSD a ŽnS k připomínkování,“ kontroval. Podle něj je nezbytné pravidla, předložená starostkou Hujovou, dopracovat.

Čekání na byty / FOTO: Filip SingerPár měsíců před komunálními volbami se tak na plné obrátky zjevně rozjela obligátní politická mediální hra s názvem „Kdo za to může.“ Celé obviňování ze zodpovědnosti a plagiátorství by asi neCekslo všechny znaky humorné frašky, pokud by se zde nehrálo o desítky milionů korun, za které mohly být opraveny fasády, nové výtahy, dětská hřiště, či zlepšen nevalný stav chodníků. Co je však nejpodstatnější, rukojmími tohoto sporu se staly stovky lidí, kteří čekají na řešení své bytové situace, zatímco stovky bytů v Praze 3 již dva roky nikomu neslouží.

„Tady už nejde o to, kdo za co může, kdo co opsal, co kdo o kom řekl. V pořadníkách čekají lidé na přidělení bytů, jichž jsou stovky okamžitě k dispozici. Prioritou je, aby se to co nejdříve rozjelo. My jsme proto za této situace připraveni podpořit pravidla bytové politiky, která budou alespoň v zásadních bodech přijatelná. Nejhorší variantou je, že se situace, na níž už rok upozorňujeme, nevyřeší do voleb a pak se celé to kolečko rozjede nanovo,“ říká nový šéf opoziční ODS Alexander Bellu.

Doufejme proto, že se ledy kolem bytové politiky v Praze 3 konečně pohnou.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe