Rekonstrukci nejfrekventovanějšího náměstí naplánovala radnice třetí městské části společně s pražským magistrátem podle více než deset let starého projektu. Kritici tak současnému vedení vyčítají především to, že do projektu nezačlenilo připomínky občanů. Ti nesouhlasí se zrušením kašny od sochaře Petra Šedivého, omezením zelených ploch a poukazují i na to, že původní projekt například nepočítal s existencí oblíbeného farmářského tržiště, které zde zřídilo minulé vedení radnice.
Proti rekonstrukci náměstí podle plánů radnice tak vznikla již v loňském roce petice obyvatel z okolí, kterou v srpnu muselo projednat mimořádné zastupitelstvo. Na něm však vedení radnice nepřipustilo jakoukoliv změnu, když silou koaličních hlasů TOP 09, ČSSD a sdružení Žižkov (nejen) sobě neschválilo přijetí žádného usnesení, které by požadavky petentů akceptovalo.
Rekonstrukci náměstí se tak radnice rozhodla společně s magistrátem realizovat podle projektu z roku 2000 „vytaženého ze šuplíku.“ Jediné, co se změnilo, a to velmi podstatně, je plánovaná cena. Zatímco podle původních propočtů měla rekonstrukce Jiřáku vyjít na 39 milionů, nynější vedení žižkovské radnice náklady „aktualizovalo“ na 90 milionů korun, tedy více než dvojnásobek. Rozpočet přitom nepočítá s náklady na úpravu výstupů z metra, začlenění farmářského tržiště, či nezbytné úpravy ulic v okolí. S nimi účet za nové náměstí Jiřího z Poděbrad významně překonává sta milionovou hranici.
Největší náklady má přitom spolknout kritizované výrazné omezení zeleně. Podle propočtů radnice má jít na vydláždění náměstí až 40 milionů korun. Při čtyřech tisících metrech čtverečních betonových ploch, se kterými projekt počítá, tak vychází jeden plošný metr dlažby skoro na deset tisíc korun.
Díky aktuálnímu rozhodnutí zastupitelstva však vše vypadá, že by se ledy kolem nového Jiřáku mohly ještě pohnout. Podle usnesení, které zde prosadila opoziční ODS, totiž žižkovské zastupitelstvo zaúkolovalo radu, aby uspořádala k architektonickému řešení náměstí Jiřího z Poděbrad veřejnou debatu. „Tady nejde o politiku, hlavní je, aby se podařilo nalézt řešení, které by sladilo představy architektů s požadavky běžných lidí, kteří zde žijí a tento prostor denně využívají,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Marek Zeman.
Přesný termín veřejné debaty zatím není znám, podle usnesení však má proběhnout nejpozději do příštího zastupitelstva, tedy do 16. června. Znovu otevřít by se tak mohly všechny otázky, které občany pálí, například osud kašny s názvem Spojená Evropa.
„Projekt z roku 2000 je již v některých aspektech morálně zastaralý a potřebuje aktualizovat. V době, kdy vznikal, zde například nebylo plánováno farmářské tržiště, náměstí Jiřího z Poděbrad nežilo tak bohatým komunitním životem, jako je tomu dnes. Myslím, že by architektonické řešení mělo vycházet z požadavků veřejnosti. Je chyba, že radnice při plánování veřejného prostoru nepoužívá prvky komunitního plánování jako v minulosti, kdy se nejdříve zeptá občanů, o co vlastně mají zájem,“ dodal bývalý místostarosta pro zeleň a zastupitel ODS Pavel Sladkovský.