Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Plůtek, minigolf a Mahlerovy sady

Petr Hamšík / 6.2.2014
Plůtek, minigolf a Mahlerovy sady

Kdo se byl v posledních několika měsících podívat v Mahlerových sadech, nemohl si nevšimnout mnoha podstatných změn. Objevila se nová restaurace se zahrádkou, na podzim vjely do parku buldozery a rozryly park blíže k Fibichově ulici. A zastupitelé naší městské části se začali hádat, kdo za současný stav, kdy velkou část zelených ploch nahradil beton, vlastně může. 

Ohrazení piknikové loučky / FOTO: Petr HamšíkV zimním období vypadají sady neutěšeně – v jedné části parku připravené vybetonované plochy na budoucí minigolf, u nějž se dle „stavitele“ - jednatele společnosti Oreathea Romana Laina nepočítá s jakýmkoli oplocením. Je však otázkou, zda k němu v budoucnosti opravdu nedojde – když se totiž podíváme na piknikovou loučku hned u restaurace Miminoo, spatříme zhruba metrový plot. Jediný přístupový bod se zdá být právě zmíněná restaurace.
Budoucí minigolf / FOTO: Michal ProtivanskýNejprve přejděme nářky místních pejskařů, kteří nebudou mít kde venčit své psí miláčky. Jak ví mnozí návštěvníci žižkovských parků – venčení se zpravidla nerovná i odklízení výkalů. Zachování parku v hustě zastavěném srdci Prahy 3 by však mělo být především zájmem radnice, jejíž představitelé v současné chvíli spíše přiznávají opomenutí, nicméně se současným stavem již nikdo nic nenadělá. Firma Oreathea, která získala soukromý pozemek od Českých radiokomunikací do pronájmu, by v případě podání žaloby MČ Praha na rozhodnutí stavebního úřadu nejspíše dostala pouze pokutu.

Městská část, ještě před dvěmi lety v koalici TOP09 a ODS, stála proti změnám v parku a stavebnímu úřadu zaslala nesouhlasné stanovisko. Přesto svatební úřad rozhodl ve prospěch investora a to 29. května 2012, přičemž o rozhodnutí se informovalo od 5. června téhož roku pouze prostřednictvím úřední desky. Přesně o týden později pak došlo k mimořádnému zasedání zastupitelstva, na němž se změnilo složení radniční koalice – ODS se dostala do opozice, zatímco TOP09 začala spolupracovat s ČSSD a koalicí Žižkov (nejen) sobě. Územní rozvoj se tak ocitl v kompetenci místostarosty Ondřeje Ruta.

Budoucí minigolf / FOTO: Michal Protivanský„Minigolf je něco, co nepatří do centra města mezi tradiční blokovou zástavbu, či do blízkosti židovského hřbitova,“ sdělil ŽL Rut a pokračuje, „primární odpovědnost nese kompetentní místostarosta a je to také pochybení úředníků, za předchozího místostarosty Kalouska nebyla na radnici systematicky sledována úřední deska.” Bývalý místostarosta Tomáš Kalousek však oponuje s tím, že úřední deska sledována byla. “V době před zastupitelstvem se vědělo, že dojde ke změně v koalici a odvolání stavebnímu úřadu muselo proběhnout rozhodnutím rady. Tu však starostka Hujová již nebyla ochotna svolat,” hájí se Kalousek. Ondřej Rut navíc zdůrazňuje, že pan Kalousek po změně koalice vůbec nepředal potřebnou agendu. “Po zastupitelstvu jsem tehdy říkal mimo jiné panu Rutovi, že jsem připravený agendu a rozjeté projekty předat a vysvětlit,” oponuje v té souvislosti Kalousek.

Oplocený trávník / FOTO: Petr Hamšík„ODS se za svého působení v radě opakovaně proti projektu výstavby v Mahlerových sadech vymezovala. Ten projekt byl opakovaně ve vedení diskutován a sledován. Svádět proto vinu na předávání kompetencí nemá smysl. Starostka byla v čele radnice za minulé i současné rady a o stanoviscích byla dostatečně informována. Proto považujeme za nepochopitelné, že k tomuto opominutí, kdy se městská část proti stavebnímu povolení neodvolala, vůbec došlo. Je to krajně podivné. Každopádně nyní již radnice nemá možnost standardně do betonování parku zasáhnout,“ tvrdí zastupitel ODS a bývalý člen výboru pro územní rozvoj Ondřej Pecha. Ondřej Rut občany do budoucna ujišťuje: „Mechanismus sledování úřední desky už funguje a k takovému opomenutí již nemůže dojít.“

Minigolf se tak postupně dokončí a bude tak spíše na obyvatelech, zda jej budou navštěvovat. Ale ruku na srdce – kdy jste naposledy hráli minigolf?!
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe