Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Porušila starostka Hujová zákon? Radnice to tají!

Jan Kalous / 21.3.2014
Porušila starostka Hujová zákon? Radnice to tají!

Přes dva roky se táhne kauza, která byla jednou z hlavních příčin rozpadu pravicové koalice na žižkovské radnici. Fakt, že starostka Hujová neohlásila střet zájmu při přidělení daru z kapes daňových poplatníků svému občanskému sdružení byl jedním z důvodů, proč ji vetšina radních v roce 2012 vyzvala, aby zvážila své setrvání ve funkci. Hujová však raději rozštěpila vlastní stranickou buňku a domluvila se na spolupráci s opozičními sociálními demokraty a Stropnického formací Žižkov (nejen) sobě. Přestože bylo její porušení zákona mezi tím uzavřeno, radnice tají s jakým výsledkem.

Porušila starostka zákon? / FOTO: Filip SingerO tom, že starostka skutečně porušila zákon o střetu zájmů dnes nemůže být pochyb. Když na jednání rady městské části předložila návrh obdarovat z obecní kasy občanské sdružení Čistá města, vůbec se nezmínila, že v tomto sdružení figuruje. Zákon o střetu zájmu v takovémto případu hovoří naprosto nekompromisně. Podle něj je starostka povinna při jednání rady, na kterém vystoupí v rozpravě, předloží návrh nebo je oprávněna hlasovat, oznámit svůj poměr k projednávané věci, jestliže se zřetelem k výsledku projednání věci by jí mohla vzniknout osobní výhoda anebo má-li na věci jiný osobní zájem. Pokud poruší tuto povinnost, jedná se o přestupek, za který je možno uložit pokutu až 50 tisíc korun. Problém je, že přestupek nakonec řešili úředníci, kteří jspou starostce podřízení, tedy občanskoprávní odbor Úřadu městské části Praha 3, kam celá věc doputovala od policie. A podle zákulisních informací její řešení nakonec nechal úřad spadnout pod stůl, když celou  věc řešil tak dlouho, až byla nakonec promlčena.

Porušila starostka zákon? / FOTO: Filip SingerOficiálně však není jasné, jak celá kauza dopadla. Radnice výsledek tají a odmítá jej sdělit i kontrolnímu výboru zastupitelstva, který se celou věcí z podnětu opoziční zastupitelky Aleny Hronové (KSČM) zabývá. Na dotaz výboru sdělila vedoucí občansko-právního odboru, že „přestupkové řízení proběhlo podle zákona, ale není možné výboru podat sdělení o výsledku řízení.“ Kontrolní výbor se proto obrátil přímo na starostku Hujovou, ta však zastupitelům do celé záležitosti více světla také nevnesla. „Výsledek přestupkového řízení mi není znám, a ze strany váboru občansko správního ÚMČ Praha 3 jsem neobdržela žádné vyrozumění,“ napsala starostka Hujová ve své odpovědi.

Dva roky po rozpadu povolební koalice tak ani dnes není jednoznačně jasné, jak dopadla kauza, která byla katalyzátorem této krize. Jednoznačně není tedy prokázáno, ale ani vyvráceno, zda nejvyšší představitel městské části při nakládání s penězi daňových poplatníků porušil zákon. Výsledek, s jakým případ uzavřeli úředníci podřízení hlavnímu aktérovi celé kauzy totiž radnice stále tají.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe