Je společný oběd místních komunálních politiků s humry a šneky za 9 tisíc korun na účet jejich voličů běžným pražským standardem? Nechávají si starostky jiných městských částí také proplácet z radniční kasy parfémy za pět tisíc korun či luxusní oblečení? Chodí další pražští politici běžně za desítky tisíc korun z kapes daňových poplatníků na špičkové koncerty zahraničních interpretů, kteří do metropole zavítají na turné, stejně jako žižkovská starostka z TOP 09?
Radnice Prahy 3 i sama starostka se snaží po vypuknutí skandálu veřejnost přesvědčit, že tomu tak je. „Je standardem, že vysocí političtí představitelé, kteří musí reprezentovat svoje úřady, mají tyto výdaje hrazeny z rozpočtu,“ hájí starostčiny benefity k pětasedmdesátitisícovému platu tajemník žižkovské radnice Petr Fišer.
Jak však vyplývá ze zjištění Žižkovských listů, není to pravda. „Žádné fondy, z nichž by se hradily být jen mimořádnější výdaje radních, nemáme,“ informovala například mluvčí sousední městské části Praha 8 Helena Šmídová.
Obdobně se vyjádřila již dříve i starostka další centrální pražské městské části, Prahy 2, Jana Černochová. „Jako starostka MČ Praha 2 nemám k dispozici žádný fond na reprezentaci a pokud chci někoho pozvat na oběd, pozvu ho za své peníze. Myslím si, že jako starostové nemáme malé příjmy a příležitostí, kdy jdu někam na oběd, mám tak málo, že nevidím jediný důvod, proč bych to neměla za sebe zaplatit sama,“ uvedla Jana Černochová.
Také další městská část Praha 1, kde starostuje Oldřich Lomecký, stranický kolega Vladislavy Hujové, se od praxe, která panuje na žižkovské radnici, distancovala. „U nás reprefondy na ošacení, kulturní vyžití, kosmetiku či podobné věci žádný z radních nemá,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Obdobně reprezentační standardy, na něž je zvyklá žižkovská starostka, odmítl i mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. „Uvolnění členové Zastupitelstva MČ Praha 7 žádnými podobnými fondy nedisponují. Věci jejich osobní potřeby z rozpočtu městské části hrazeny nejsou,“ řekl mluvčí holešovické radnice.
Z ankety tak vyplývá, že na okolních radnicích v metropoli je proplácení osobních věcí z peněz daňových poplatníků tabu. V moravskoslezském statutárním městě Opava, která počtem obyvatel přibližně odpovídá městské části Praha 3, dokonce na náš dotaz na devítitisícové večeře, parfémy a proplácení lístků na koncerty pro radní, reagovali odměřenou otázkou, zda se „jedná o nějakou recesistickou akci.“