Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Radnice zrušila umělcům ateliéry, teď neví, co s nimi...

Jan Kalous / 14.2.2014
Radnice zrušila umělcům ateliéry, teď neví, co s nimi...

Žižkovská radnice zrušila umělecké ateliéry v Lupáčově ulici a přestavěla je na byty. Zdá se však, že umělci přišli o své zázemí zbytečně, protože byty zejí prázdnotou a nikdo je nechce.

Zrušené ateliéry / FOTO: Filip SingerPraha 3 se v rámci české metropole pyšnila jedním primátem, který jí propůjčoval titul umělecké čtvrti. V rámci hlavního města byl Žižkov největším azylem výtvarných umělců, ještě před několika roky se zde nacházelo na 150 ateliérů, zpravidla v nejvyšších patrech bytových komplexů ve vlastnictví žižkovské radnice.

„Nápady na zrušení ateliérů a jejich předělání na byty, které by se pak prodaly, zde byly již v minulosti. Vždy jsem byl proti tomu,  protože by tím Žižkov ztratil cosi ze své duše. Kulturu jsme vždy chápali jako vlajkovou loď Prahy 3 a výtvarní umělci byli součástí toho, že je Žižkov vnímán jako pražská obdoba pařížské umělecké čtvrti Montmartre,“ říká výtvarník a zastupitel ODS Ondřej Pecha.

Situace se změnila po nástupu nové koalice TOP09, ČSSD a sdružení Žižkov (nejen) sobě v červnu 2013. Ateliéry v rekonstruovaném komplexu v Lupáčově ulici, jež čekaly na návrat umělců, se na poslední chvíli překolaudovaly na byty. Do objektu tak opět nastoupili dělníci a prostory přestavěli na malometrážní bydlení.

„Aby se radnici vrátila ta obrovská investice, která tam byla, tak se ty ateliéry rekolaudují na byty, ale jsou to prázdné ateliéry,“ argumentoval tehdy zástupce starosty Ondřej Rut (Strana zelených), proč se radní krátce po svém nástupu rozhodli dát přednost komerčnímu zisku před kulturní obcí. Žižkovská radnice nabídla dřívější ateliéry ve výběrovém řízení k prodeji, avšak zdá se, že o ně není valný zájem. Ze sedmi malometrážních bytů nabízených od 1,9 do 2,4 milionů korun se prodaly pouze dva.

Zrušené ateliéry / FOTO: Filip SingerPodle opozice za to může i podivný způsob prodeje, který městská část zvolila. „Radnice prodej prakticky neinzerovala, nabídku jsme nalezli jen na webových stránkách městské části. Výběrové řízení tak proběhlo potichu, podivným netransparentním postupem, který budí podezření,“ uvedl zastupitel Ondřej Pecha.

Třetí městská část má stále v majetku velkou část ateliérů, které se nacházejí v nejvyšších patrech bloku domů mezi Roháčovou, Jeseniovou, Blahoslavovou a Ostromečskou ulicí. Ty čekají na rekonstrukci a následnou privatizaci. V jednom z nich tvoří například i Jan Saudek. „Je pravda, že tihle umělci jsou takovou solí země a že by tam měli zůstat, protože oni to zdobí. Hluboce věřím, že pár desítek let do té stovky tam ještě přežiju," uvedl známý český fotograf pro Český rozhlas. Osud těchto ateliérů je však zatím nejasný.

„Na dalších panelových domech, ve kterých tvoří umělci, budou probíhat pouze zateplení vnějších plášťů a výměna oken. A ti umělci tam zůstanou a nebudou vystěhováváni," dušuje se místostarosta Rut. Nakolik se na jeho ujištění dá spoléhat, však není jasné. Sám před časem jako ještě opoziční zastupitel ve výboru pro územní rozvoj zrušení ateliérů podporoval. „Pamatuji si velmi přesně, že kolega Rut hlasoval pro projekt, který se zachováním ateliérů nepočítal, proti kterému já jsem se stavěl,“ potvrzuje Ondřej Pecha.

Jisté dnes je, že o osudu umělecké kolonie na Žižkově nakonec bude rozhodovat až budoucí vedení radnice po komunálních volbách na podzim tohoto roku.

Zrušené ateliéry / FOTO: Filip Singer

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe