Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

V pražské TOP 09 to vře: Losna, Mažňák nebo tajemný Em?

Jan Kalous / 13.3.2014
V pražské TOP 09 to vře: Losna, Mažňák nebo tajemný Em?

Volíš Losnu nebo Mažňáka? Kultovní otázka z chlapeckého románu Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara by se dala v těchto dnech aplikovat na dění uvnitř pražské buňky TOP 09, kde svádí souboj současný primátor Prahy Tomáš Hudeček se svým náměstkem Jiřím Vávrou o pozici lídra do podzimních komunálních voleb.

Zatímco špičkování obou vrcholných představitelů metropole se promítá i do jejich vyjádření pro tisk, nelze vyloučit, že smát se bude třetí vzadu - foglarovskou terminologií „tajemný Em.“

Měsíce trvající vnitrostranický boj mezi Tomášem Hudečkem a Jiřím Vávrou v minulých dnech vyústil ve víceméně otevřený střet, když náměstek primátora a šéf pražské buňky Kalouskovy strany v rozhovoru pro deník Právo primátorovi Hudečkovi otevřeně vyčetl jeho spolupráci s exprimátorem z let dávno minulých Janem Kaslem. Oheň na střeše se objevil poté, co Kasl kývl na nabídku kandidovat na primátorský post v podzimních komunálních volbách na kandidátce Babišova hnutí ANO. „Osobně doporučuji jak panu primátorovi, tak mým kolegům, aby spolupráci s Janem Kaslem přehodnotili, protože se nedomnívám, že bychom za TOP 09 měli pěstovat vztahy s ANO a rozhodně ne s člověkem, který se vůči nám nezachoval nijak korektně,“ prohlásil poté náměstek primátora Jiří Vávra a potvrdil tím, že v pražské TOP 09 to vře.

 

Hudeček – nejméně populární primátor Prahy

 

Když v loňském roce TOP 09 rozbila koalici s reformním křídlem ODS kolem Bohuslava Svobody a populárního primátora sesadila z vedení města s pomocí kontroverzního šéfa zastupitelů ČSSD Miroslava Pocheho, navázaného na největší šíbry pražské komunální politiky, řada lidí se tomuto politickému obratu Kalouskovy strany v hlavním městě divila. Jedním z motivů byla podle zákulisních informací právě snaha o zviditelnění politiků TOP 09, kteří doposud stáli ve stínu populárního primátora Svobody. Úvaha, že popularita voličů automaticky přeskočí na Tomáše Hudečka jen tím, že si na krk pověsí zlatý primátorský řetěz, který s pomocí „opozičně-smluvních“ sociálních demokratů serval z hrudi Bohuslava Svobody, však nevyšel. Zatímco Svoboda vedl žebříčky popularity hejtmanů (mezi které je primátor hlavního města řazen), Tomáš Hudeček se usadil hluboko na posledním místě v tomto průzkumu veřejného mínění. Podle únorového šetření Hudečkovo primátorování kladně hodnotí pouhých 19 procent Pražanů. Jeho obliba tak proti loňským výsledkům stále klesá.

Boj v TOP09 / FOTO: redakce

Hudečkovu kariéru v primátorském křesle poznamenal především rozpačitý výkon během loňských povodní, během nichž se zábrany na pražské Kampě vztyčovaly až ve chvíli, kdy se hasiči brodili kolem jejich stavby po kolena ve vodě. Další selhání pražského primátora přišlo v kauze tunelu Blanka. Obří stavba, o které představitelé Topky během převratu proti Svobodovi prohlašovali, že je to problém, jenž vyřeší během týdne, po Hudečkově manažerském zásahu skončila v  patové situaci, kdy se práce zastavily. Není tak jasné, kdy a zda vůbec důležitá dopravní tepna otevře své brány řidičům.

Do patové situace obří stavbu dovedlo vedení města tím, že přestalo platit faktury Metrostavu, který projekt realizuje. Dluh se postupně vyšplhal na miliardu korun a Metrostav proto práce zastavil. Hudeček fiasko odůvodňoval tím, že zpochybnil platnost smluv s Metrostavem. Rozhodčí soud, ke kterému celý spor nakonec dospěl, však nakonec nařídil městu za práce platit a fakticky tak uznal platnost smluv, přestože na konečný ortel se ještě čeká. „Zastavení výstavby bude stát městskou kasu 50 až 150 mil. Kč. Primátor Hudeček je manažersky impotentní,” řekl k tomu nový předseda pražské ODS Filip Humplík.

Je proto jasné, že v Kalouskově straně klesá vůle nominovat Hudečka do podzimních komunálních bojů i přes podporu, které se mu dostalo od formálního předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Boj v TOP09 / FOTO: redakce

 

Vávra? Nulové charisma

 

Oproti Hudečkovi je vlivný předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra označován za schopného stratéga, kritici mu však vyčítají nedostatek charisma pro pozici lídra. Výrazem tváře, gesty i mimikou totiž na veřejnost primátorův náměstek nepůsobí zrovna jako magnet na voliče.

A toho si je vědomo také republikové vedení TOP 09. Ve hře je proto možnost, že při souboji dvou rivalů v pražské organizaci nakonec zvítězí někdo třetí. Naznačuje to i fakt, že vrcholní představitelé strany si vyhradili právo do nominace pražské kandidátky partaje v podzimních komunálních volbách mluvit.

 

Vytáhne Kalousek eso z rukávu?


Ve hře je tak stále možnost, že Miroslav Kalousek nakonec zopakuje v Praze již jednou osvědčený trik z minulých komunálních voleb se známou tváří. Tehdy vytáhl do boje s bývalým guvernérem národní banky Zdeňkem Tůmou coby s lídrem, který si hlavní město „vezme na triko.“ Pravda, po Tůmově triku se ke kormidlu Prahy nakonec vyšplhali jiní a Tůma dosluhuje svůj „kontrakt“ v jejich stínu.

Populární exguvernér však další nominaci nepřipouští a je otázka, jakými esy v rukávech ještě Kalousek vůbec disponuje. Sám navíc tvrdí, že ani žádného „Tůmu - verze 2.0“ nehledá.

Ale kdo ví, jak se říká: „Staré triky, dobré triky…“

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe