Rada třetí městské části zasedla 28. března a vzala žádost občanského sdružení Archetyp, které farmářské trhy na „Jiřáku“ provozuje, šmahem. Zamítla farmářům všechny akce, o jejichž uspořádání na náměstí v první polovině tohoto roku usilovali. Tematické akce, které v kalendáři kopírovaly události tuzemského agrárního roku, přitom byly s pravidelným provozem farmatrhů na náměstí Jiřího z Poděbrad v minulých letech již neodmyslitelně spjaty a těšily se velkému zájmu veřejnosti. Minulé vedení radnice naopak jejich pořádání podporovalo.
„Farmářské tržiště jsme při jeho zakládání nechápali jen jako podporu českých farmářů a malých výrobců potravin, šlo i o společenský, sociální projekt, který měl spojovat lidi z městského prostoru s českým venkovem,“ vysvětluje bývalý místostarosta Pavel Sladkovský (ODS), který stál u zrodu tržiště na Jiřáku. „A právě tematické akce dávali možnost občanům Prahy 3 nahlédnout, čím český venkov právě žije, co se v agrárním sektoru děje. Posilovaly vazby města s venkovem.“
Občanské sdružení Archetyp, které tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad provozuje, usiluje o návrat přímého prodeje od pěstitelů a výrobců do ulic Prahy již 8 let. Sdružení vypracovalo studii pro návrat farmářských tržišť do metropole pro magistrát hlavního města, stálo u zrodu tržiště na Kubánském náměstí v Praze 10 a provozuje vedle Jiřáku také tržiště na Náplavce. Archetyp spolupracuje s ministerstvem zemědělství i zemědělskými profesními svazy (Asociace soukromých zemědělců, zelinářskou a ovocnářskou unií či Svazem soukromých zemědělců. Je také zakládajícím a předsedajícím členem Asociace farmářských tržišť. Farmářské tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad přitom v roce 2011 v rozsáhlém hodnocení zařadil časopis Týden mezi pět nejlepších v celé republice.
.