Od chvíle, kdy opozice na minulém zastupitelstvu prosadila konání veřejné debaty k jednomu z nejžhavějších témat na Praze 3, bylo jasné, že to pro současnou koalici TOP 09, ČSSD a sdružení Žižkov (nejen) sobě bude horký brambor. Jejich plán na vybetonování Jiřáku za 90 milionů korun, který také obnáší rušení místní kašny a pravděpodobně i přesunutí farmářského tržiště, vyvolal odpor veřejnosti, již v loňském létě, kdy obyvatelé okolí oblíbeného vinohradského náměstí prosadili na jednání „žižkovského parlamentu“ svou žádost o zachování kašny. Tu se ještě hlasovací mašinérii starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) podařilo smést ze stolu na „mimořádném“ zasedání, které starostka narychlo svolala na srpen do nejfrekventovanějšího období dovolených. Na počátku letošního roku se však opoziční ODS podařilo prosadit usnesení, které dává vedení radnice za úkol uspořádat debatu s občany na téma revitalizace náměstí ještě před tím, než se zastupitelé sejdou na své červnové schůzi.
Náměstí krále Jiřího z Poděbrad, nebo poručíka Scheisskopfa z Hlavy XXII?
Mezitím však odpor veřejnosti proti megalomanským rekonstrukčním plánům žižkovské radnice notně zesílil. Díky vizualizaci, kterou radnice zveřejnila, se pro projekt vžil lidový název „Vojenské seřadiště starostky Hujové“. Na první pohled totiž studie zaujme obří betonovou plochou před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, která má vytlačit současné zelené plochy, s výsadbou stromů v přísném geometrickém tvaru. Zkrátka veřejný prostor jako stvořený k bizardním vojenským pochodovým cvičením poručíka Scheisskopfa z legendárního protiválečného humoristického románu Hlava XXII, který na všechny žádosti své manželky o intimnosti odpovídá větou: „Na blbosti nemám čas, o víkendu je přehlídka.“ Co naplat, že Jiří z Poděbrad byl vnímán spíše jako Evropský mírotvorce.
Dvojnásobná cena a „soulad zájmů“
Projekt „Vojenského seřadiště“ na Vinohradech pochází z roku 2000. Tehdy se odhady nákladů na rekonstrukci odhadovali na necelých 40 milionů korun. Není proto divu, že řadu otázek vyvolala také oznámení současného vedení radnice, že za stejné práce hodlá utratit milionů 90. Jen cena dlažby, která má nahradit trávník se podle „aktualizovaného“ ceníku může vyšplhat na 40 milionů. K rekonstrukci náměstí podepsala starostka Hujová memorandum o spolupráci s jejím stranickým kolegou primátorem Tomášem Hudečkem. I když část rekonstrukce pokryjí jiné veřejné rozpočty, stále půjde o peníze z kapes daňových poplatníků. Navíc vyšlo najevo, že spoluautorkou vítězného návrhu ateliéru MCA je současné šéfka kanceláře veřejného prostoru Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města architektka Pavla Melková. A právě IPR „shodou okolností“ přidělil primátor Hudeček za úkol diskutabilní revitalizaci řešit.
Architektka Melková však odmítla, že by šlo o střet zájmů. Fakt, že na územní řízení okolo jejího soukromého architektonického projektu bude držet palec institut, ve kterém dnes působí, považuje naopak za „soulad zájmů.“ Co tím chtěl básník přesně říci, těžko soudit, každopádně to vypadá na „soulad“ s více než dvojnásobným rozpočtem, než byl původní plán.
Dva dny před zatím tajemnou veřejnou debatou k osudu Jiřáku naplánovali na náměstí svou akci také občané bojující za zachování kašny, která zde v letních měsících zpříjemňuje místním život. Ta by podle plánů radnice měla také ustoupit novému projektu. Happening Kašnobraní proběhne v sobotu 7. června od 10.00 do 18.00 hodin formou výstavy a sousedského pikniku. Cílem místních je, aby zde vodní dílko s názvem Sjednocená Evropa od architekta Petra Šedivého.
Naopak podle autorky projektu architektky Melkové i starostky Hujové by měla z náměstí zmizet. Poté co petici za její zachování podepsalo bezmála 400 občanů, začaly sice obě dámy hovořit o jejím přesunutí, údajně na Nákladové nádraží Žižkov, jejich plán však zpochybňují jak odborníci, kteří přesun žulového monolitu označují za nemožný. Nehledě na to, že kašna na kilometry vzdáleném vysloužilém nádraží má pro obyvatele z okolí Jiřáku dosti diskutabilní hodnotu.
Co ukáže veřejná debata
Konání debaty jako první „provalil“ architekt Zdeněk Kupec z dnes stále mimo zastupitelstva stojícího hnutí ANO, který k devadesátimilionové rekonstrukci Jiřáku publikoval vlastní oponenturu a v článku datum zmínil. Stále však zůstává otázkou, proč se na svém webu o konání akce zprvu její pořadatel, tedy Praha 3, nezmiňoval. Zřejmě vládcům Žižkova informace jen vypadla v záplavě kulturních akcí, kterých je s blížícím se termínem komunálních voleb stále více a více. Inu, „Panem et circenses“ (chléb a hry). O veřejných debatách není v tomto latinském přísloví řeč. Nyní se zdá, že ani informační centrum by nestačilo pojmout zájemce o diskuzi, a proto MČ Praha 3 změnila místo na ZŠ Jiřího z Poděbrad, o čemž již na svých stránkách informuje...