Pražská policie vydala v sobotu 19. června 1910 následující varování: "Z vězení Okresního soudu na Žižkově uprchl mezinárodní podvodník Siegfried Engel. Uprchlík jest velmi nebezpečný podvodník." Engel už 7. dubna utekl z věznice v německém Stuttgartu. "Ve Štuttgartě byl odsouzen do těžkého žaláře na dobu dvou let pro podvody, které spáchal na ženách, jimž sliboval manželství," informovala pražská Národní politika. Muž se obyčejně vydával za architekta a vylákal z bohatých osamělých žen značné částky.
Přes dvorek na svobodu
Po útěku přesídlil do Prahy a na Žižkově si držel malý byt. Tam byl také po četných udáních sousedů zatčen pražskou policií a předán do vazební věznice Okresního soudu Žižkov (tato čtvrť byla v roce 1910 ještě samostatným městem). Engel použil k útěku svázaná prostěradla, kterými se spustil na dvůr soudu. "Odtamtud přelezl do dvorka sousedního domu a odtud snadno ven," popisovaly noviny útěk sňatkového podvodníka. "Zajímavo jest, že Engel měl na sobě okovy," pochválila Národní politika zručnost obluzovatele žen.
Je to vůbec možné?
O tom, zda se dá utéct z okna po svázaných prostěradlech, se vedou vášnivé spory. Jeden z českých adolescentních přestupkářů, který se tak pokusil dostat před pěti lety z nápravného zařízení pro mladistvé, zaplatil svůj pokus životem. Horolezečtí instruktoři prostěradlový útěk zkoušeli řádně zajištěni na cvičných stěnách a dospěli k závěru, že to možné je, ale pouze pokud nemáte nadváhu a rozhodně takový postup nedoporučují. I o způsobu, jakým svůj prostěradlový únik provedl Kajínek, se vedou spory, rozhodně však neměl na rukou okovy jako Siegfried Engel.