Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Benjamin Tuček: Šakal

redakce / 8.8.2014
Benjamin Tuček: Šakal

Páteční odpoledne budeme pravidelně propojovat s povídakmi, které si můžete přečíst na smartphonu někde v parku či kdekoli vás zamane. Tentokrát zkusíme povídku z pera Benjamina Tučka, v níž se hlavní hrdina doslova obtáčí okolo Nákladového nádraží Žižkov! 

V baru Briketa se posadil u okna. Díval se na ulici, na dívky chodící za sklem jako rybky v akváriu. Některé se mu zdály čerstvé, jiné trošku leklé, sem tam uzenáč nebo syrová sushi. Jedna prošla s bradou vzhůru. To je život, pomyslel si a objednal kávu, rum a matesy.

Neměl bych pít, napadlo ho, když si prohlížel okno skrz sklenici rumu. Devítka odrazila od ostrůvku Nákladového nádraží Žižkov. Ale co nadělám, vzdychl. Nic. Přestat pít a kouřit je jako přestat milovat. I když znovu začnete, nikdy to nebude jako předtím.

Šakal hrál hanspaulskou ligu na hřištích na Olšaňáku, na bývalém Čapajevově náměstí, na Balkáně, před tím, než na nich vyrostla umělá tráva. Byl zvyklý hrát v bílých podkolenkách. Každý víkend je zaprasil škvárou a jeho žena mu je vyprala. Jednou je strčila do sava. Když si podkolenky spokojeně natahoval, projela mu noha skrz. Chvíli seděl v trenýrkách a koukal na prsty čouhající z děravé ponožky, pak ženu seřezal.

Zamíchal kávu a objednal další rum. Dnes je den, kdy má láska uletěla oknem jako ptáček z klece a já jsem volný, uvědomil si, ale překvapený nebyl. Manželka na trávu čtvrté generace nečekala. Usrkl kávu. Radost z toho ptáčka tedy neměl.

Šakal / FOTO: redakcePoručil si třetí rum. Káva vystydla. Matesy studený byly. Podíval se z okna. Na nákladové nádraží padla tma. Opuštěné věže překladačů trčely k obloze. Vagóny stály nehybně na kolejích, které mizely dřív, než za obzorem. Místo měsíce zahlédl na soumračném nebi sekyru. Mířila dolů, na ocelové město, odsekávala křídla skladišť, čtyři trakty, pět podlaží, vykonzolované nakládací rampy, kastrovala železobetonové moduly nejdelší budovy v Praze, utínala pole skeletu, demolovala vložené, převýšené schodišťové věže s prosklenými fasádami, vylamovala kabřinec z obložení správní budovy, prosekávala směrem k Jarovské spojce široký bulvár. Otřásl se. Několik závojnatek se otřelo o sklo. Ucítil rybinu. Navalovalo se mu po kávě s rumem a s matesy a maličko si ublinknul do rukávu. Jukebox zasténal Kolotoč velkoměsta: „Jsou čtyři ráno a na odstavní ploše kvílejí zkřehlé motory...“ To je Říhovo nejlepší sólo. Tady se překonal. Psychedelie sice dávno mrtvá, ale tohle je mazec. „Je čtyři deset a dvůr je plný kouře, každý svou káru tůruje...“ To ani nevěděl, co hraje. Rok sedmdesát vosm. Je čtyři patnáct a šňůra vozů mizí za pruhovanou tyčí závory.

Bum. Okno zarachotilo vzdáleným nárazem. Co nadělám? Zahučelo Šakalovi hlavou jako v prázdných kamnech.
Napiju se, vrátilo se ozvěnou z komína a židle pod ním uklouzla. Když se zmátořil z podlahy, popadl židli za nohy, postavil ji na všechny čtyři, dal jí pár facek, z každé strany jednu, pak se na ní vyhoupl, kopl do stolu a vyrazil ven. Potřeboval na vzduch.

Letěl nad nákladovým nádražím, díval se dolů, na projekt architektů Caivase a Weisse, na zhmotnění funkcionalistické ideje domu-stroje, symbolu moderní československé železnice. Světelná písmena nad římsami budov, označující sekce skladů, pod ním zhasínala a mizela v čase. Příčně nad kolejemi probíhaly příhradové manipulační můstky. Podletěl je středním perónem, minul nákladní výtahy vinohradské firmy Jan Prokopec, přibrzdil smykem. Visel na židli ve vzduchu. Měl strašnou žízeň. Z prasklého potrubí bývalé strojní chladnice kapala voda. Olízl ji v letu, chutnala olejem. Bum. Z dálky temně zadunělo beranidlo. Proletěl mezi etážovými skladišti, proud vlhkého Šakal / FOTO: Michal Protivanskýchladu ho praštil do nosu. Pod ním se šklebila bezedná šachta, spodní proudy prý táhnou až k Židovským pecím. Vdechl ostrý, štiplavý vzduch. Koleje nákladní vlečky světélkovaly námrazou, za horizontem mířily spojkou Libeň-Vršovice k výhybně Malešice a dál, k sekyře v úplňku. Siluety odstavených nákladních vagónů visely v mrazivém, ostrém světle nehybně, zastavené v čase a prostoru, jako vozy husitů na Vítkově. Bum. O hodně blíž dopadlo železo na železo, ozvěna úderu vzkřísila hlasy nocujících táboritů. Byla jich tu celá kolonie, bezdomovci taky umějí zacházet s nákladními vozy, vagóny nezahřejou, ale dají se zadýchat a podlaha snese malý oheň. Vyplašený šepot, malátný pohyb a šustění novin. Proletěl kolem a židlí mlátil do vrat na poplach.

„Bratři! Chudáci!,“ řval Šakal, „kdyby na vás vlítli s plamenometem, ještě poděkujete, že ste se zahřáli!“ Obletěl tryskem třetí trakt skladiště, konečné vpadl křižákům do zad. Bum. Bum. Ze tmy vyrazil obrovský stroj a beranidlem narazil do budovy. Policejní majáček se řítil k vagónové kolonii. Šakal zakormidloval a přistál přímo proti beranidlu, posadil se na židli bagru do cesty. Frajersky přehodil nohu přes nohu, ubalil si cigáro. Zástup dělníků nastupoval v sevřeném útvaru, prapor se sekyrou nad helmami. Na vteřinu zaváhali, zakolísali. Židle stála nehnuté, tiše, vyčerpaně, sama proti přesile. Prapor zavlál a beranidlo vrazilo do stěny budovy. Šakal uskočil do tmy, židle zmizela pod pásy bagru. Šakal přeběhl koleje, vyhnul se noční pětapadesátce, zabušil na roletu Brikety. Bylo zamčeno, zhasnuto. Sanitka dávno odvezla jeho mrtvicí trefené tělo.

 

Benjamin Tuček / FOTO: redakceBenjamin Tuček (*1972)
Filmový režisér a scenárista, absolvent FAMU. Pracoval jako asistent režie na filmu Návrat idiota (1999) a natočil celovečerní snímek Děvčátko (2002). Jako scenárista se podílel na filmech Mistři (2004) a Protektor (2009). Knižně debutoval v roce 2009 sbírkou fantastických, absurdních a cynických povídek VKV (Velmi krátké vlny). Ve dvaceti letech založil kytarovku Teen Love Sex Doll, nyní hraje v discoreové skupině The Ritchie Success. Je čerstvým držitelem Českého lva 2009 za scénář k filmu Protektor.

 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe