Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Box podesáté

Jan Kalous / 23.10.2015
Box podesáté

Plné ochozy, elektrizující atmosféra, plno českých sportovních legend a deset zápasů, ve kterých se bojovalo naplno. Jubilejní ročník Turnaje o pohár města Žižkova proběhl za masového zájmu veřejnosti a hlavní zpráva z večera uprostřed října je jasná: „Box se po deseti letech definitivně vrátil na Žižkov v plné slávě!“

Dne 15. října večer, sál hotelu Olšanka na Žižkově… Kdo tam byl, nemůže ani na vteřinu pochybovat o tom, že box k Žižkovu patří. Neexistuje v Česku jiné místo, kde by amatérský turnaj zaplnil sál jako v Praze 3. Nenajdete čtvrť, kde by komunální politici považovali za nezbytnost vlézt do ringu a potřásat rukama klukům (ale i dámám), kteří do sebe buší hlava nehlava, a fotili se s jejich opuchlými obličeji. Těžko najdete místo, kde se boxerským legendám, které se ukážou na turnaji, tleská tak bouřlivě. A těžko naleznete turnaj, který by znamenal pro amatérského boxera to, co dnes představuje souboj o žižkovský pohár. Štěstím plačící rodiče také na obdobných mítincích potkáte jen stěží.

Po deseti letech se ukazuje, že box je stále ve čtvrti pavlačí doma. Dýcháte to ve vzduchu, cítíte to v pití i v zemi, po které šlapete. Jde o legendu, která nezemřela díky partě nadšenců, kteří s nápadem přišli. Nezemřela díky celé řadě legendárních bojovníků, kteří se na žižkovský turnaj každým rokem vracejí se svými začínajícími svěřenci. Mezi ně patří třeba Rosťa Osička. A palec nahoru si zaslouží také žižkovská radnice, která se po vlažnějších letech vrátila k jednoznačné podpoře celé akce.

Stejně jako v minulých letech nabídl desátý ročník deset zápasů amatérských bojovníků. V tom hlavním se střetli Daniel Táborský s Pavlem Šourem v kategorii nad 91 kilogramů. A vyvrcholení večera skončilo velkým KO, kdy rozhodčí musel zápas ukončit kvůli dezorientaci závodníka v modrých rukavicích. Hlavní cenu tak z rukou dlouholetého donátora turnaje – žižkovského podnikatele Pavla Hurdy – převzal vítězný Táborský.

Co dál?

Se změnami financování se před pětadvaceti lety musela poprat všechna sportovní odvětví. Někdy to bylo jako na houpačce, což bohužel aktuálně potvrzuje i další žižkovská sportovní legenda – fotbalová Viktorka.

Ta aktuálně sviští směrem dolů poté, co ji její majitel Luděk Vinš zanechal po sérii neprůhledných finančních transakcí s bývalým vedením radnice zadluženou jejímu osudu. Žižkovský box jde naopak krůček za krůčkem k vrcholu. Boxeři a jejich trenéři mají v Praze 3 zázemí, o kterém si ve většině jiných obcí mohou nechat jenom zdát.

Městská část již před lety pochopila, že podpora sportu, který je blízký ulici, je jednou z mála prevencí před zákony ulice. Každoročně tak přispívá na sportovní programy pro mládež. Přes pět let také naproti radnici funguje Centrum kontaktních sportů na Havlíčkově náměstí. Jde o jedno z mála obecních tréninkových středisek bojových sportů, které umožňuje trenérům rozvíjet jejich školy v rámci Prahy 3.

Turnaj O žižkovský pohár pak jednou ročně jejich svěřencům umožňuje zažít zápasovou atmosféru se vším všudy. Důležité je, že i letos mezi hlavními partnery na plakátech figurovalo logo městské části a nově i podpora metropole. To však neznamená, že stojí výhradně na příjmech z veřejné kasy. „Turnaj si našel své privátní partnery, skvěle funguje spolupráce s hotelem Olšanka. Finanční dotaci pro hlavní zápas léta sponzoruje Pavel Hurda. Jeho peníze již několika mladým boxerům pomohly splnit jejich sen o vstupu do profesionálního ringu,“ vysvětluje Jaroslav Čermák z pořádajícího Nadačního fondu pro podporu a rozvoj občanské společnosti v EU.

A na letošním ročníku dlouholetý moderátor akce, novinář a trenér Marek Šimák oznámil založení nadace, která by toto financování měla zajistit i v dalších letech – cena ponese jméno donátora celého projektu Pavla Hurdy. Pokud se nic nezvrtne, má tak žižkovský turnaj zajištěnu budoucnost na dalších deset let dopředu.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe