Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Časopis Týden: Předražené žižkovské VIP

redakce / 1.8.2014
Časopis Týden: Přderažené žižkovské VIP

Majetkových machinací mezi fotbalovým bossem Luďkem Vinšem, ovládajícím fotbalovou Viktorku Žižkov, a žižkovskou radnicí se věnuje poslední vydání zpravodajského časopisu Týden. Podle reportérů radnice vyhodila při nedávné kontroverzní koupi VIP klubu na fotbalovém stadionu zbytečně miliony korun z kapes daňových poplatníků. Jak informuje týden, stavba klubu pro vyvolené návštěvníky vyšla v roce 2007 Vinše na šest milionů korun, ale radnici jí letos prodal za bezmála 11 milionů. Text reportérky Týdne Jany Kalinové naleznete níže, tématu se budeme věnovat i v dalších dnech:

Majetkových machinací mezi fotbalovým bossem Luďkem Vinšem, ovládajícím fotbalovou Viktorku Žižkov, a žižkovskou radnicí se věnuje poslední vydání zpravodajského časopisu Týden. Podle reportérů radnice vyhodila při nedávné kontroverzní koupi VIP klubu na fotbalovém stadionu zbytečně miliony korun z kapes daňových poplatníků. Jak informuje týden, stavba klubu pro vyvolené návštěvníky vyšla v roce 2007 Vinše na šest milionů korun, ale radnici jí letos prodal za bezmála 11 milionů. Text reportérky Týdne Jany Kalinové naleznete níže, tématu se budeme věnovat i v dalších dnech:

 
Kontroverzní majetková transakce, která bez problémů prošla radou městské části Prahy 3, měla své kritiky v tamním zastupitelstvu. Ale ani zde se jí nepodařilo utnout. Z 36 zastupitelů pro ni zvedlo ruku 21. Takže miliony z veřejné poklady poputují na účty fotbalového bosse Luďka Vinše, který akciovou společnost FK Viktoria Žižkov a zároveň si již prodané části areálu od radnice pronajímá.

Za salonek, jehož stavba přišla podle architektonické kanceláře Stopro na zhruba šest milionů, dá radnice 10 800 000 korun. Zajímavá je i suma, jež zaplatí za sedmdesátimetrové VIP parkoviště – tři čtvrtě milionu Kč. Jde o částku, která dokonce převyšuje ceny okolních stavebních parcel. Jejich výše je dána cenovou mapou.FOTO: TýdenNesmyslná investice?

Odpůrci nákupu VIP salonku a přilehlých pozemků jsou investicí zděšeni. „Samozřejmě jsme proti tomu protestovali. Neměli jsme na zastupitelstvu k tomu ani originály žádných podkladů, ani výpis z katastru nemovitosti, znalecké posudky vůbec žádné,“ stěžuje si zastupitel Prahy 3 za ODS Ondřej Pecha. „Nevíme, kde se to vzalo. Samozřejmě se nám jeví, že pro městskou část je salonek zbytečný. Je to investice naprosto nesmyslná.“

S jeho názorem souhlasí též další kritik obchodu Tomáš Kalousek (nezařazený, dříve TOP 09), který též neviděl žádné relevantní dokumenty. „Mnohokrát jsem se dotazoval, když máme dělat takovou investici, jestli existuje ekonomická analýza,“ říká s tím, že odpovědi se nedočkal, stejně jako jiných podkladů. „Jen na základě toho, že řeknou, že to chceme koupit, nemůžu zvednout ruku, abychom jen tak utratili 12 milionů,“ vysvětluje svou nedůvěru v tento projekt.
Naopak starostka Vladislava Hujová tvrdí, že všechny podklady k transakci jsou v naprostém pořádku. Navíc též poukázala na usnesení zastupitelstva z  roku 2002 o spravování majetku stadionu Viktoria Žižkov. Na základě něj byl během uplynulých let odkoupen majetek za zhruba 50 milionů korun (trávník, tribuny). „V rámci tohoto usnesení scelujeme majetek,“ prohlásila. Jak přiznala, kolik stála stavba salonku, neví. Podle jejích slov transakce fyzicky ještě neproběhla. „Smlouvy jsou podepsány, platba bude realizována, až to bude přepsané na katastru,“ uvedla.

 

Ivánku, kamaráde

Nelze pominout načasování nynějších odkupů VIP salonku s pozemky. Přišly téměř ruku v ruce s návratem pravomocně odsouzeného korupčníka Ivana „kamaráda“ Horníka na Viktorku. Působí v klubu jako sportovní ředitel. Že by s jeho příchodem žižkovský klub začal „jít tomu fotbalovému štěstíčku naproti“? (Z odposlechů Horníka, které do divadelní podoby v roce 2005 převedl Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem v satiře s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?).
„Nikdy jsem s panem Horníkem nejednala, vůbec ho neznám. Pan Horník je záležitost pana Vinše a fotbalového klubu. S městkou části nemá nic společného,“ protestuje starostka.

Jak se na tuto náhodu dívají zastupitelé? „Je to zřejmě jen taková pikantnost. Samozřejmě, dělo se to všechno narychlo. A dělo se to ve stejnou dobu, co přišel pan Horník. Jestli to má nějakou souvislost, to nevím. Ale rozhodně to bylo šito horkou jehlou,“ řekl TÝDNU Pecha. Ani Kalousek nemá žádný důkaz, že by za kvapnou realizací zmíněné transakce stál návrat Ivana Hurníka na Viktorku. Zastupitel ale poukázal na jiný, dle jeho názoru neoddiskutovatelný fakt: „Nákupů bylo již několik – ať to byl trávník, tribuny, tak nyní VIP místa. Myslím si, že se to takto záměrně kouskuje, aby nákup nemusel podléhat schválení magistrátu, což je nutné u investic nad 50 milionů.“Předvolební tah

Kritici finanční operace radnice z kapes občanů se pozastavují i nad účelností a návratností investice. „Odůvodnění koupě bylo jen velmi vágní, řekli nám, že scelují majetek stadionu. Podle mě sanují ekonomické ztráty Viktorky,“ míní Ondřej Pecha, který nemá tušení, jaké úmysly se stadionem radní mají. „Neřekli nám nic. Je nám to záhadou,“ dodal Tomáš Kalousek.
Oba se též pozastavují nad 100 000 korun měsíčně, za něž je nyní již dříve odkoupená část stadionu Viktorii Žižkov pronajímána zpět Vinšovu fotbalovému klubu. „Areál se ztrátový,“ domnívá se Kalousek. Podle starostky jsou tímto nákupem o krok blíž k tomu, aby vlastnili celý stadion a mohli zvýšit nájem. „Uvidíme podle propočtů. Zhruba na 150 až 200 tisíc korun měsíčně,“ uvedla s tím, že návratnost by měla být 21 let. To oba dva zastupitelé po važují za nesmysl. „Návratnost? Nikdy!  Je to velmi neekonomické,“ tvrdí Ondřej Pecha.

Kalousek, jak řekl, se obává, že „tlačení“ milionů do Viktorky bude pokračovat. A nemýlí se. Rada městské části Prahy 3 již odsouhlasila další desetimilionovou investici. Vzhledem k tomu, že jde o movitý majetek, nemusí její usnesení projít schvalováním zastupitelstva. Čtyři stožáry v rozích stadionu včetně jejich součástí a příslušenství, zejména hlavního rozvaděče, ovládacích skříní a kabelového propojení celého systému znalec z oboru stavebnictví a ekonomika, odvětví ceny a odhady nemovitostí Ladislav Šelepa ohodnotil na šest milionů korun. Zbylé čtyři půjdou na „venkovní prefabrikované demontovatelné trubky pro maximálně 972 sedících osob,“ píše se v posudku.

A co se stadionem městská část Prahy 3 plánuje? „Když fotbalový klub Viktoria Žižkov nebude moct platit, pak máme tři možnosti: buď ho provozovat sami, vyhlásit výběrové řízení na pronájem stadionu nebo ho dát na odprodej. To uvidíme, jaká bude situace,“ vypočítává varianty Vladislava Hujová. A navíc to podle jejích slov bude zřejmě již starostí nového zastupitelstva, které vzejde z podzimních komunálních voleb.Žižkovská Viktorka

Akciová společnost FK Viktoria Žižkov koupila stadion dle slov starostky Vladislavy Hujové za 26 milionů korun. Radnice usnesením z roku 2002 se rozhodla k jeho postupnému odkupu. Během uplynulých let zaplatila za trávník a tribuny 50 milionů korun, které teď klubu pronajímá za 100 tisíc měsíčně. Nyní se rada usnesla odkoupit zbytek: VIP salonek s parkovištěm, za 12 milionů a movité věci, tedy osvětlení a sedačky za dalších 10 milionů. Celkem tak za areál z kapes občanů odteče 72 milionů Kč.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe