Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Cítím se tady jako pěna na pivu

Petr Hamšík / 2.6.2014
Cítím se tady jako pěna na pivu

Možná vám do schránky dorazil pohled s žižkovským pastelovým výjevem či jste si listovali jednou ze třech knížek Hrobaříci a Hrobaři spisovatelky Pavly Horákové. Právě tam jste mohli narazit na tvorbu žižkovské výtvarnice Veroniky Kašparové Vaškové, rodilé Žižkovanky s neopakovatelným okem, které vidí v obyčejnosti neobyčejnost. 

Sklenbičky / FOTO: Veronika Kašparová-Vašková„Na Žižkově se cítím jako ryba ve vodě, nebo lépe řečeno pěna na pivu. Jsem jím prostě nasáklá,“ říká s úsměvem Veronika Vašková a dodává přitom, jak v dětství s kamarády prolézali přístupné dvorky od Ježkovy ulice až po Olšanku a tátovi se sestrou usrkávaly pěnu ze džbánku. Tu se přeskočil plot, přelezlo po stromě či přeskočila zídka. „Souzním spíš se starší částí naší čtvrti, mám totiž hodně ráda její charakteristickou patinu, dýchá z ní historie. Možná právě proto mě fascinuje tvorba Vladimíra Boudníka, jenž žil na Kostnickém náměstí a také si všímal oprýskaných zdí, fleků a struktur,“ rozebírá Veronika svou uměleckou inspiraci.

Veronika Kašparová-Vašková / FOTO: Michal ProtivanskýSe studiem managementu galerií a muzeí měla Veronika Kašparová Vašková k umění vždy blízko, a přestože v současné době pracuje jako asistentka v architektonickém ateliéru, vždy si najde chvíli na přetváření zdánlivě běžných věcí v něco víc. V kongresovém centru na Vyšehradě ostatně právě probíhá společná výstava fotografické skupiny 3 + 2 z facebooku, kde Veronika v I. etapě vystavila svou sérii fotografií homeART v níž objektivem zachycuje běžné věci v momentě, kdy ony samy tvoří umělecké dílo. V ateliéru pak tvoří projekt kanclART, jehož výstupem je dílo vytvořené v prostoru – například pokládá do skeneru pravítka, kdy výsledkem je zvláštní „pravítráž“ jak ze středověkého kostela. Je k vidění v rámci II. etapy výstavy do 15. května. Na III. část chystá svůj sociálně-umělecký projekt abecedART, kde hlavním motivem jsou objekty tvářící se jako písmena.

S Žižkovem v pasteli / ILUSTRACE:  Veronika Kašparová-VaškováV rámci naší čtvrti však nejvíce rezonuje série obrazů S Žižkovem v pasteli, podle nichž následně vznikl i zmiňovaný soubor pohlednic. „Na večerních kurzech malování jsme se stále věnovali zátiší se struhadlem nebo s dýní, což mě moc nebavilo. Napadlo mě ale zkusit ztvárnit zajímavý pohled na Žižku na koni z Čajkovského ulice podle fotografie mého kamaráda. A tak vznikl první obraz budoucí série,“ odhaluje Veronika. Paradoxně nejvíc maleb vzniklo, když bydlela mimo Žižkov na Zahradním městě: „Strašně se mi stýskalo, přestože jsem bydlela tam, žila jsem stále tady.“ Roky ubíhaly a po šesti letech tvorby si série všiml Klub gentlemanů Žižkov, který uspořádal drobnou výstavu v Veronika Kašparová-Vašková / FOTO: Michal Protivanskýpoštovní minigalerii na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Pak se to rozjelo, kontaktovala mě Pavla Horáková,“ doplňuje Veronika, „a následně vznikly i samotné pohlednice.“ Jestliže se ve fotografiích rezavých struktur a oprýskaných zdí nezapře inspirace Vladimírem Boudníkem, v případě pastelů pak Veronika zmiňuje Maurice Utrilla, francouzského malíře z Montmatru, který také maloval ulice a zákoutí svého rodného místa. A ostatně i Žižkov je mnohdy nazýván pražským Montmartrem.

„Málokterá čtvrť má tak silné tradice, kdy se opravdu pořád něco děje. Ve škole jsem studovala i národopis, tudíž k tomu mám hodně blízko,“ přibližuje svůj vztah k Žižkovu a připomíná starostu Tomáše Mikesku, který sem zavedl 

Pravítráž / SKEN: Veronika Kašparová-Vašková

tradici pořádání masopustů. „Jsou tu i slavnosti pivobraní, vinobraní, je ale otázkou, zda jsou vlastně pro Prahu 3 tradiční. Je třeba mít na paměti, že na Žižkově bydlí směska lidí z různých krajů, je zde symbióza různých vlivů, kdy už lze těžko soudit, co je původní místní tradicí.“ Co bychom měli na Žižkově zachovat především? „Genia loci!“ Dobrým počinem bylo podle Veroniky hlavně zachování Nákladového nádraží a jeho kulturní využití a také otevření cyklostezky pod Vítkovem. Odhalily se zajímavé pohledy na staré pavlačové a domy, a hlavně si tam člověk může parádně zasportovat, a to nejen zvedáním půllitru! Žižkov však není pro výtvarnici místem k relaxaci – tím je spíše příroda. „Potřebuji přírodu bez betonových cestiček, za kterou jezdíme k příbuzným na Moravu. Mají vinohrad, a tak si čistím hlavu při vinohradnictví tam… A pak hurá do sklepa neboli po práci legraci…“
 
Fotografie z cyklu homeArt  můžete zhlédnout ZDE
 
Fotografie z cyklu Obrezy naleznete ZDE

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe