Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Dražší parkování bez Opencard? Nápad z dílny Zelených

Jan Kalous / 30.7.2015
doprava na Žižkově

Šestinásobné zdražení rezidenčního parkování v Praze pro ty Pražany, kteří nejsou majiteli ročního předplatného kupónu na MHD, zvedlo v posledních hodinách vlnu emocí. Kontroverzní plán se dostal z pražského magistrátu ven pomalu na zapřenou, primátorka Krnáčová si pro jeho představení starostům vybrala prázdninovou poradu, na které logicky velká část představitelů městských částí chyběla z důvodu dovolených. Návrh ceníku se dostal na dotčené radnice jen pár dnů před termínem, do kterého městské části mohly vznášet připomínky, a radní pro dopravu Petr Dolínek podle dostupných informací od celého nápadu dává ruce pryč, kde jen může. Jak tedy návrh vzniknul?

Je to, jako bych měl jako majitel psa platit vyšší poplatky, pokud nemám permanentku do pražské Zoo – okomentoval nejnovější iniciativu, kterou se magistrát snaží z peněženek obyvatel metropole vytáhnout další peníze, jeden ze čtenářů Žižkovských listů.

Skutečně, nápad mnohonásobně zdražit parkování u domu části rezidentů, kteří si neplatí roční jízdenku na MHD, má obdobnou logiku. Logiku, která je vlastní Straně zelených. Její představitelé v rámci magistrátní koalice jsou podle dostupných informací také autory celé myšlenky.

Smyslem celého nápadu, který se snaží lidé kolem náměstka Matěje Stropnického zavést, je donutit řidiče, aby upustili od využívání osobního automobilu k cestám v rámci Prahy, a přešli na jiný způsob dopravy – městskou hromadnou dopravu nebo bicykl. Podle dostupných informací z magistrátu původní plán počítal i se zvýšením základní sazby ze 700 na 1.200 korun.

Městské části již okolo nápadu spustily nesouhlasný povyk, hlasitě protestuje i žižkovská radní pro dopravu, místostarostka Lucie Vítkovská. Faktický přímý vliv na to, jak se magistrát rozhodne, však jednotlivé radnice nemají. Hlavní problém celé myšlenky však tkví v tom, že je značně diskutabilní, jak reálně ovlivní situaci v dopravě.

Toho, kdo je zvyklý jezdit po metropoli autem místo MHD, a tedy i platit za dopravu ve formě pohonných hmot násobně vyšší částky, asi opatření nedonutí přesedlat na městskou hromadnou dopravu. Většinou se totiž jedná o lidi z vyšších příjmových skupin.

Těžkou hlavu může nápad naopak udělat těm, kteří MHD využívají, ale potřebují čas od času použít i automobil v rámci Prahy. Většinou se jedná o rodiny s nižšími příjmy, pro které je zase složité zaplatit jednorázově roční předplatné na MHD, a řeší náklady za MHD jiným způsobem.

Celý plán tak patrně nebude mít na větší preference MHD před osobní dopravou žádný viditelný dopad, který by se promítnul do ulic. Jen vytáhne z peněženek řady Pražanů více peněz. A těm, kteří mají hlouběji do kapsy, pěkně zamotá hlavu.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe