Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Drsné i veselé filmové Vánoce

Tomáš Stejskal / 24.12.2014
Drsné i veselé filmové Vánoce

Televizní podoba českých Vánoc je především ve znamení pohádek. Jakým způsobem však pronikají stromečky, dárky či Santové na zahraniční obrazovky či plátna? Podívejme se blíže na některé vánoční filmy pro malé i velké. Svátky mohou mít totiž rozličnou podobu a ne vždy je veselá.

Filmové vánoceV české tradici prakticky neexistuje vánoční film. Zatímco ve zbytku světa se snímky s tematikou Vánoc objevují v hojném počtu a v různých žánrových variacích, u nás si pustíme maximálně povinnou každoroční televizní pohádku, která s vánoční tematikou vlastně nesouvisí. Částečně v tom má asi prsty fakt, že u nás se netočí skoro žádné žánrové podívané, a také samozřejmě to, že obtloustlý chlapík v červeném splňuje atributy hrdinství mnohem lépe než český Ježíšek, bytost do značné míry abstraktní, s mizivým kinematografickým potenciálem. Jezulátko či zářící světélko zkrátka bohudíky zůstává především na místech, kam skutečně náleží – v jesličkách či na obloze.

 

Vánoční koleda

V angloamerické tradici se kanonické vyobrazení Vánoc ustanovilo ve viktoriánské době. A už v Dickensově duchařské povídce Vánoční koleda leží základ většiny vánočních snímků. Pojem dickensovské Vánoce je sice spojen především s rodinnými setkáními a radostným předáváním dárků, ale v jádru Vánoční koledy se ozývají i depresivní momenty.

Variací na Vánoční koledu je i největší americká vánoční televizní klasika Život je krásný z roku 1946, snímek, který v mnohém ustanovil poválečnou podobu hollywoodských vánočních filmů. V době uvedení do kin snímek propadl a bylo zapotřebí malého zázraku v podobě volných práv vedoucích k opakovanému uvádění na obrazovkách, Filmové vánoceaby se z něj stal oblíbený, pohodovou atmosférou prodchnutý štědrodenní zákusek. Film vypráví v sérii retrospektiv příběh muže, který si chce sáhnout na život, a je zapotřebí zásahu dobrého ducha, aby vše mohlo skončit šťastně. V době svého uvedení však byl vnímán jako poměrně depresivní obraz poválečné Ameriky, v jehož šťastném konci zaznívá i určitá ironie. A právě tato dvojznačnost ze snímku dělá nadčasové dílo, které okouzlí, a přitom se dotýká povahy svátků bez růžových brýlí.

 

Vánoce s příchutí horroru

S boomem žánru film pro celou rodinu se však vánoční snímky začaly propadat stále více do hájemství kýče a infantility. Není divu, že v mnoha lidech narůstá nechuť ke svátkům, které jsou prezentovány filmy, jako je Vánoční skřítek s Willem Farrellem v roli přerostlého elfa, či série Santa Claus s kutilem Timem Allenem v titulní červené róbě. K opravdovým svátkům patří veselost i rozjímání a bilancování, dělat z nich ale rozjuchané omalovánky plné všeobjímajícího patosu a retardovaného humoru zavání znesvěcením. A rozhodně si nemyslím, že jde o to nejlepší, co lze pouštět nejmenším. Leda těm zlobivým – a za trest.

Filmové vánoceNení divu, že se obzvláště v osmdesátých a devadesátých letech objevilo množství děl, v nichž proslulé Santovo „Ho, ho, ho!“ dostává patřičně zlověstný rozměr. Samozřejmě to souvisí i s nárůstem komerční stránky Vánoc a jako alergická, kritická i ozdravná reakce se tak objevují filmy, které poodhalují tu temnější tvář svátků klidu a míru. A nemusíme ani chodit k brakovým hororům jako je Silent Night, Deadly Night (Tichá noc, smrtelná noc), jehož protagonista pod vlivem tragédie v dětství, kdy mu chlapík převlečený za Santu zabil rodinu, začne v dospělosti řádit a zabíjet v Santově oděvu. Byť nutno dodat, že právě červený kostým vousatého tlouštíka už svedl mnoho tvůrců na scestí, na němž nedrží Santa v ruce pytel s dárky, ale spíš sekeru.

Filmové vánoceMnoho filmů různých žánrů ukazuje, že Vánoce jsou i doba, kdy se dějí nepěkné věci. Ví to Kevin, který zůstal Sám doma hned několikrát a musel čelit duu neohrabaných lupičů. A přesvědčí se o tom i rodinka z dalšího rodinného snímku Gremlins, v němž dříme poučení, že rituálů a pravidel je třeba se držet, jinak se z ňuňavého domácího mazlíčka vyklube žravá nestvůra. Právě Gremlins však stojí jako příklad rodinného filmu, který dokáže pod pláštíkem zábavy postihnout svátky poměrně komplexně, ukázat rodinné hodnoty, ale i smutek, pobavit, postrašit, i si z Vánoc ve zdravé míře utahovat.

 

Santa delikvent

Ironický přístup k Vánocům se samozřejmě objevuje i v mnoha filmech pro dospělé publikum. Klasika akčního žánru, série Smrtonosná past, taktéž říká, že o Vánocích vytahují zlobivci paty z děr a napříč celým filmem je patrný určitý cynismus ohledně štědrovečerní Filmové vánoceatmosféry. A nejinak je tomu ve Smrtonosné pasti, jejíž úvodní sekvence ukazuje za zvuků vánoční písně konec jednoho mladého života pádem z okna – a vlastně to můžeme číst i tak, že Vánoce prostě ztratily své kouzlo, osmdesátá léta už nejsou dobou, kdy by mohl přijít dobrý duch a zvrátit tragický osud. Tady jsou ovšem Vánoce přece jen spíše kulisa pro úplně jiné vyprávění.

Vrcholem toho, jak propojit radikálně cynický přístup s humanismem, je černá komedie Santa je úchyl. Billy Bob Thornton coby Santa-delikvent tu provádí tak nepěkné věci, že o nich raději nebudeme ani psát, jenže v důsledku jde o mnohem upřímnější výpověď o vzájemnosti a napravení jednoho hříšníka než u velké spousty těch pravých svátečních děl. Je totiž i přes spoustu kruté nadsázky a záplavy oplzlostí tak nějak ze života, jaký se vším všudy je.

 

Ti nejmenší

Co však Vánoce a nejmenší publikum? A mohou něco předat záplavy Santa Clausů českým dětem? Před dvěma lety vtrhla do 

Filmové vánocenašich kin Velká vánoční jízda a předvedla, jak dělat animované filmy i pro ty nejmenší diváky způsobem, který baví celou rodinu a nenásilně řekne školákům i předškolákům něco o hodnotách, vztazích, a životě vůbec. A kromě toho se tu nepředstírá, že Vánoce jsou vždy a pro všechny nejkouzelnější svátky, naopak jde o velmi přemýšlivý film o jejich dnešní konkrétní povaze. Rodina Santů (ano, santovství je dědičné!) se potýká s modernizací; starší Santův syn Steve je typický manažer, který vše řídí jako firmu. A tak mladší Artur a děda Claus musí zabrat za jeden provaz a vrátit korporátní mašinerii zpátky do rodinných otěží. Málokde se tak hezky propojí dobrodružné vyprávění s reflexí potíží, jimž jsou dnes svátky vystaveny. Takovým filmů zatleskám a možná i zazvoním rolničkami.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe