Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Eva Kaprasová: První dáma akrobatického létání

redakce / 14.8.2014
Eva Kaprasová: První dáma akrobatického létání

Byli jsme v milém šoku, když jsme navštívili Evu Kaprasovou, s níž jsme si povídali o jejích aktivitách, především o akrobatickém létání. Do této dámy byste neřekli, že je tak akční a že ve své době a v letadle úspěšně konkurovala mužům. Žije stále mladým životem, studuje jazyky, sportuje a vykonává také funkci přísedící u Obvodního soudu pro Prahu 3.

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceJako jediná Česka jste se účastnila čtyř mistrovství světa v akrobatickém létání. Deset let jste držela titul mistryně republiky. Jak jste se k akrobatickému létání vlastně dostala?

Akrobatické létání již vnímám jako svou dalekou minulost. Létala jsem 40 let a přestala po manželově smrti. A začátky? Fakt je ten, že doba byla jiná, ale i tak byl problém se k tomu dostat. Letecká akrobacie je výhradně mužskou záležitostí, už jen proto, že je velmi fyzicky namáhavá. Akrobacie může být pro někoho nepříjemná, protože vlastně nelátáte rovně. Ale je pravdou, že fyzičku jsem měla, jako dítě jsem chodila na gymnastiku, na šerm, a hrála jsem i košíkovou. K létání mne vlastně dostal můj bratr, který působil jako instruktor v Kolíně na letišti a když skončil, nikdo vhodný za něj nebyl. V Kolíně jsem se také seznámila se svým pozdějším manželem. A bylo štěstí, že jsme měli společné zájmy, neboť jde o časově velmi náročný sport. Trávíte jím tak víkendy, většinou od šesti ráno, a když nemá partner pro létání pochopení, nemáte šanci. Znala jsem spoustu kluků, kteří poté, co se oženili, s létáním přestali.

 

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceCo všechno jste musela splňovat, abyste mohla soutěžit?

Začala jsem plachtařinu a brzo jsem byla instruktorem i díky tomu, že bratr skončil s létáním. A pak jsem za odměnu dostala motorový výcvik. A byla jsem trochu cvok, jak říkal manžel, takže jsem se vrhla na akrobacii. Měla jsem všechny kvalifikace, byla jsem instruktor, vlekař pro tahání větroňů, vlastnila jsem veškeré doložky, dokonce kvalifikaci obchodního pilota, a kdybych chtěla, mohla jsem létat i komerční lety.

 

Jaké to bylo pro ženu v 60. letech být aktivní ve sportovní disciplíně, která byla a je spíše doménou mužů?

U nás byly soutěže ze začátku anonymní, létalo se napříč kategoriemi (chlapi i ženský) a rozhodčí nevěděli, kdo letí, a hodnotili skutečný výkon. Navíc byla pravidla jasně daná, takže hodnotili správnost sestavy. Dokonce se mi jednou stalo, že jsem i na závodech v Liberci byla lepší než muži v jejich kategorii. A to se mi na tom sportu také líbilo, že když byl někdo dobrý, muž či žena, ostatní to ctili.

 

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceMluvila jste o fyzické náročnosti. Nikdy bych si netipla, že tak křehká žena, dělala tak náročný sport?

Na tu dobu jsme byli opravdu velmi dobří a na mistrovstvích bylo poměrně dost Cechů. Je to technický sport. Co do náročnosti na organizmus byl více sledován v cizině, kde lidé končili kariéru mnohem dřív než my. Už jen proto, že přechody z kladného a záporného přetížení zatěžují organizmus. Ani Sověti nedělali tak velká záporná G jako my. V akrobatickém létání se ovšem nesmí udělat pauza, protože pak si na to i ten organizmus těžko zvyká.

 

Byla jste rovněž instruktorkou tohoto sportu?

Závodně jsem létala 12 let, a pak se věnovala létání jako instruktor. To mě ale moc nebavilo. Jednak mě vždy motivovalo závodění, soutěže... to byl adrenalin! Ale když učíte akrobacii, je to nepříjemné. Nikdy nevíte, co ten žáček udělá. Když létám sama, vím, co budu dělat, tělo se připraví.

 

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceA létáte ještě dnes?

Abych létala coby pilot, musela bych projít každoročními testy a mít nalétáno určité množství hodin. To je pro mě ale požírač času i peněz. Ale byla jsem například na setkání na našem letišti a mí bývalí žáci mě cpali to ultralightu, ale to pro mě není. Preferuji větší stroje - letadla i auta.

 

Sledujete alespoň trendy a úspěchy v akrobatickém létání?

Moc to nesleduji. Jen vím, že dříve byla mnohem širší základna a šlo více o kolektivní a týmový sport. Byli jsme prostě parta. A pro ženy se nic nezměnilo, stále je těžké se do této mužské branže dostat.

 

Jaký je váš soukromý život, jak trávíte volný čas?

 Chodím na angličtinu, teď jsem přišla z němčiny, chodím plavat a pravidelně cvičit a také ráda a hodně cestuji. Starám se o psa, mám zahrádku a v Kolíně domek. Každý rok jezdím lyžovat do Alp, lyžování mám moc ráda a nevzdala jsem se ho ani letos. Nějakou aktivitu prostě mít musím. Ale oproti dřívějšku je toho méně. Ještě bych se chtěla zapojit do charity a dělat něco pro ostatní.

 

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceNa Zižkově žijete od své svatby. Jak se Praha 3 za ta léta změnila?

Mělo to takové dvě fáze, když jsme se sem stěhovali, bylo tu mnohem volněji, spousta domů v Praze 3 nebyla. Ale v posledních letech se zase výrazně změnil vzhled, investovalo se, domy se opravují a prostředí se zvelebuje. Je tu poměrně dost zeleně a velmi přátelské prostředí.

 

Která místa vám na Žižkově přirostla k srdci?

Přes Vítkov dělám třičtvrtěhodinové zdravotní procházky. Navíc mám zahrádku na Balkáně, takže odtamtud na Vítkov pravidelně vyrážím. Procházky na vrch a zpět jsou velmi příjemné.

 

 

 

Praha 3 očima - Eva Kaprasová / FOTO: redakceRNDr. Eva Kaprasová, CSc.

- Hydrogeoložka a československá reprezentantka v akrobatickém létání.

- Vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK, obor geologie (specializace hydrogeologie).

- Řadu let pracovala při výzkumu pro pražské metro.

- Působila na Ministerstvech životního prostředí a dopravy ČR.

- Od roku 2002 byla členkou Zastupitelstva MČ Praha 3.

- 10 let držela titul mistryně republiky v akrobatickém létání.

Do dnešních dob její úspěchy žádná žena v ČR nepřekonala.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe