Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Farmáři jsou zlodějíčci, tvrdí radnice. Místo neziskovky chce na trhy komerčního nájemce

Jan Kalous / 9.4.2014
Farmáři jsou zlodějíčci, tvrdí radnice místo neziskovky chce na trhy komerčního nájemce

Podle místostarosty Prahy 3 Matěje Stropnického jsou organizátoři farmářského tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad zlodějíčci. Žižkovská radnice zároveň potvrdila, že pro oblíbený trh, který zde doposud provozovala neziskovka Archetyp, bude hledat komerčního nájemce za co nejvíce peněz. 

Michelinský kuchař Roman Paulus na jedné z akcí farmářských trhů / FOTO: Petr HamšíkSoučasné farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad spravuje společně s tržištěm Náplavka občanské sdružení Archetyp. Žižkovská radnice se s touto neziskovkou, která prosazuje přímý prodej regionálních produktů a stála u zrodu celé myšlenky farmářských tržišť v České republice, dohodla o provozování farmářských trhů již v roce 2010, tedy v době, kdy žižkovskou radnici ovládala dnes opoziční ODS. Zdá se však, že oblíbené farmářské tržiště, které se v hodnocení zákazníků i medií umísťuje pravidelně na špici, změní v brzké době provozovatele a tím asi i svou podobu. Radní nejdříve farmářům bez věrohodného zdůvodnění nepovolili zábor pro pořádání tematických akcí jako je  Jahodobraní, Velikonoce či vinařské oslavy Růžový máj, které zde pořádají pravidelně s pěstitelskými svazy. Následně radnice zaútočila na provozovatele, kterého nařkla z vazeb na dnes opoziční ODS. „Archetyp jsou zlodějíčci, které k nám přivedla ODS. Neplatí žádný nájem za nic na Jiřáku a kdyby bylo jen na mně, už jsme se rozloučili,“ prohlásil zástupce starostky pro kulturu Matěj Stropnický.

Hudba k trhům - je na trávě, kde už nebude moci být / FOTO: Petr Hamšík„To je absurdní obvinění. Občanské sdružení Archetyp jsme jako organizátora vybrali hlavně pro jejich vazby na zemědělce a producenty. Bylo to v době, kdy nikdo nevěděl, jaký tato myšlenka bude mít úspěch.  Pro nás byla hlavní podpora českých producentů, pravidelná služba pro občany a chtěli jsme z trhů vytvořit sousedské komunitní centrum, které bude žít svým životem i bez politiků z radnice,“ oponuje bývalý místostarosta za ODS Pavel Sladkovský.

Do Stropnického se za jeho útok na neziskovku Archetyp ostatně pustili i jeho straničtí kolegové ze Strany zelených. „Je to blábol a účelový útok bez obsahu,“ tvrdí člen krajské rady Strany zelených Pert Vilgus. „Za farmářskými trhy na Jiřáku stojí skupina lidí, kteří to s podporou místních farmářů myslí vážně. Podle mne je to na rezignaci z funkce místostarosty i z funkcí ve Straně zelených,“ vzkázal Stropnickému bývalý zelený zastupitel Prahy Karel Jech.

Roman Paulus odpovídá na farmatrzích CNN / FOTO: Petr HamšíkProti Stropnickému se vymezil i jeho stranický kolega ve vedení radnice, místostarosta Ondřej Rut. Ten zároveň upozornil, že smlouva farmářského sdružení Archetyp s radnicí končí ke konci června, přičemž řešení dalšího osudu tržiště má ve své kompetenci přímo starostka třetí městské části Vladislava Hujová (TOP 09), která však s jejím prodloužením nepočítá. Jak první dáma žižkovské radnice potvrdila Lidovým novinám, místo prodloužení nájmu chce radnice vypsat na provozovatele výběrové řízení, kde hlavním kritériem nebude kvalita potravin, výběr producentů či doprovodný program, ale především cena. Podle ní je totiž o úspěšné tržiště, které zde vybudovala neziskovka Archetyp, mezi komerčními provozovateli docela zájem.

„Oslovují nás různí provozovatelé, zda by nebylo možné provozovat tržiště. Prostor i stánky jsou ve vlastnictví městské části, chceme zachovat strukturu tohoto trhu a budeme velice rádi, když vyhraje zájemce s nejvyšší cenovou nabídkou," uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

 

V Lidových novinách pak naleznete ZDE článek k tématu! 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe