Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Festival Jeden svět zahájí „ilegálně“ z Kliniky

5.3.2016
Festival Jeden svět zahájí „ilegálně“ z Kliniky

Pořadatelé festivalu Jeden svět se dnes rozhodli vstoupit na tenký led a oznámili, že v pondělí zahájí aktuální ročník promítáním v budově žižkovské Kliniky, kterou obývají již několik desítek hodin aktivisté kolem dosavadního autonomního centra klinika. Tím by začala kulturní akce, která je významně dotovaná ze státní kasy paradoxně protiprávním zneužitím státního majetku.

Záměr zahájit vysílání z budovy v Jeseniově ulici na Žižkově, kde ještě v minulých dnech fungovalo autonomní centrum Klinika, a kterou levicoví aktivisté odmítli po vypršení smluvního vztahu o bezplatné výpůjčce vrátit státu, oznámila nevládní organizace Člověk v tísni, která je organizátorem festivalu, na svém webu.

„Protože je Klinika pražským centrem pomoci migrantům a právě migrace je ústředním tématem letošního ročníku festivalu, přidáváme právě do Kliniky v pondělí 7. března další zahajovací projekci. Je to symbolické gesto, jímž chceme Kliniku veřejně podpořit. Věříme, že v pondělí bude stále kde promítat,“ řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Pokud organizátoři festivalu svůj záměr uskuteční, dostanou se do kontroverzní situace. Organizace je totiž příjemcem veřejné podpory a festival je podle dostupných informací financován z prostředků ministerstva kultury i hlavního města. Přesto se tento státem podporovaný projekt rozhodl nelegálně využít objekt státu, který žižkovští squatteři drží protiprávně.

Promítání v budově je navíc podle aktuálního stanoviska stavebního úřadu v rozporu s platnými právními předpisy. Čistě hypoteticky se navíc může stát, že v době, kdy má v budově běžet úvodní festivalová projekce dokumentárního filmu „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe“ belgického režiséra Tima de Keersmaeckera, přistoupí policejní složky k nedobrovolnému vyklizení objektu.

Squatteři státní budovu, která je ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, obsadili koncem roku 2014, objekt byl následně vyklizen policií. Poté se však do sporů vložil ministr financí Andrej Babiš, pod nějž správa budovy spadá, který levicovým radikálům vyslovil své sympatie. Ti nakonec objekt získali po několika měsících bezplatně na rok zapůjčený na základě výběrového řízení, které proběhlo za značně nestandardních a kontroverzních okolností.

V budově se následně konaly koncerty, komunitní programy, probíhaly sbírky na pomoc uprchlíkům a fungovala zde také radikální politická knihovna, která mj. nabízela díla Karla Marxe. Minulý měsíc na budovu světlicí zaútočila skupina zatím neznámých pachatelů.

Fungování autonomního centra na Žižkově má celou řadu zastánců, ale také odpůrců. Ti se rekrutují především z řad místních obyvatel, kteří si především stěžovali na hlučný provoz Kliniky. Část veřejnosti kritizuje také netransparentní postup, kterým radikálové nátlakovou akcí donutili státní orgány, aby jim budovu bezplatně svěřily.

Počátkem března aktivistům vypršela bezplatná zápůjčka, ti však objekt odmítli opustit. Jen několik dní před skončením zápůjční smlouvy navíc stavební úřad Prahy 3 zveřejnil informaci, že využívání budovy autonomisty je v rozporu s kolaudací stavby.

Kliniku bude v úterý 8. března „řešit“ také místní zastupitelstvo městské části. Opozice v čele se současným předsedou Strany zelených a žižkovským komunálním politikem Matějem Stropnickým svolala totiž mimořádné zasedání k celé věci. Již teď je však jasné, že s pravděpodobností hraničící s jistotou nedospěje k žádnému reálnému výsledku. Žižkovská radnice stojí totiž kompetenčně mimo hru a zastupitelé nemohou dokonce ovlivnit ani stanovisko místního stavebního úřadu. Ten sice formálně spadá pod radnici, ale jeho rozhodování je výkonem státní správy, do kterého politici místní samosprávy nemohou intervenovat.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe