Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Herny z ulic nezmizely, radnice viní ministerstvo

19.1.2015
Herny z ulic nezmizely, radnice viní ministerstvo

Začíná se z toho stávat tragikomedie o nesplněných slibech. Se začátkem nového roku měla z ulic Prahy 3 zmizet většina hazardních heren. Nakonec ale nezmizela. Praha je sice na návrh radnice vyřadila ze seznamu míst, kde je provoz hazardu zakázán, ministerstvo financí jim však zatím neodebralo licence k provozu.

Z boje proti hazardu v Praze 3 se stává nekonečný příběh. Tažení proti výherním hracím automatům začalo v roce 2010, kdy některé části trojky (především dolní Žižkov) připomínal Las Vegas. Doté doby bezzubá žižkovská radnice tehdy prosadila společně s dalšími obcemi a městskými částmi v parlamentu novelu loterijního zákona, který svěřoval pravomoci regulovat tento byznys právě obcím. Vedení městské části v čele se starostkou Milenou Kozumplíkovou (ODS) ihned schválilo usnesení, kterým mělo dojít k totálnímu zákazu provozu heren na území Prahy 3. Novelu Henry stále nezmizely / FOTO: maps.google.czloterijního zákona však tehdy vetoval prezident Václav Klaus a tak k faktickému naplnění zákazu nikdy nedošlo.
Po nástupu starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) sice její vedení proklamovalo nulovou toleranci hazardu, nakonec však radnice před dvěma roky otočila a schválila monopolizaci hazardního byznysu v Praze 3 do rukou sedmi vybraných provozovatelů kasin. Zavedení monopolu dodnes starostka obhajuje údajnou obavou z nelegálních heren.
„Praxe ukázala, že program nulové tolerance není nejlepší řešení. Tam, kde z ulic úplně zmizí herny, nastupují herny nelegální," argumentuje Vladislava Hujová.

S tím však nesouhlasí dnes ani její tehdejší koaliční partneři. „Udělali jsme chybu, že jsme se nechali starostkou Hujovou a zástupci hazardu obalamutit, že je potřeba zachovat nějaký počet kasin, aby nevznikaly černé herny. Tento argument se ukázal jako naprosto lživý. Od té doby se pokoušíme na úrovni městské části toto stanovisko změnit, ale bohužel se nám to doposud nepovedlo. Máme taky pochybnosti o tom, jak čisté bylo vybrání zrovna těch sedmi kasin, které naše část bohužel navrhuje. Například kasino na náměstí Jiřího z Poděbrad stojí těsně vedle kostela, což porušuje podmínky, které dostaly městské části od rady hlavního města,“ tvrdí bývalý místostarosta Matěj Stropnický (Strana zelených) a naráží tak na skutečnost, že dodnes není jasné, jak a na základě jakých kritérií tehdy vybrali politici okolo starostky Hujové sedm monopolních provozovatelů, kteří mohou ve svých kasinech nadále provozovat stovky výherních automatů.

Herny stále nezmizely / FOTO: wikipedia.orgKaždopádně i ti si na svůj monopol v lukrativním hazardním byznysu asi budou muset ještě počkat. Jejich konkurenti totiž měli definitivně vyklidit pole s příchodem roku 2015. Nestalo se – ministerstvo financí totiž nesplnilo svůj slib, že jim odebere licence k provozování videoloterijních terminálů, jak požaduje Praha 3. Fakticky je tak po novém roce v třetí městské části v provozu stále několik desítek heren, které měly již skončit.

Žižkovská radnice již oznámila, že starostka Hujová kvůli tomu intervenovala u ministra Andreje Babiše. „K 31. prosinci 2014 bylo na území městské části Praha 3 provozováno 187 výherních loterijních terminálů a jiných technických zařízení na 32 místech, které jsou v rozporu s příslušnou vyhláškou, tudíž i v rozporu se zákonem o loteriích a jiných podobných hrách," napsala v dopise ministrovi financí starostka.

Zavedení nulové tolerance vede podle studií ke snížení kriminality, počtu sebevražd i úsporám v nákladech, které musejí obce a státní instituce vynakládat na prevenci kriminality a řešení sociálních problémů rodin gamblerů. Jaký faktický vliv bude mít koncentrace hazardu do sedmi vybraných kasin v Praze 3, si však zjevně budeme muset ještě počkat.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe