Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Hudeček se odráží od dna, stále je ale v hlubině

Jan Kalous / 30.5.2014
Hudeček se odráží od dna, stále je ale v hlubině

Řečeno fotbalovou terminologií: Již to není totální fiasko, někdo by mohl najít i pozitivní trendy ve hře, stále je to ale boj na sestupových příčkách. Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) je podle výzkumu veřejného mínění stále jedním z nejhůře vnímaných prvních mužů Prahy. Zatímco jeho předchůdce Bohuslav Svoboda vedl žebříček popularity hejtmanů, mezi něž se pražský primátor řadí, Hudeček vymetá poslední místa. Jeho podpora u Pražanů je dokonce nižší než jaké se „těšil“ Pavel Bém v závěru primátorování, kdy čelil kauze Opencard a dalším skandálům. 

Podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP se Tomáš Hudeček „vyšvihnul“ oproti lednovému šetření z posledního místa na předposlední. Předstihl tak Královéhradeckého hejtmana Lubomíra France, který jej nahradil na poslední příčce, kterou předtím TOPácký šéf metropole dlouhodobě okupoval. I tak to ale není žádná sláva, Zimolu pražský primátor v boji o předposlední místo „přetlačil“ se ziskem 23,1 procent jen o tři desetinky.

„Pražský primátor Hudeček se tak odrazil ode dna a na místo dřívějšího poklesu obliby u Pražanů zaznamenal nárůst. Do jaké míry se jedná o momentální náladu Pražanů nebo o trvalý trend, ukáží další šetření,“ tvrdí výzkumná agentura SANEP.

 

Hudeček se odráží ode dna / FOTO: redakceHorší výsledky než skandalista Bém

Přední příčky v průzkumu naopak tradičně obsadili hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek a jihočeský Jiří Zimola, oba s nadpoloviční podporou místních obyvatel.

Ještě v únorovém průzkumu přitom Hudečka podpořilo jen 18,2 procenta Pražanů. A to byl horší výsledek, než jakého dosahoval v době největších „kolibříkovských afér“ kontroverzní Pavel Bém. Tomu v závěru jeho primátorování, kdy se na něj valil skandál za skandálem, jako byla kauza  Opencard či tunelu Blanka, stále věřilo přibližně 19 procent obyvatel metropole.


Pan Nerozhodný zastavil nesmyslně stavbu Blanky

Komentátoři špatné Hudečkovy výsledky přičítají především nerozhodnosti a chaotičnosti, kterou předvedl při řízení metropole. Po „nevýrazném“ výkonu během loňských záplav, topácký primátor přivedl do patové situace stavbu tunelu Blanka, kde se zastavily práce, protože město neplatilo dodavatelům. Obří dluh Hudeček zdůvodňoval tím, že je smluvní vztah s generálním dodavatelem firmou Metrostav neplatný. Následnou arbitráž však Hudeček prohrál, když rozhodčí soud smetl jeho argumenty ze stolu.  I tak magistrátní pokladně v důsledku nepochopitelného selhání bázlivého primátora v celé kauze vznikly stomilionové škody. A pro Pražany tím Hudeček oddálil otevření této dopravní stavby.


Hudeček se odráží ode dna / FOTO: redakcePodezřelé vazby při dostavbě metra

Další aktuální skandál, který se Hudečkova primátorování dotýká, souvisí s dostavbou trasy pražského metra A. Ani ta se nedočká otevření v plánovaném termínu. Navíc zde město musí řešit problémy s problematickým zadáváním zakázek, a podezřením, že zde byly zadávány vícepráce v rozporu se zákonem. Klíčovým hráčem je v této kauze, kterou odhalil audit Dopravního podniku, společnost Inženýrské dopravní stavby (IDS), která stavbu metra do Motola za 22 miliard dozoruje. Firma, která mimochodem dozoruje i stavbu Blanky (i zde analýza poukazuje na to, že zde byly zadávány vícepráce bez vědomí města) má navíc úzké vazby na TOP 09 primátora Hudečka. Pro IDS pracoval například poslanec a bývalý předseda pražské Topky František Laudát. Dřívějším zaměstnancem IDS je „náhodou“ také současný pražský radní a Hudečkův stranický kolega Jiří Pařízek, který má dnes ve své kompetenci dopravní stavby. Kontroluje tak vlastně svého bývalého zaměstnavatele, sám ale tvrdí, že o problémech na dostavbě metra, které vznikly v době, kdy pracoval ještě pro IDS, nic nevěděl. „Řešil jsem jen ekonomické záležitosti,“ uvedl pro server Česká pozice.

 

Hudeček se odráží ode dna / FOTO: redakceZachrání Hudečka kníže?

Několik měsíců před komunálními volbami, do kterých jde Hudeček jako lídr TOP 09, to však pro jeho stranu rozhodně není dobrá zpráva. Není proto divu, že pražští TOPáci ještě před několika měsíci při volbě lídra zvažovali variantu „Výsadku parašutisty.“ Tímto způsobem zvítězila Kalouskova strana v metropoli v minulých volbách, kdy v kampani vystrčila do čela své kandidátky exguvernéra národní banky Zdeňka Tůmu, jenž sliboval, že si „Prahu bere na triko.“ Fakticky to sice dopadlo tak, že populárnímu „chlapci z plakátu“ Tůmovi primátorské tričko nakonec sebral právě „silnější kluk“ Tomáš Hudeček a finančník není ani členem vedení města, ale jak se říká: „Staré triky - dobré triky.“ Nakonec však pozici lídra pro blížící se boj o pražský magistrát uhájil Tomáš Hudeček, byť je Pražany vnímán stále přinejmenším rozpačitě. Opřít se však v kampani bude asi moci o Karla Schwarzenberga, který jej podporuje. Pokud se bude v předvolební kampani dostatečně „tulit“ k populárnímu knížeti, může doufat, že část sympatií veřejnosti k tomuto politickému matadorovi s rodokmenem urve i pro sebe.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe