Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Hujová opět starostkou, Stropnický hřímal z opoziční lavice

Jan Kalous / 6.11.2014
Hujová opět starostkou, Stropnický hřímal z opoziční lavice

Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) porazila v souboji o starostovský řetěz svého rivala a lídra vítězné formace Žižkov (nejen) sobě Matěje Stropnického. Na úterním zastupitelstvu s převahou získala pro svou kandidaturu i koaliční radu TOP 09, ODS, ČSSD a hnutí Volba pro město téměř dvoutřetinovou podporu v novém zastupitelstvu. Nezabránila tomu plamenná kritika z opozičních lavic okolo bývalého zeleného místostarosty ani hlouček demonstrantů, které na podporu svého lídra ŽnS svolala.

Tažení starostky Hujové za její znovuzvolení, které žižkovská TOP 09 zahájila poté, co vítězná ŽnS nebyla schopna několik týdnů po volbách sestavit koaliční většinu v žižkovském „parlamentu“ je nakonec vítězné. Matěj Stropnický sice míří na magistrát do funkce radního pro územní rozvoj, v Praze 3 však povolební komunální dění zahájí působením v opozičních lavicích. V místních volbách sice zvítězil, jeho koaliční vyjednávání s TOP 09, ČSSD a nakonec i s ODS však skončila neúspěchem.

Zastupitelstvo_07.jpgKoalici nakonec sestavila úspěšně Vladislava Hujová s ODS, ČSSD a nezávislými kandidáty z Volby pro město. Ti podepsali v pondělí koaliční smlouvu, ve které slibují vládu „rozpočtové zodpovědnosti“.

Jejich koalice bude mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů, ale jak ukázaly výsledky voleb nového vedení, mohou se opřít i o hlasy části opozice. Nové vedení radnice se chce zaměřit na úsporné hospodaření, které by mělo čelit poklesu příjmů z privatizace bytů. "Praha 3 bude muset řešit významný pokles příjmů, který jí doposud plynul z privatizace bytů. Z tohoto pohledu lze označit následující období jako přelomové," uvedla starostka Hujová.

"Nalezneme potřebné úspory v provozu úřadu a dalších organizací ve správě městské části a zaměříme se i na oblast příjmů," slibuje její nový místostarosta Alexander Bellu (ODS).

Právě finančně náročné předvolební sliby hnutí Žižkov (nejen) sobě, přitom koaliční strany označily za hlavní překážku ve spolupráci se Stropnickým. Ten sliboval miliardové investice do výkupů pozemků na Nákladovém nádraží Žižkov, či do zateplování soukromých domů.

Zastupitelstvo_10.jpgRozpočtová nerovnováha přitom bude v tomto volebním období podle ekonomů hlavním problémem, který je třeba v Praze 3 řešit. Městská část v minulých letech sice hospodařila s vyrovnanou bilancí, kdy se nezadlužovala, podstatnou část výdajů však kryla z příjmů z privatizace obecních bytů, která skončí za dva roky. A i během Stropnického éry ve vedení byla stále větší část těchto příjmů projídána. Z prodeje bytů se platily stále stoupající provozní náklady úřadu, zatímco investice do veřejného vybavení naopak klesaly.

Ustavujícímu jednání zastupitelstva třetí městské části předcházela „knírková“ demonstrace svolaná vítězným hnutím Žižkov (nejen) sobě na podporu Matěje Stropnického před žižkovskou radnicí. Na ní se však sešla nepočetná skupinka asi patnácti protestujících proti nové koalici. 

Zvolení Hujové Stropnický nezabránil ani hlasitým hřímáním z opozičních lavic. Některé argumenty Stropnického byly přitom až úsměvné. „Obci hrozí, že bude naprosto stagnovat. Váš program je tak zcela nesourodý, nesouvisející," argumentoval například zelený místostarosta, během jehož působení ve vedení přitom končilo osmdesát procent investičních plánů radnice totálním fiaskem. Následně Stropnický začal kritizovat příliš mladistvý věkový průměr nové rady. Starostka Hujová se totiž obklopila místostarosty, jejichž věk se pohybuje okolo třiceti let. „Většina z nich jsou začátečníci, kteří se ani nevěnovali politice. Nemají žádnou představu o tom, co tady chtějí dělat," poznamenal jedenatřicetiletý zelený politik se „vší vahou svých dvouletých zkušeností“ ve výkonné funkci v rozhovoru pro Pražský deník.

 

Zastupitelstvo_13.jpg

Nové vedení žižkovské radnice


Vladislava Hujová (TOP 09) starostka
Jan Materna (TOP 09) místostarosta pro finance
Alexander Bellu (ODS) místostarosta pro kulturu
Lucie Vítovská (ODS) místostarostka pro dopravu, parkování a nebytové prostory
Irena Ropková (ČSSD) místostarostka pro bytovou a sociální politiku
Ivan Holeček (ČSSD) místostarosta pro investice
Jaroslava Suková (TOP 09) radní pro školství
Michal Papež (ODS) radní pro informační služby
David Gregor (ODS) radní pro sport a volnočasové aktivity.
 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe