Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Hujová opět starostkou, Stropnický míří do opozice

Jan Kalous / 31.10.2014
Hujová opět starostkou, Stropnický míří do opozice

Dosavadní starostka Vladislava Hujová (TOP 09) porazila v souboji o zlatý starostovský řetěz na žižkovské radnici svého rivala a vítěze voleb Matěje Stropnického. Kontroverzní politička dnes oznámila, že se po volbách zformovanému tandemu TOP 09 a ČSSD podařilo sestavit koalici s občanskými demokraty, kterou bude podporovat ještě hnutí nezávislých kandidátů Volba pro město.

Spojení TOP 09, která skončila ve volbách druhá, se čtvrtou ČSSD v minulém týdnu dávalo tušit, že Matěj Stropnický se svojí koalicí Strany zelených, KDU-ČSL a starostů, která vyhrála místní volby s masivní podporou Babišova hnutí ANO, ale také Pirátů, může skončit v opozici. Jeho koaliční partneři z minulých dvou let totiž začali stále otevřeněji ventilovat informace o problémech v povolebních vyjednáváních s ním. Spory vygradovaly poté, co Stropnického koaliční formace začala vyjednávat o sestavení vládní většiny v Praze 3 s doposud opoziční ODS.

 

Nová koalice na Praze 3 / FOTO: Michal ProtivanskýSpor starostky se Stropnickým

Interpretace toho, proč vítěz voleb skončil v opozici, se různí. „Žižkov (nejen) sobě vyjednával téměř se všemi subjekty a za námi přišel včera, až když ho všichni odmítli,“ zdůvodňuje to starostka Vladislava Hujová. Sociální demokraté tvrdí, že se se Stropnickým zásadně rozcházeli v prioritách, především odmítli megalomanský miliardový plánem Stropnického na výkup pozemků v lokalitě Nákladového nádraží Žižkov. „Konfrontační styl jednání Matěje Stropnického, neustálé překrucování reality, snaha prosadit pouze svoje vlastní zájmy a přístup k jednání jako k pouhému rozdělování důležitých postů, to vše je pro nás jen obtížně akceptovatelné,“ řekl člen vyjednávacího týmu ČSSD Ivan Holeček.

 

Stropnický: TOP 09 se mě snaží zdiskreditovat

Stropnického hnutí naopak za krachem jednání vidí snahu současné starostky Vladislavy Hujové o udržení starostovského postu za každou cenu. K definitivnímu vyostření sporu mezi Stropnickým a jeho bývalými koaličními partnery došlo v minulých dnech v souvislosti s kriminální kauzou, kdy policisté přišli zabavit na žižkovskou radnici mladému politikovi jeho služební počítač. Podle televize Prima jejich vyšetřování souvisí s nelegálním nakládáním s obecními byty. Tedy s problematikou, kterou měl zelený místostarosta v minulých dvou letech ve své kompetenci. Matěj Stropnický naopak policii podezřívá, že pracuje na politickou zakázku od TOP 09. „TOP 09 v Praze 3 odmítá uznat výsledky voleb, odmítá se smířit s tím, že už nebude mít starostu a hledá nějaké kompromitující materiály. Protože na mně nic není, tak jediný způsob, jak něco dohledat, je podívat se do 30 tisíc emailů, které mám v počítači,“ řekl doslova Stropnická včera deníku E15.

 

Nová koalice na Praze 3 / FOTO: Michal ProtivanskýŠtěpení v TOP 09?

Vyhrocenou atmosféru mezi bývalými koaličními partnery zachytily během policejního zásahu i zpravodajské kamery Prima TV, když přes dveře sekretariátu natočily, jak starostka Hujová na svého místostarostu Stropnického křičí: „Běžte ven, děláte jenom ostudu!“ Následné prohlášení zeleného politika, který policejní vyšetřování označil za spiknutí v režii TOP 09, pak možnost koaliční dohody obou politiků posunulo logicky do téměř nereálné polohy.

Na druhou stranu, ihned po dnešním oznámení o složení koalice, která jí udrží v pozici starostky, musela Hujová připustit, že za sebou nemá ani všechny hlasy vlastních zastupitelů. „TOP 09 bude mít v koalici místo původních osmi jen sedm hlasů, jedna ze členek klubu plánovaný formát spolupráce odmítla,“ potvrdila to v aktuální zprávě ČTK. Podle informací Žižkovských listů se jedná o zastupitelku TOP 09 Světlanu Škapovou, která má názorově i osobně blízko ke Tvoření povolební koalice / FOTO: Michal ProtivanskýStraně zelených Matěje Stropnického. V roce 2012, kdy starostka Hujová čelila kauze, v níž v rozporu se zákonem o střetu zájmů vyvedla do vlastního občanského sdružení veřejné peníze, přišla o dva radní, které nechala vyloučit z TOP 09 za jejich kritiku v polovině funkčního období. Nyní se dokonce místní TOPka začíná názorově štěpit ještě před ustavujícím zastupitelstvem.

Každopádně koalice TOP 09, ČSSD, ODS a Volby pro město disponuje i bez Škapové v 35tičlenném zastupitelstvu Prahy 3 většinou 19ti hlasů. Jedenáctičlenný klub ŽnS pak společně se Světlanou Škapovou usedne s největší pravděpodobností do opozičních lavic ke dvěma zastupitelům KSČM a dvěma Svobodným.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe