Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Iniciativu v boji o radnici převzali TOP 09 s ČSSD, Stropnickému hrozí izolace?

Jan Kalous / 28.10.2014
Iniciativu v boji o radnici převzali TOP 09 s ČSSD, Stropnickému hrozí izolace?

Je možné, že vítěz komunálních voleb v Praze 3 Matěj Stropnický se svým hnutím Žižkov (nejen) sobě nakonec skončí v opozici, nebo bude muset ustoupit z požadavku na starostovský post? Podle posledního vývoje v povolebním vyjednávání to nelze vyloučit. Iniciativu v boji o radnici totiž převzali sociální demokraté s TOP 09, když oznámili, že se společně shodli na programových prioritách.

Tvoření povolební koalice / FOTO: Michal Protivanský„ČSSD v Praze 3 v pátek schválila základní programové priority, které následně předsedkyně zastupitelského klubu Irena Ropková rozeslala k připomínkám dalším subjektům, a to ŽNS a ODS. Dokument vznikl ve spolupráci s TOP 09, když zástupci TOP 09 a ČSSD v rámci povolebních jednání nalezli programovou shodu a deklarovali zájem vyjednávat o další možné spolupráci, kterou na žižkovské radnici úspěšně zahájili před dvěma lety,“ oznámili včera sociální demokraté.
Topkaři se sociálními demokraty se tak fakticky rozhodli pro společný postup v povolebních vyjednáváních. Dohromady mají v novém zastupitelstvu 13 mandátů a k většině jim schází 5 hlasů. Pro Matěje Stropnického to může znamenat, že bude muset ustoupit jejich požadavkům, nebo odejít do opozice.

Po čtrnácti dnech povolebních vyjednávání jde o zajímavý zvrat, který však pro zasvěcené pozorovatele není překvapivý. Stropnického volební koalice Ž(n)S složená ze Strany Zelených, lidovců a starostů, která zvítězila s podporou Babišova hnutí ANO a Pirátů v komunálních volbách na Praze 3, totiž jako lídr koaliční vlády na žižkovské radnici nevyhovuje zavedeným stranám hned z několika důvodů.

Matěj Stropnický sice nejdříve podle dostupných informací zahájil povolební vyjednávání snahou o vytvoření menšinové vlády s ČSSD a podporou komunistů, následně se však pokusil svého partnera na levici obejít a domluvit se na vedení radnice s pravicovou TOP 09. Ta však podle informací Žižkovských listů nebyla s menšinovou stafáží ve vedení žižkovské radnice v čele s levicovým Stropnickým, nijak nadšena. Jednak TOP 09 nemůže Stropnickému zapomenout předvolební útok jeho strany na starostku Hujovou, která ji vyzvala k rezignaci, hlavním důvodem je ale fakt, že se děsí jeho politických názorů.

Tvoření povolební koalice / FOTO: Michal ProtivanskýMatěj Stropnický je totiž i přes oficiální proklamace Strany zelených, která se nechce z obav o hlasy městských liberálů otevřeně přihlásit na levici, vnímán jako levicový radikál. Přispívají k tomu jeho veřejná prohlášení, ve kterých rád cituje Karla Marxe, i fakt, že se otevřeně a velmi jednoznačně hlásí k názorovému odkazu nedávno zesnulého politika a filozofa Jaroslava Šabaty.

TOP 09 se tak údajně obává, že by jí stafáž u instalace Matěje Stropnického do křesla starosty, mohla v očích pravicových voličů ublížit. Podle Stropnického je ale pravým důvodem snaha lídryně Topky Vladislavy Hujové obhájit křeslo starostky, které jí Ž(n)S nenabídlo. „Paní Hujová chce být za každou cenu dál starostkou. A to ví, že v naší dvojkoalici by to neodpovídalo výsledku voleb a že by to s námi nebylo možné. Proto se snaží hledat jinde. Jejich ostatní vyjádření jsou zástupné důvody,“ uvedl Stropnický v Lidových novinách.

„S panem Stropnickým jsme vůbec nehovořili o programu. On nám nabídl pouze systém rozdělení a od té doby už jsme nejednali. Co vím neoficiálně, tak jedná téměř s každým, a všude se jedná pouze o rozdělení postů a nejde o průnik programů,“ interpretuje krach jednání mezi ŽnS a TOP 09 naopak starostka Hujová.

Sociální demokraté naopak Stropnickému nemohou uzapomenout, že i přes předešlé proklamace se je pokusil v povolebních vyjednáváních obejít, a místo levicové rady chtěl s TOP 09 vytvořit koalici bez sociální demokracie.

“Jedná se o další z celé řady nepochopitelných akcí Matěje Stropnického. Vidím zde rozpor mezi slovy a činy. Matěj Stropnický se vždy prezentuje jako jednoznačně levicový kandidát, koalici se však překvapivě chystá tvořit s pravicí. Žižkov (nejen) sobě je nevypočitatelný politický partner,“ řekla předsedkyně místní buňky ČSSD v Praze 3 Miroslava Oubrechtová.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe