Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Kauza Viktorka: Předražené VIP a nejdražší vyhřívaný trávník

Jan Kalous / 3.8.2014
Kauza Viktorka: Předražené VIP a nejdražší vyhřívaný trávník

Podivné majetková machinace vedení žižkovské radnice s fotbalovým bossem Luďkem Vinšem, který vlastní žižkovský klub FK Viktoria Žižkov, stály daňové poplatníky z Prahy 3 podle dostupných informací o 12 až 15 milionů korun více. Skandálu se již chopil celostátní tisk, který upozornil, že vedení starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) koupilo za bezmála 11 milionů korun stavbu privátního VIP klubu, přestože investice do jeho výstavby byla řádově nižší.

Na případ první upozornil toto pondělí časopis Týden v článku „Předražené žižkovské VIP.“

„Z Kapes daňových poplatníků odteče bezmála 12 milionů korun, přestože stavba pro vyvolené návštěvníky stadionu stála polovinu,“ tvrdí Týden s odvoláním na informace architektonické firmy Stopro, která projekt zajišťovala. Ta ještě v minulých dnech na svém webu tvrdila, že investiční náklady na VIP klub, který si zde nechal boss Vinš postavit, byly 6 milionů korun. Po zveřejnění skandálu v tisku informace z webu zmizela.

Viktorka Žižkov splatila dluh / FOTO: ČTKStarostka Hujová (TOP 09) v reakci na dotazy Týdne tvrdila, že o původní ceně VIP salónku, který kupuje občanům za jejich peníze, nemá ponětí. „Kolik stavba stále, nevím,“ přiznala reportérům. Zvláštní je, že se první dáma Prahy 3 na to nezeptala svých vlastních koaličních partnerů, konkrétně zastupitele ČSSD Michaela Kuciána, který byl v inkriminované době viceprezidentem Vinšova klubu. Ten v roce 2007, kdy se salónek pro vyvolené budoval společně s montovanou tribunou a novými vstupy na stadion, uváděl v tisku zcela jiné náklady. „Celkové náklady se vyšplhají k deseti milionům,“ uvedl tehdy Kucián pro Pražský deník. Dnes, po devíti letech, radnice opotřebenou budovu VIP klubu kupuje za bezmála 11 milionů a sešlou montovanou tribunu k tomu za další 4 miliony korun. Suma sumárum, to, co v roce 2007 prezentoval za Viktorku Kucián jako desetimilionovou investici, kupuje dnes se starostkou do obecního majetku za 15 milionů, tedy o polovinu dráž.

Jak je to možné? Cenu totiž městská část opírá o jakýsi znalecký posudek, který však tají.

 

Za kolik VIP? Ještě minulý týden byl podle dodavatelské firma Stopro, s.r.o. žižkovský VIP klub za šest milionů korun. Když se tisk začal zajímat, proč jej tedy od Viktorky kupuje radnice za 11 mil.?Radnice tají posudek

Otázkou ovšem zůstává i důvod, proč městská část, která má z peněz daňových poplatníků budovat dětská hřiště, opravovat chodníky, uklízet ulice a starat se o stromořadí, místo toho za peníze z kapes daňových poplatníků kupuje privátní VIP salónky, kam se běžný smrtelník nikdy nepodívá. „Samozřejmě, že se nám jeví, že pro městskou část je salónek zbytečný. Je to naprosto nesmyslná investice,“ řekl Týdnu opoziční zastupitel Ondřej Pecha. Přesto koalice starostky Hujové svými hlasy skandální transakci protlačila zastupitelstvem i přes protesty opozice. „Neměli jsme na zastupitelstvu k tomu originály podkladů, ani výpis z katastru nemovitostí, znalecké posudky také žádné,“ dodává Pecha. 

„Jako předkladatel musím říci, že pokud bude schválena koupě stavby a pozemku bude následovat předložení materiálu na radu, to znamená kupních smluv, jejichž součástí bude znalecký posudek, který bude samozřejmě v plném znění uveřejněn na internetu,“ slibovala tehdy na zastupitelstvu  starostka Hujová. Slib nesplnila. Posudek u inkriminovaného usnesení rady na webu chybí a dokonce je v důvodové zprávě začerněno i samotné jméno autora posudku.

 

V Ostravě za deset milionů, na Bohemce za 11,5, v Jihlavě za 19 a na Žižkově za 25 milionů…Nejdražší vyhřívaný trávník je na Žižkově?

Když v Jihlavě budovali vyhřívaný trávník pro místní fotbalisty, strhla se tam v místním zastupitelstvu bitva, že projekt s cenou 19 milionů korun, výrazně převyšuje obdobné investice do ligových stadionů v republice. Argumentovalo se vyhřívanou plochou na Bazalech v Ostravě za deset milionů, či na Ďolíčku pražských Bohemians za 11,5 milionů. "Počítáme s investicí mezi dvanácti a patnácti miliony korun," říkal tehdy novinářům Luděk Vinš za žižkovský klub, který vyhřívaný trávník v souvislosti s postupem do první ligy také budoval.

O dva roky později ale bylo už vše zcela jinak. Možná i díky úzkým personálním vazbám na současné vedení radnice starostky Hujové, prodali fotbalisté městské části trubky v zemi s kotelnou za 25,3 milionu korun. Obyvatelé Žižkova se tak pravděpodobně stali majiteli nejdražšího vyhřívaného fotbalového trávníku v Česku. Jak se z 12 až 15 milionů mávnutím proutku stane 25 milionů, nikdo nevysvětlil. Každopádně cenový nárůst je v tomto případě téměř dvojnásobný.

 

Viktorka Žižkov splatila dluh / FOTO: fkvz.czPodrženo sečteno

Vezměte nejdražší vyhřívaný trávník za 25,3 milionu korun, přidejte k tomu VIP klub s parkovištěm za 11,7 milionu korun, jednu montovanou tribunu za 4 miliony a sloupy s osvětlením za 6 milionů. A konečný účet říká, že za dva roky svého působení převedla z veřejné pokladny koalice na účty fotbalového bosse Vinše celkem 47 milionů korun. Na oplátku dostala majetek, který má podle dostupných informací hodnotu okolo 32 milionů korun.  Znalecké posudky, kterými cenu radnice zdůvodňuje, však radnice tají. Vzniká tak vážné podezření, že z kapes daňových poplatníků radnice zbytečně zaplatila o 12 až 15 milionů korun více, za majetek, jehož nákup do obecní správy je minimálně diskutabilní.

A to je už námět nikoliv pro volební účtování, ale přímo pro orgány činné v trestním řízení.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe