Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Kmen: Nebezpečí neuslyšíš přicházet

redakce / 17.10.2014
Kmen: Nebezpečí neuslyšíš přicházet

Nestává se příliš často, abyste z kina odcházeli otřeseni tím, jak originálně tvůrce zachází s filmovým vyprávěním. Ukrajinskému debutantovi Myroslavu Slabošpyckému se to však bezezbytku podařilo. Snímek Kmen je zářícím drahokamem podzimní filmové distribuce. 

Příběh Kmenu je v podstatě krystalicky jednoduchý – mladý Sergej přijíždí do internátu pro hluchoněmé, který je kromě výuky řízen i nevyřčenými pravidly. Ústavem totiž v podhoubí hýbe prostituce, kdy jsou dívky svými spolužáky odváženy na blízké odpočívadlo nákladních automobilů. Sergejovi nezbývá než status quo přijmout a kmenovým pravidlům se podvolit. Alespoň do chvíle, než se zamiluje do jedné z místních konkubín.

Kmen / FOTO: redakceSlabošpyckyj zvolil pro vyprávění příběhu několik vzájemně se podporujících postupů – od dlouhých kamerových jízd, v rámci nichž sledujeme hluchoněmé postavy procházející internátem, přes neuhýbající syrovost až po naprosto zásadní krok. Všichni neherci jsou hluchoněmí, vzájemně rozmlouvají znakovou řečí, která je však ponechaná bez jakýchkoli titulků! Režisérovi se tímto rozhodnutím podařil mistrovský kousek – jednotlivé situace, do nichž se postavy dostávají, sledujeme takřka jako detektivové, kteří se snaží pochopit, o čem se aktéři „dohadují“. Kmen tak do jisté míry připomíná němý film, avšak poučený moderním uměleckým filmem. Prvotní šok a snaha porozumět motivacím postav a jejich interakcím záhy vystřídá podivuhodné souznění – přestože Sergeje ani ostatní primárně „neslyšíme“, jejich jednání naprosto chápeme. Sergej jde v zoufalství první lásky po cestě, která může být v komunitě zakončena pouze výbuchem násilí.

Výborná je kromě dokonale plující kamery i práce se zvukovou stopou. Jsme to pouze my, kdo dokáže vnímat ušima prostředí postav, zatímco ony se mohou stát obětí pro nás evidentního nebezpečí. Stačí jen, že neslyší couvající kamion. Slabošpyckého debut svou atmosférou od jisté míry připomíná dystopické sci-fi – internát nenabízí žádné východisko, jen marasmus, prostituci a domácí potraty, při nichž kamera ani na vteřinu neuhne stranou.

Kmen není snímkem, který by vás pohladil na duši. Naopak vás vezme po hlavě železným kladivem, abyste otřeseni odvrávorali s vědomím, že takový zážitek jste dlouho neprožili.

 

Kmen / Plemja / režie: Myroslav Slabošpyckyj / hrají: Grigorij Fesenko, Jana Novikova, Rosa Babij, Alexander Dsiadevich / v kinech od 9. 10.

 

 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe