Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Kulturní oživení na Nákladovém nádraží

Petr Hamšík / 5.6.2014
Kulturní oživení na Nákladovém nádraží

Ještě před několika lety se zdálo, že budova Nákladového nádraží Žižkov ustoupí rezidenční čtvrti a čtyřproudé výpadovce. V listopadu 2012 však byla budova potřetí prohlášena za kulturní památku, čímž se otevřela cesta pro její budoucí využití. Již v minulém roce se zde odehrálo několik výrazných akcí, od superstudia Designbloku, přes výtvarné Bienále až po několik „site specific“ představení Divadla Letí. Letošní kulturní program odstartoval na začátku dubna. 

Nákladové nádraží Žižkov / FOTO: Michal ProtivanskýDo haly v levém křídle Nákladového nádraží se letos můžete vypravit za koncerty, divadelními představeními, ale také filmem a nejrůznějšími workshopy. Pozoruhodný prostor členěný vysokými sloupy s obrovskou nosností tak ožije kupříkladu novým představením Divadla Letí s názvem Horváth na nádraží, kdy soubor adaptoval dílo Soudný den od rakouského modernistického dramatika Ödöna von Horvátha, Junior klub známý z Paláce Akropolis zde uspořádá několik koncertů v čele se známým uskupením Sto zvířat a Národní filmový archiv připraví kupříkladu projektový den pro školy. Program se však klene od začátku dubna až do konce října a „hraje“ v něm i klubová noc populárního festivalu United Islands, opět se na místo činu vrátí Designblok, zázemí zde získá i landscape festival Krajina-Město-Veřejný prostor.

Podepsání smlouvy o budoucí spolupráci na NNŽ / FOTO: Michal Protivanský„Byl bych rád, aby na nádraží v letošním roce dorazilo alespoň několik desítek tisíc lidí,“ říká místostarosta Matěj Stropnický, který společně s Danem Mertou před třemi lety začal boj o záchranu funkcionalistické stavby. V letošním roce také stál za návrhem podpory MČ Praha 3 ve výši 1,9 milionu korun na tamní kulturní akce. „Oslovili jsme především naše stálé grantové příjemce, což jsou prověřené instituce, aby nám pomohli s organizací,“ odhaluje Stropnický pozadí tvorby programu, „dramaturgie je tak v jejich režii.“ Hlavní akce se odehrají především od května do září, nicméně přesto Stropnický uznale pokyvuje nad návštěvností těch, kterých se prozatím zúčastnil. „Jednou přišlo zhruba sto padesát lidí, podruhé asi dvě stě padesát a to je na začátek dobré,“ říká. Kulturní program, který přirozeně naláká návštěvníky a stane se do jisté míry tradicí, je podle Stropnického důležitý i jako ukázka budoucí využitelnosti budovy. Ostatně jeden z kroků vedoucích k další podobě nádraží se odehrál v polovině dubna letošního roku.

Nákladové nádraží Žižkov / FOTO: Michal ProtivanskýZástupci všech zúčastněných stran od Magistrátu hlavního měst Prahy, přes MČ Praha 3, České dráhy až po Žižkov Station Development podepsali memorandum zavazující všechny strany ke spolupráci na přetvoření nádraží do budoucího kulturně-vzdělávacího centra. „Mým snem je, aby si návštěvník koupil vstupenku a s tou mohl projít celý nový prostor od muzeí, přes návštěvu jednoho z podzemních kin Národního filmového archivu, projít restaurátorskými dílnami UMPRUMu, vyjít do atria a lehnout si na trávník,“ vyjmenovává Stropnický budoucí možnosti. „Podzemní prostory se pak přímo nabízí pro hudební kluby pro jinou část návštěvníků,“ doplňuje. V současnou chvíli tak probíhá připomínkování „management plánu“, jakéhosi jízdního řádu revitalizace, který by měl odpovědět na základní otázky od rozpočtu celé revitalizace, možnosti financování až po způsob legálního převodu majetků a trvalé ekonomické udržitelnosti celého objektu. Tento jízdní řád by pak měl být v první verzi dokončen v červnu. „Pro nás je inspirací multifunkční centrum ve Vítkovicích,“ vysvětluje Stropnický, „také tam celý projekt vznikl ve spolupráci kraje, municipality a vlastníka.“

V současné chvíli tak bude kulturně žít jen drobná část rozsáhlého komplexu o celkové ploše přes 70 tisíc metrů čtverečních, přesto poslouží jako dobrý lakmusový papírek zájmu o funkcionalistickou budovu jako místa, kam se chodí na moderní divadlo, burácivé koncerty, DJ sety, výstavy a dílny.

 

Podrobný program naleznezete ZDE: nakladovenadrazizizkov.cz

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe