Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Místo pro léto: Rajská zahrada

Jan Kalous / 10.7.2015
Rajská zaharada, 1907, Archiv HMP

Původně to byla oblíbená letní restaurace v zeleni na jižním svahu žižkovského vrchu. Pak zde vzniklo zahradnictví s velkým skleníkem, které sloužilo pražským městským sadům. Před revolucí z něj zbyl zanedbaný zelený kout, jakýsi přívěšek pod Riegerovými sady. Před sedmi lety zde žižkovská radnice vybudovala luxusní terasovitý park s umělou bystřinou a altánem. Mezi tím však velkou část Rajské zahrady ukousnul areál Vysoké školy ekonomické.

V místě dnešní Rajské zahrady byla původně vinice patřící faře sv. Mikuláše na Starém Městě. V polovině 15. Století byste si ji mohli pronajmout za 4 kopy grošů a soudek vína jako Matouš střelec od Horské brány. Vznik zahrady je datován do roku 1863 kdy zde vznikl park coby součást zeleného pásu okolo pražských opevnění, který budovalo město pražské.

V druhé polovině 19. století zde fungovala oblíbená zahradní restaurace, kde se konaly bály, koncerty a startovali zde ke svým letům v balónech vzduchoplavci. V roce 1885 se zde dokonce konala velká zahradní slavnost. Slovo zahrada však získala v roce 1887 díky slavnému českému zahradnímu architektovi Františkovi Josefovi Thomayerovi – autorovi parku před Willsonovým nádražím, či Thomayerových sadů. Na jeho popud městská rada rozhodla o přesunutí zásobní zahrady městských sadů na tyto pozemky. Byly zde vystavěny skleníky, odkud pocházely například všechny květiny, jimiž byla obsypána Praha během návštěvy císaře Franze Josefa v roce 1891. Celkem se údajně jednalo o 120 tisíc sazenic.

Za první republiky a po druhé světové válce začala zahrada postupně ustupovat okolní zástavbě. Její dnešní podoba je tak pouze torzem původní rozlohy. Zbytky secesního skleníku však byly na místě vidět ještě v 60. letech minulého století.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe