Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Nejlepší štrůdl široko daleko

redakce / 11.8.2014
Nejlepší štrůdl široko daleko

Těsné přeplněné garsonky, ale také krámky živnostníků a dvory domů, které každý den ožívaly křikem a smíchem dětí - tak vypadal starý Žižkov, jak jej pamatuje žižkovský rodák a výrobce slavného štrúdlu Petr Šusta.

„Tady na Žižkově žiju už třiašedesát let a musím říci, že se změnil opravdu hodně,“ říká. Dětství prožil mezi činžovními domy, ve kterých měli své krámky všemožní živnostníci. „Kromě běžných řemesel tu byl například Žid se svou zastavárnou, povoznictví nebo uhlíř,“ vzpomíná Petr Šusta. V bytech v jedné, dvou místnostech žily tři generace, Zižkov byl tehdy podle něj zčásti noclehárnou pro dělníky, ale přesto měl i tenkrát svou osobitou atmosféru. Dvory domů byly okupované dětmi,na které přísným okem, často ale mamě, dohlížela domovnice, o pořádek a bezpečí se staral okrskář...

 

Petr Šusta / FOTO: redakceHospody na růžku

Jsem rád, že Žižkov pomalu ale jistě ztrácí uniformitu zašlých fasád a nad krámky a obchody už nesvítí stejný nápis Pramen nebo v lepším případě Jednota,“ hodnotí Šusta s úsměvem a dodává: „Na Žižkov se zase vracejí drobní živnostníci, například za rohem máme moc šikovnou švadlenku a o kus dál zase jedna paní stříhá a upravuje pejsky. Je jedno, jaké řemeslo kdo dělá, ale musí ho umět a hlavně dělat rád. Řemeslník-specialista je pro lidi ve svém okolí nesmírně užitečný a bylo by fajn, kdyby takovému člověku pomohla se startem podnikání třeba radnice.“

Petr Šusta rozhodně nepatří mezi živnostníky, kteří by se uzavřeli ve svém krámku a soustředili se pouze na vlastní obchod. „Mám rád iniciativu, která vybočuje ze zajetých kolejí. Sem patří bezesporu jedinečné žižkovské kino Aero a svérázná hospoda Parukářka. Je ale velká škoda, že se na místo Petr Šusta / FOTO: redakceParukářky neustále tlačí komerčnější projekty, a tak provozovatelé tohoto výjimečného podniku žijí vlastně v nejistotě,“ říká Šusta. Jako žižkovský rodák pamatuje staré místní hospody, a ačkoliv se může návštěvníkům Žižkova zdát, že se ocitli ve čtvrti s největší koncentrací hospod, hospůdek nebo kaváren, Petr Šusta je vyvede z omylu. „Právě v okolí Jeseniovy ulice jich bývalo víc určitě dřív než dnes. Byly to ale staré klasické hospody „na růžku“, žádné sklepní podniky,“ líčí Šusta.

 

Štrúdl místo popelnic

Žižkov se změnil, ale Petr Šusta tu zůstal a tuhle čtvrť obohatil o jedinečný artikl, a to báječný domácí štrúdl. Ten nápad se zrodil v Šustově hlavě krátce po pádu komunistického režimu. „Bylo mi jasné, že to s novým kapitalismem nebude úplně jednoduché, a tak jsem přemýšlel, co dělat, kdybych náhodou přišel na věži o práci. Napadlo mě, že péct pravý domácí štrúdl by mohlo být tou správnou volbou, vždyť mouka a jablka budou k dostání vždycky,“ vypráví Šusta. Začal tedy doma péct jablečný tažený závin. Později o zaměstnání na věži skutečně přišel, a tak si zažádal o prostory bývalé kočárkámy, kde ale měly být uskladněné popelnice. Voňavý štrúdl naštěstí zvítězil, a tak se malá pekárna stala cílem nejen Žižkováků, ale také zákazníků z jiných čtvrtí a pro Šustův štrúdl si dnes chodí i zahraniční turisté.

Pekárna se dostala dokonce na stránky jednoho amerického průvodce, jako nejzajímavější místo Prahy 3. „Není tam žižkovská věž, je tam štrúdl,“ směje se Šusta.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe