Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Nezapomeňte na zápisy do mateřských škol!

redakce / 8.4.2014
Zápisy do

Ve středu 9. a ve čtvrtek 10. dubna se budou konat každoroční zápisy do mateřských školek v rámci celé Prahy 3.  Rodiče mají na výběr z osmnácti „mateřinek“, které budou pro zápisy otevřeny každý den od 13.00 do 17.00. 

Waldorfská MŠ / FOTO: walfdorská MŠNa zápisy si tak nezapomeňte přinést vyplněnou přihlášku, evidenční list potvrzený dětským lékařem, rodný list dítěte a občanský průkaz. V letošním roce odchází do základních škol 547 žáků, přičemž předběžná čísla hovoří o zhruba 691 dětech, které by měly být přijaty do školek mateřských. V těchto dvou číslech se skrývá možný problém, a jak poznamenává Jiří Matušek, který se vzdělanostní problematice dlouhodobě věnuje, „rozevírají se nůžky a zadělává se na problém.“ Mateřské školky na Praze 3 by totiž potřebovaly nové pracoviště, jako je plánovaná stavba MŠ V zahrádkách, která však do následujícího školního roku nebude s největší pravděpodobností dokončena. „Po zápisech do MŠ se zpravidla zhruba čtyři desítky dětí „ztratí“,“ dodává Matušek, „zpravidla se rodiče odstěhují. Finální čísla se tak ředitelé a ředitelky mateřinek dozvídají až v září.“

MŠ Jeseniova / FOTO Archiv MŠ JeseniovaPři pohledu na mapu se zdá, že mateřské školky jsou na Praze 3 rozprostřeny víceméně rovnoměrně. Školky nabízejí obsazení dle počtu tříd od těch nejmenších, jako je školka v Bukové ulici, která má celkem dvě třídy až po největší se sedmi třídami jako je MŠ v Jeseniově ulici. Nejčastější jsou však školky se zhruba čtyřmi třídami. Velmi obvyklé je pak i mísení dětí různého věku v rámci třídy – byť mají rodiče i možnost zvolit mateřinku, kde mají děti vždy jednoho věku v daném „ročníku“. Lze však říci, že pro dítě v mateřské školce je lepší interakce i se staršími spolužáčky.

MŠ Na Balkáně / FOTO: Archiv MŠ Na BalkáněJednou z prvních hledisek výběru mateřské školky je jistě vzdělávací program. Poté, co ministerstvo školství prosadilo rámcové vzdělávací programy, může si jej každá škola po splnění podstatných kritérií a dětských kompetencí vytvořit víceméně sama. Pro všechny je však společný výstup – tedy to, co se má dítě naučit a s jakými kompetencemi/znalostmi má přejít do základní školy. Při zahloubání do vzdělávacích programů s názvy „Od sněženek ke sněhulákům“, „Krok za krokem“, „Jsme dětmi naší Země“, přes „Šťastné dítě“, až po „Už koníček pádí“  si záhy uvědomíme, že východiska a cíle jsou v podstatě shodná – tedy snaha o všestranný rozvoj dítěte, jeho sociální dovednosti, jednání v běžných situacích a tvorbu modelů, zvyklostí a rituálů, z nichž bude dítě čerpat po celý zbytek života.

MŠ Milíčův dům / FOTO: Archiv MŠ Milíčův důmNěkteré z mateřských školek na Praze 3 pak do vzdělávacího programu zahrnují i ekologickou výchovu (MŠ Buková, MŠ Na Balkáně, MŠ Chmelnice), některé pak důraz na výtvarnou výchovu (MŠ Na Vrcholu) či se specializují na alergické či astmatické děti s oslabeným imunitním systémem (MŠ Buková). V rámci vzdělávacích programů se pak vymyká Walfdorská MŠ na Koněvově třídě, která souzní právě s waldorfskou pedagogikou, jež spočívá v originálním způsobu toho, jak se děti dopracují k poznatkům a dovednostem. Učitel je tak spíše průvodcem, který zpřístupňuje zážitky toho, jak věci fungují, přičemž žáci by měli na většinu věcí přijít sami.  Mateřská školka v Milíčově domě pod Parukářkou pak vychází pro změnu z pedagogických myšlenek Přemysla Pittra, zakladatele Milíčova domu.
Zodpovědný rodič se však nespokojí pouze s popisem na internetových stránkách a jistě před zápisem některou z mateřských škol navštívil. Osobní kontakt s budoucí potenciální učitelkou, prohlídka prostředí školy a zahrady či hřišť totiž sebelepší věty nenahradí.

 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe