Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Obecní akciovka „zařízla“ odbory

Jan Kalous / 12.2.2016
Obecní akciovka „zařízla“ odbory

Je to příběh jak z jiné doby a jiného světa. Obecní firma žižkovské radnice Správa majetkového portfolia Praha 3, která spravuje obecní majetek, se ostře pustila do podnikových odborářů a zdá se, že je zlikvidovala. Manažeři společnosti v čele s ředitelem Karlem Sommerem oslovili zaměstnance a předložili jim k podpisu prohlášení, že si nepřejí, aby je zastupovali odbory. A většina z nich na „nabídku“ v době personálních čistek kývla.

Podpisová akce proti odborům

„Zaměstnance obcházel ředitel společnosti Ing. Sommer a jeho zástupkyně Ing. Bartáková s předtištěným formulářem na hlavičkovém papíře, kde je uvedeno, že každý jednotlivý zaměstnanec prohlašuje, že ve smyslu zákoník práce, si nepřeje, aby ho zastupovala v pracovněprávních vztazích Odborová organizace zaměstnanců SMP. Prohlášení bylo předtištěno na hlavičkovém papíře a každý zaměstnanec měl jen vyplnit své jméno a podpis. Samozřejmě jsem to podepsal, nechci přijít v dnešní době o práci,“ uvedl jeden ze zaměstnanců obecní akciovky, který Žižkovské listy o aktivitách vedení společnosti informoval.

Informaci nepřímo potvrdil i předseda odborové organizace Zdeněk Lochman. "S prohlášením obcházeli zaměstnance ředitel se svou zástupkyní. Dle mých informací byly zaměstnancům současně s předložením prohlášení podávány nepravdivé informace v tom směru, že odborová organizace je pro společnost velikou finanční zátěží, že máme eminentní zájem na studium pracovních smluv jednotlivých zaměstnanců, dále jejich mzdových výměrů či výplatních pásek. Současně s tím pak také informace o tom, že funkcionáři odborového výboru a zvláště já, jsme díky odborové činnosti nadstandardně finančně odměňováni, přesto, že tyto své funkce vykonáváme od začátku zdarma a činnost organizace je financována z příspěvků členů,“ uvedl Zdeněk Lochman.

ČMKOS: Jde o protiprávní postup

Jednání manažerů obecní akciovky považuje za bezprecedentní i česká odborová centrála. „Samozřejmě ve Vámi popisovaném případě jde o protizákonné jednání ze strany zaměstnavatele, kterým porušuje ústavně garantovaná práva zaměstnanců týkající se svobody sdružování na straně jedné a omezuje práva zaměstnanců garantovaná českým zákoníkem práce,“ uvedl místopředseda Českomoravské komory odborových svazů Vít Samek.

Odborová komora v reakci na naše dotazy požádala redakci Žižkovských listů o kopii inkriminovaného prohlášení, které vyžadovali manažeři SMP od zaměstnanců podepsat. „ Bylo by velmi potřebné pro doložení této informace do námi zpracovávané zprávy o porušování zaměstnaneckých a odborových práv, kterou předáváme důležitým mezinárodním institucím zabývajícím se právní ochranou v oblasti základních lidských práv,“ zdůvodnil to místopředseda ČMKOS.

Od kontroverzního „tažení“ proti odborům, které vedoucí zaměstnanci „dceřinky“ žižkovské radnice spustili, se distancovali i politici, kteří sedí ve statutárních orgánech firmy. Předseda představenstva Michal Kucián uvedl, že o věci nebyl informován. „Představenstvo společnosti věc neprojednávalo, ale jistě se zeptáme co se děje,“ uvedl žižkovský politik, který je zároveň ústředním tajemníkem ČSSD. Tedy strany, která má k odborářům a obhajobě jejich práv na české politické scéně paradoxně názorově nejblíže.

Ředitel: Nevím, o co jde

Sám ředitel společnosti Správa majetkového portfolia Praha 3 Karel Sommer se k celé kauze zatím odmítá podrobněji vyjadřovat. Zaslali jsme mu otázky, ve kterých se ptáme, zda může potvrdit či vyvrátit, že organizoval zmiňovanou kampaň a proč. Nejdříve se omluvil, že je na dovolené, na druhou urgenci po návratu si vzal týden na odpovědi. „I když upřímně nevím co Vám napsat na snůšku polopravd, lží, spekulací a ani nevím, o jaké odborové centrále píšete,“ kontroval, přestože jsme mu protiodborovou deklaraci, kterou požadoval podle svědectví osobně od zaměstnanců podepsat, poslali v příloze.

Politický boj?

Střet vedení Správy majetkového portfolia Praha 3 s odborovou centrálou přitom může mít politické pozadí. Zdeněk Lochman, předseda podnikové odborové centrály, je totiž bývalým místostarostou Prahy 3 za občanské demokraty z volebního období 2006 – 2010. Odbory jako zaměstnanec firmy založil v roce 2012 po politických turbulencích na žižkovské radnici, na což vedení obecní akciovky reagovalo okamžitou výpovědí. O její platnosti a okolnostech vede od ledna 2013 dodnes vleklý soudní spor, který stále není pravomocně ukončen.

Boj společnosti proti odborové organizaci ale nakonec, zdá se, úspěšný byl. Zaměstnanci totiž po tlaku ze strany vedení rezignovali na své členství v odborové organizaci.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe