Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Opozice prosadila veřejnou debatu o Jiřáku

Jan Kalous / 2.4.2014
Opozice prosadila veřejnou debatu o Jiřáku

Rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad se bude řešit při veřejné debatě. Tu k plánované revitalizaci prosadila opoziční ODS na březnovém zastupitelstvu Prahy 3. Projekt žižkovské radnice za více než 90 milionů korun, který mimo jiné počítá s odstraněním kašny či výrazným omezením zelených ploch, vyvolal řadu negativních reakcí ze strany veřejnosti, občanských sdružení i opozice.

Rekonstrukci nejfrekventovanějšího náměstí naplánovala radnice třetí městské části společně s pražským magistrátem podle více než deset let starého projektu.  Kritici tak současnému vedení vyčítají především to, že do projektu nezačlenilo připomínky občanů. Ti nesouhlasí se zrušením kašny od sochaře Petra Šedivého, omezením zelených ploch a poukazují i na to, že původní projekt například nepočítal s existencí oblíbeného farmářského tržiště, které zde zřídilo minulé vedení radnice.
Debata o podobě Proti rekonstrukci náměstí podle plánů radnice tak vznikla již v loňském roce petice obyvatel z okolí, kterou v srpnu muselo projednat mimořádné zastupitelstvo. Na něm však vedení radnice nepřipustilo jakoukoliv změnu, když silou koaličních hlasů TOP 09, ČSSD a sdružení Žižkov (nejen) sobě neschválilo přijetí žádného usnesení, které by požadavky petentů akceptovalo.

Rekonstrukci náměstí se tak radnice rozhodla společně s magistrátem realizovat podle projektu z roku 2000 „vytaženého ze šuplíku.“ Jediné, co se změnilo, a to velmi podstatně, je plánovaná cena. Zatímco podle původních propočtů měla rekonstrukce Jiřáku vyjít na 39 milionů, nynější vedení žižkovské radnice náklady „aktualizovalo“ na 90 milionů korun, tedy více než dvojnásobek. Rozpočet přitom nepočítá s náklady na úpravu výstupů z metra, začlenění farmářského tržiště, či nezbytné úpravy ulic v okolí. S nimi účet za nové náměstí Jiřího z Poděbrad významně překonává sta milionovou hranici.

Debata o podobě Největší náklady má přitom spolknout kritizované výrazné omezení zeleně. Podle propočtů radnice má jít na vydláždění náměstí až 40 milionů korun. Při čtyřech tisících metrech čtverečních betonových ploch, se kterými projekt počítá, tak vychází jeden plošný metr dlažby skoro na deset tisíc korun.

Díky aktuálnímu rozhodnutí zastupitelstva však vše vypadá, že by se ledy kolem nového Jiřáku mohly ještě pohnout. Podle usnesení, které zde prosadila opoziční ODS, totiž žižkovské zastupitelstvo zaúkolovalo radu, aby uspořádala k architektonickému řešení náměstí Jiřího z Poděbrad veřejnou debatu. „Tady nejde o politiku, hlavní je, aby se podařilo nalézt řešení, které by sladilo představy architektů s požadavky běžných lidí, kteří zde žijí a tento prostor denně využívají,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Marek Zeman.

Debata o podobě Přesný termín veřejné debaty zatím není znám, podle usnesení však má proběhnout nejpozději do příštího zastupitelstva, tedy do 16. června. Znovu otevřít by se tak mohly všechny otázky, které občany pálí, například osud kašny s názvem Spojená Evropa.

„Projekt z roku 2000 je již v některých aspektech morálně zastaralý a potřebuje aktualizovat. V době, kdy vznikal, zde například nebylo plánováno farmářské tržiště, náměstí Jiřího z Poděbrad nežilo tak bohatým komunitním životem, jako je tomu dnes. Myslím, že by architektonické řešení mělo vycházet z požadavků veřejnosti. Je chyba, že radnice při plánování veřejného prostoru nepoužívá prvky komunitního plánování jako v minulosti, kdy se nejdříve zeptá občanů, o co vlastně mají zájem,“ dodal bývalý místostarosta pro zeleň a zastupitel ODS Pavel Sladkovský.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe