Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Pavel Brázda se dočkal svého času

14.1.2014
Pavel Brázda se dočkal svého času

Známý výtvarník Pavel Brázda (87) je jedním z nejvytrvalejších malířů, které můžete mít tu čest poznat. Svědčí o tom i fakt, že své první výstavy se dočkal až v šestašedesáti letech, tedy po mnoha desetiletích vytrvalé práce. I tak ale celá desetiletí, která tomu předcházela, vyplnil usilovnou prací. A rozhodně tím nemyslíme jen dřinu v kotelně, kam byl Brázda odložen komunistickým režimem. 

Pavel BrázdaBez šance na to, že by svá plátna kdy mohl ukázat lidem, vršil své dílo, vytvářel a definoval výtvarný směr – hominismus, jenž se opírá právě o lidský kontakt a který v mnohém předběhl pop art. Na všem pracoval v domě své babičky Heleny, téměř zapomenuté spisovatelky a sestry Karla a Josefa Čapkových. K babičce Heleně, šikanované až do její smrti komunisty, se mladý Brázda přistěhoval v roce 1948. V roce, který sebral poslední iluze všem, kteří stejně jako Pavel Brázda za první republiky inklinovali k předstalinskému komunismu, ale už před koncem čtyřicátých let se od něj zase v hrůze odvrátili.

„Úmor 1948, a říkám to tak schválně, měl jak pro mě, tak pro mou ženu fatální důsledky. Během studentských politických prověrek jsme byli oba vyloučeni z Akademie výtvarných umění. Což v praxi znamenalo znemožnění studia na jakékoli jiné škole a předurčení k manuální práci. Stal jsem se učněm malířství pokojů. Naštěstí ještě u soukromého mistra, což mělo za důsledek, že jsem nemusel tuto práci dělat a mohl jsem dál malovat obrazy. Z této doby vlastně pochází i obraz, před nímž jsem před chvílí pózoval vašemu fotografovi,“ vypráví Pavel Brázda uprostřed svého obývacího pokoje, kde se během předlistopadové éry konaly filozofické semináře Jana Patočky a další setkání lidí z disentu. Právě ti tvořili po dlouhou dobu jediné publikum, kterému mohl své malby předvést.

Pavel Brázda / FOTO: Filip Singer„Na obecenstvu mé umění nezáviselo, i když pro ně bylo určeno. To, že se publikum, které bylo s mým dílem v kontaktu, nyní rozrostlo z několika kunsthistoriků a sběratelů umění na širokou veřejnost, beru jako příjemné překvapení. Dá se říci, že už jsem ani nepočítal s tím, že se vystavování dožiji. Spíš jsem předpokládal, že tu po mě něco zůstane. Něco, co si časem najde cestu k lidem,“ vykládá překvapivě nezahořklý autor stovek pláten, jehož výtvarný směr – hominismus byl přitom přímo závislý na mezilidském kontaktu a městském folkloru. „Velkoměstský folklor, zejména ten spjatý se západoevropskými metropolemi, určitě můj styl ovlivňoval. Možná i kvůli tomu se říká, že jsem předběhl pop art. Proti němu jsem se však neopíral jen o konzumní část kultury, šlo mi o lidskost v širším smyslu, i když také v moderních kulisách.“

Pavel Brázda / FOTO: Filip SingerPavel Brázda se narodil v Brně, což lze snadno odvodit i z jeho obrazů. Motocykly a závodníci z brněnského okruhu byli častým námětem jeho dřívějších obrazů. Proto není jistě bez zajímavosti, jak nahlíží na čtvrť, ve které prožil následných čtyřiašedesát let svého života. „Žižkov míval omšelou a romantickou povahu. Změnil se radikálně a já to vítám. Nemám na mysli jen žižkovskou věž, ale například i Palác Flóra. Pro mě to bylo zjevení něčeho, co jsem do té doby mohl znát jen z vyprávění o Americe nebo z filmů. Žižkov ve své blízkosti ke kafkovskému centru dříve oplýval určitým kouzlem, a to pro své obyvatele ztratil. Já si ale myslím, že je to dobře. Například žižkovský vysílač, kterému za tmy, kdy je barevně nasvětlen, nelze upřít půvab, vidím jako symbol, který už z dálky dává najevo, že tu vzniká něco nového. Určitě je příjemné vědět, že na Žižkově přežívají tradice, například masopust. Ale není třeba se upínat jen k tomu, co se váže k minulosti, když okolo nás vzniká nové město, které může být také zajímavé.“

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe