Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Penězovod na Viktorku pokračuje

Jan Kalous / 9.12.2014
Penězovod na Viktorku pokračuje

Praha 3 draze koupila, za nulu pronajala. To je ve zkratce aktuální povolební vývoj v kauze podivných penězovodů mezi žižkovskou radnicí a soukromou sportovní firmou fotbalového bosse Luďka Vinše. Předražené nákupy VIP salónků, montovaných tribun, či dalšího majetku od majitele žižkovského klubu totiž radní ani po volbách nijak nepromítli do výše nájemného. 

Kdo čekal po volbách nějakou změnu v kauze Viktorka, ten se opravdu zmýlil. V úterý 25. listopadu se na radnici sešli radní a odsouhlasili novou smlouvu se soukromým fotbalovým klubem, která znamená, že se jede dál ve stejných kolejích.  A že je na co navazovat. V průběhu minulých dvou let totiž politický tým TOP 09, ČSSD a Stropnického formace Žižkov (nejen) sobě od Vinše, který má na TOP 09 a ČSSD úzké personální vazby, skoupil za desítky milionů, co se dalo. Daňoví poplatníci se tak stali díky komunálním politikům například majiteli VIP salónku, který si zde funkcionáři klubu vybudovali. Přístavbu pro vyvolené návštěvníky fotbalu sice podle dostupných informací klub pořídil za sedm milionů korun, radnici jí koupila již za 11 „míčů.“

Viktorka Žižkov splatila dluh / FOTO: ČTKStejně tak se neočekávaně stali o pár měsíců dříve obyvatelé Prahy 3 z vůle svých radních ze dne na den majiteli technologie na vyhřívání trávníku, kterou Vinš nechal v areálu vybudovat. Tu radnice koupila rovnou za 25 milionů korun, přestože do ní fotbalisté podle vlastních dobových vyjádření v tisku investovali jen něco mezi 10 a 15 miliony korun. Pikantní na celém příběhu byla skutečnost, že i „trubky v zemi“ pro zimní zápasy pořídili z desetimilionové půjčky od radnice, kterou však Vinš nesplácel. Místo soudních tahanic či dokonce exekuce, která v případě nesplácení závazků čeká většinu dlužníků, se však žižkovský fotbalový boss dočkal tučného 15 milionového transferu na své účty z obecní kasy. A daňoví poplatníci se stali na oplátku majiteli bezkonkurečně nejdražšího vyhřívaného trávníku v širokém okolí. 

Celkem radnice do nákupů nemovitostí i movitého majetku od Viktorky investovala 70 milionů korun, jen za poslední dva roky to bylo podtrženo sečteno 47 milionů. V reakci na kritické hlasy starostka Hujová argumentovala, že tyto investice dostane zpět na nájmu z tohoto majetku. Ve skutečnosti však nájemní smlouva s Viktorkou postrádá jakoukoliv elementární ekonomickou logiku. Klub v minulých letech platil za pronájem majetku, který před tím radnici prodal za desetimiliony, měsíční paušál 100 tisíc korun. A na tom se nic nemění ani po dalších majetkových transakcích a právě proběhlých komunálních volbách. Radní nové koalice staronové starostky Vladislavy Hujové sice v listopadu schválili novou nájemní smlouvu s Viktorkou, nájemné však zůstalo stejné. A to bez ohledu na to, že Viktorka nově užívá již obecní VIP salonek i další majetek daňových poplatníků. Je to stejné, jako byste si od majitele domu, kde bydlíte, pronajali ke svému bytu garáž a samostatnou kancelář a požadovali stejnou výši nájmu.

Viktorka Žižkov splatila dluh / FOTO: fkvz.czPři daném nájemném a výši peněz, které do nákupů od Viktorky, radnice z kapes daňových poplatníků nainvestovala, se návratnost celé transakce pohybuje někde v ekonomicky nereálném horizontu 60 let! A to nepočítáme s investicemi do oprav, které bude muset radnice z nájemného hradit, ani s tím, že například technologie na vyhřívání trávníku je limitovaná mnohem kratší dobou. Podtrženo sečteno, investice nemá jakoukoliv reálnou ekonomickou návratnost.

Přitom statisícový nájem za stadion v centru Prahy by mohly jiné fotbalové kluby Viktorce závidět. Slavie platí za jeden jediný zápas na svém vršovickém stadionu jeho majiteli čtvrt milionu korun a dokonce i provinční FC Vysočině účtuje za pronájem obecního sportoviště město Jihlava 210 tisíc měsíčně.

Asi nikoho tak nepřekvapí závěr, že zjevným a absolutním vítězem všech neprůhledných majetkových a nájemních transakcí z doby minulé koalice je fotbalový boss Luděk Vinš, který daňovým poplatníkům prodal s velkým ziskem majetek s velmi diskutabilní hodnotou. A ten si pak za hubičku pronajal. Inu, proč byste neprodali někomu za deset milionů vlastní panelákovou garsonku, když vás v ní nechá bydlet za symbolickou korunu.

 

Viktorka Žižkov splatila dluh / FOTO: ČTK

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe