Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Placený radní navíc? Jinde jich mají i patnáct!

Jan Kalous / 10.12.2014
Placený radní navíc? Jinde jich mají i patnáct!

Nová koaliční rada TOP 09, ODS a ČSSD na žižkovské radnici má o jednoho radního na plný pracovní úvazek více než v minulém volebním období. Koalice za to již schytala kritiku z opozičních lavic od Matěje Stropnického Žižkov (nejen) sobě. Větší počet „profesionálních“ politiků na radnicích je přitom jedním z fenoménů těchto voleb, v některých městských částech jejich nárůst dostává až bizarní rozměr. A paradoxně se v navyšování politických „trafik“ nejvíce angažují „nepolitici“ z hnutí ANO. Ale také Strana zelených. 

Placené místo v radě třetí městské části navíc, které nová žižkovská koalice aktuálně vyčlenila pro bývalou místostarostku a přítelkyni první dámy Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09) Jaroslavu Sukovou (TOP 09), zvedlo ze židle na ustavujícím jednání zastupitelstva opozici. „Nepamatuji tolik uvolněných členů, jeden stojí tuto městskou část 700 tisíc korun ročně," argumentoval bývalý místostarosta Matěj Stropnický, který se svým hnutím Žižkov (nejen) sobě skončil i přes volební vítězství v opozici. Podle komunistů by stačili bohatě se starostkou v čele radnice jen dva další místostarostové na plný úvazek.

 

David Vodrážka / FOTO: redakceVodrážka: Obec se rozvíjí, je třeba víc lidí

Faktem, ovšem je, že se politici v Praze 3 drželi ještě zkrátka ve srovnání s jinými městskými částmi. A v nich v navyšování placených „fleků“ pro politiky nezřídka frčí naplno straničtí kolegové pohoršujícího se Matěje Stropnického, či jeho spřízněnci z hnutí ANO.

Například, Praha 3 byla s pěti uvolněnými členy rady (placení politici) již před volbami troškařem třeba ve srovnání s Prahou 13, kde jich bylo hned osm. A po volbách staronový starosta této šedesáti tisícové městské části David Vodrážka (ODS) zvedl rovnou na jedenáct, aby uspokojil nároky svých nových koaličních partnerů z ANO a ČSSD.

„My jsme vyjednávali tak, abychom měli silnou pozici. A každý z koaličních partnerů požaduje nějaké zastoupení. Politika je uměním možného a podle mě je to takhle prostě dobře. Městská část se rozvíjí, ten nárůst uvolněných zastupitelů to kopíruje,“ řekl starosta Vodrážka zpravodajskému webu Echo24.

 

Politici na Praze 8 / FOTO: redakcePraha 8: 15 placených politiků

Rekordmanem však je asi nová kolice na sousední Praze 8. Zde si nová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených odhlasovala rovnou patnáct placených politických fleků, nejvyšší možný počet, jaký jim zákon umožňuje.

„Schválili si maximální výše odměn, stejně jako maximální počet uvolněných a s nikým se o důvodech nebavili,“ popisuje tamní zastupitel Tomáš Němeček za hnutí Osmička, které skončilo v opozici společně s dosavadními koaličními zastupiteli z TOP 09 a ODS.

Stejnou praxi aplikoval podle serveru Echo24 i zelený kandidát na primátora Petr Štěpánek, který si pro svou koalici na Praze 4 „vybukoval“ také jedenáct placených politických míst na plný úvazek.

Praha 3 je tak se svými sedmi plně placenými politiky stále troškařem v porovnání s jinými obdobně velkými městskými částmi. Ty se totiž často hemží doslova zástupy komunálních politických profesionálů, placenými na plný úvazek z obecní pokladny. A zvláštním fenoménem je, že v navyšování pražských politických „trafik“ naplno frčí především koalice tvořené hlasateli nového politického stylu a kultury - „nepolitiky“ z hnutí ANO a Stranou zelených.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe