Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Policie odložila vyšetřování Lupáčovek

Jan Kalous / 10.11.2015
foto: archiv

Policie odložila po více než třech letech trestní oznámení, které podalo minulé vedení žižkovské radnice v čele se starostkou na své předchůdce z řad ODS. Uzavřel se tak případ, kdy v rámci politických bojů o moc obviňovala koalice TOP 09, ČSSD a Ž(n)S své předchůdce, že bezdůvodně utratili desítky milionů korun navíc za rekonstrukci panelového komplexu v Lupáčově ulici. Jak vyplynulo z vyšetřování, tehdejší koalice starostky Hujové se opírala o posudek, jehož vypovídací hodnotu zpochybnil sám jeho autor. K uzavření sporných dodatků, které stavbu prodražily, navíc došlo v době, kdy na radnici již vládla starostka Vladislava Hujová, jejíž TOP 09 také měla investice ve své gesci.

Regenerace panelových domů v Lupáčově ulici probíhala od jara 2010 do roku 2012 a byla největší a nejemotivnější investiční akcí v novodobé historii Prahy 3. Obří panelový komplex nedaleko Olšanského náměstí byl podle rozsáhlé policejní správy v havarijním stavu. Ve dvoukolovém tendru byla vybrána pro jeho opravu skupina firem okolo obří stavební společnosti Subterra, která nabídla cenu 350 milionů korun. V průběhu prací se však tato cena zvedla o téměř dvacet procent.

 

Kauza minulé sezóny

Průběh oprav paneláků v Lupáčovce se stal jedním z největších témat komunální politiky v Praze 3 v minulém volebním období. Stavba, která běžela za plného provozu a komplikovala desítky měsíců život obyvatel obytného komplexu, začala ještě v době, kdy Praze 3 vládla jednobarevná rada občanských demokratů. Stavební ruch pokračoval i po komunálních volbách v roce 2010, kdy vedení na nedalekém Havlíčkově náměstí převzala starostka Vladislava Hujová v koalici s ODS a vše končilo poté, co „topkařská“ starostka vyporoučela ODS do opozičních lavic a uzavřela koalici se Stropnického hnutím Žižkov (nejen) sobě a sociálními demokraty.

A právě Lupáčovky byly od roku 2012 až do komunálních voleb 2014 jedním z ústředních témat politického boje. Vedení radnice v čele se starostkou Vladislavou Hujovou totiž ještě v tomto období s velkou mediální parádou podalo na její předešlé koaliční partnery z řad ODS trestní oznámení. Bombastické články v oficiálních listech městské části hovořily o neoprávněně vyplacených 90ti milionech – škodě, kterou odhalil nezávislý znalecký posudek. Obvinění ve finále mířilo na tři členy ODS zasedající ve statutárních orgánech příslušné městské firmy a zapadlo do tehdejší politické atmosféry tak, že se téměř nikdo ani nepozastavil nad tím, že se žižkovská radnice nesnaží údajnou škodu vymáhat také na konsorciu firem, které peníze vyfakturovaly.

 

Posudek-neposudek

Z několikastránkového odůvodnění policejního vyšetřovatele, který trestní oznámení smetl ze stolu, se zdají být podstatné dvě věci. Tou první je výpověď soudního znalce Richarda Motyčky, který přiznává, že posudek měl sloužit pouze jako podklad pro jednání se zhotovitelem a „není možné jej použít pro rozhodnutí soudu.“

Údajná škoda ve výši 70 milionů korun podle posudku-neposudku měla vzniknout uzavřením tří dodatků k původní smlouvě. Znalcův názor podle policejní zprávy vyvracejí další svědectví o tom, že předmětné prodražení souviselo s prácemi, se kterými původní projekt nemohl počítat, nebo vznikly změnou zadání, například s požadavky na vybudování služebny městské policie.

„S ohledem na uvedené nelze tedy konstatovat, že by v souvislosti s uzavřením dodatků došlo k porušení zodpovědnosti opatrovat majetek, a to jak úmyslně, nebo z hrubé nedbalosti,“ tvrdí policejní vešatřovatel.

 

Politická zodpovědnost jde za TOP 09

Co je však z informací v policejní zprávě neméně důležité – všechny tři inkriminované dodatky k původní smlouvě vznikly od července 2011 do srpna 2012, tedy nikoliv za vlády ODS. „Co se týká dodatků ke smlouvám o dílo a jejich uzavírání, bylo zjištěno, že byly uzavřeny nejen z požadavku dodavatele, jsou zde i požadavky investora (městská část Praha 3 – pozn. redakce),“ konstatuje policejní zpráva. V čele městské části coby investora tehdy stála již Vladislava Hujová, její TOP 09 držela v radě většinu a měla ve své kompetenci také investice včetně projektu regenerace Lupáčovek. A v statutárních orgánech městských firem také své lidi. Za prodražení projektu tak nesla jednoznačnou politickou zodpovědnost sama starostka Hujová se svými spolustraníky.

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe