Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Politický marketing za hranou?

Jan Kalous / 21.7.2014
Nacistiský politický marketing za hranou?

Scéna z filmu Pád třetí říše režiséra Olivera Hirschbiegela, v níž Hitler peskuje v závěru druhé světové války své nacistické noshledy v bunkru pod římským kancléřstvím, se v průběhu let stala využívaným „memem“, který se aktualizuje pro jakoukoli událost jen výměnou českých titulků. Hitler se tak rozčiloval nad uvedením nového iPadu, nad výhrou Zemana v prezidentských volbách či nad tím, že Pokemoni neexistují. Před blížícími se komunálními volbami v Praze 3 si klip vypůjčili příznivci starostky Vladislavy Hujové (TOP 09), kteří do nacistických uniforem „navlékli“ její politické konkurenty.   

V další z řady předělávek Hitler péruje své podřízené, jimž autor klipu tentokrát přisoudil jména žižkovských politiků od europoslance ČSSD Miroslava Pocheho, dlouholetého člena ODS Pavla Hurdy, přes předáka místních sociálních demokratů Michala Kuciána až po nového předsedu ODS na Praze 3 Alexandra Bellu. Odkud vítr vane, je zřejmé již z toho, že Hitler tak dostává záchvat nad údajnou popularitou současné starostky Vladislavy Hujové, kterou si nedokáže naprosto vysvětlit, přičemž v rámci „nacistické“ kampaně dokonce zmíní i periodikum Žižkovské listy. Každý politický konkurent „populární starostky“ včetně hnutí ANO Andreje Babiše je tak díky přetitulkované scéně rádoby vtipně vykreslen jako negativní bídák, a tak je zřejmé, že negativní politická kampaň před podzimními komunálními volbami právě začíná.

Česká soda / FOTO: redakceAktuální klip krásně obnažuje fakt, jak je těžké vytvořit dobrou politickou satiru. Česká soda, která byla ve svých úderných „reportážích“ opravdu ostrá a zároveň neskonale vtipná, je dílem bouřlivých devadesátek, v době sociálních sítí tak boduje především občasník strach.cz využívající panely Čtyřlístku ke komentáři aktuálních událostí podobně, jako je tomu v případě klipu z Pádu třetí říše. V případě přetitulkované nacistické sekvence se však z YouTube line se jmény „trojkových“ politků spíše trapnost.

Za povšimnutí tak toto dílko stojí především proto, že ho na sociálních sítích propaguje na svém oficiálním profilu TOP09 i sama starostka Hujová. Místní buňka strany Karla Schwarzenberga, se tak oficiálně podílí na ostré Čtyřlístek a strach.cz / FOTO: strach.cznegativní politické kampani, která téměř všechny její místní komunální konkurenty navléká do nacistických uniforem. Předvolební tah, který otevírá diskuzi o politické korektnosti, je o to překvapivější, že se místopředseda strany Kalousek od negativních kampaní v minulosti ostře distancoval se slovy, že na to TOP 09 nemá ani peníze ani žaludek. Navíc se předseda strany Karel Schwarzenberg stal během volebního klání s Milošem Zemanem o prezidentské křeslo předmětem vykonstruovaných útoků, které šířily jeho rodinné vazby na nacistický režim. Čtyřlístek a strach.cz / FOTO: strach.czPředseda regionální organizace TOP09 Martin Dlouhý se od autorství této negativní kampaně disatancoval, propagaci videa na oficiálním profilu své strany však nebyl schopen profilu smysluplně vysvětlit: „V prostředí internetu se takové věci šíří relativně rychle a nekontrolovaně, nelze tomu zřejmě zabránit. Nevím, co dále k tomu dodat.“ Je pochopitelné, že v klipu zmínění politici vnímají svou nechtěnou „účast“ jako nevkusnou. „Přestože jsme se vypořádali s minulosti a vstupujeme do voleb s kandidátkou, jejíž členové nejsou s předchozími lety spojeni, čekali jsme negativní kampaň. Nic proti politické satiře, ale tento „video“ útok je za hranou. Napříč stranami se angažují lidé, kterým druhá světová válka přinesla nějakou traumatizující ztrátu, a jejich spojování s nacismem je minimálně nevkusným projevem nedostatku Kancelář Blaník / FOTO: redakcetaktu k jejich pocitům“ reagoval předseda žižkovské ODS Alexander Bellu.

Zdánlivou politickou satiru přetitulkovaného klipu předjímající komunální volební kampaň, která bude nejspíše stále více překračovat hranice, lze však i dnes vyměnit za výbornou politickou satiru, v níž to schytávají činovníci odleva napravo. Objevuje se na portálu stream.cz se jménem Kancelář Blaník. Tonda Blaník a jeho agentura má totiž prsty ve všem a ze zákulisí hýbe politiky jak figurkami po šachovnici. A hýbe s nimi opravdu vtipně, a přestože se mu z úst linou neustávající vulgarity, zkušení scénáristé dokáží v každém z dílu trefně komentovat současnou politickou scénu. A bez nacistů.

 

 

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe