Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Praha chce spustit bikesharing, jedno kolo má vyjít na 50 tisíc

Jan Kalous / 12.3.2014
Bikesharing funguje i ve švédském Stockholmu

Projekt bikesharingu, veřejného půjčování jízdních kol, chce spustit již od poloviny tohoto roku hlavní město Praha. Podle projektu, který představilo vedení magistrátu, by se pořizovací cena jednoho bicyklu s příslušenstvím měla pohybovat okolo 50 tisíc korun. Projekt navíc vzbudil rozpaky i u odborníků na rozvoj cyklistiky v metropoli.

Cyklista na veřejném kole v ulicích New Yorku / FOTO: redakcePůl roku před komunálními volbami představila pražská TOP 09 svůj projekt na veřejné „sdílení“ kol v hlavním městě. TOPka připravuje na jeho realizaci výběrové řízení a spustit jej chce ještě v létě letošního roku, tedy v rámci předvolební kampaně na magistrát. Podle zastupitelky Moniky Krobové Hášové by v rámci bikeshiringu mělo být po Praze rozmístěno na 150 stojanů s tisícovkou jednoduchých jízdních kol.

Spuštění projektu by podle představ vedení města mělo vyjít na 50 milionů korun, dalších asi deset milionů ročně by přišel jeho roční provoz. V přepočtu by tak jedno městské kolo s příslušenstvím přišlo daňové poplatníky na 50 tisíc korun, deset tisíc by pak stála jeho roční správa.

Veřejné sdílení kol, kdy si uživatel může půjčit za poplatek bicykl a na jiném místě města jej vrátit do stojanu, funguje v řadě evropských metropolí. Pražské plány však vyvolaly rozpaky i u zastánců cyklistiky v české metropoli. Kritiku si především vysloužil fakt, že je celý projekt šitý horkou jehlou. Město chce urychleně vypsat výběrové řízení na Půjčování kol v italském Udine / FOTO: redakceprovozovatele a vše spustit ještě před volbami, přitom zatím není ani rozhodnuto, kde by měly být stojany s koly umístěny. Jasné není ani to, jak budou kola vypadat a jak bude fungovat jejich distribuce na jednotlivá stanoviště.
„Pochybuji, že město stihne projekt uskutečnit před podzimními volbami. Je to zbytečné mrhání energií," uvedl v tisku bývalý koordinátor cyklodopravy v městě Pavel Polák. Podle něj je projekt zatím nedotažený.

Vedení magistrátu zatím nebylo schopno ani vysvětlit, jak bude půjčování kol zpoplatněno. Podle zatím nejasných představ politiků by mělo být krátkodobé půjčení zpoplatněno symbolickou částkou, roční paušál by se pak měl pohybovat okolo 500 korun. Ve hře je také možnost, že celý projekt bude navázán na městskou hromadnou dopravu a propojen s Opencard.

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe