Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Radnice odmítá zdůvodnit veletoče kolem obecních společností

Již přes dva měsíce odmítá žižkovská radnice zdůvodnit strategické veletoče kolem struktury obecních společností, které spravují obecní majetek za stovky milionů korun. Na otázky Žižkovských listů starostka

čtěte více
Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Hujová je třetí nejoblíbenější starostkou metropole

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je třetí nejoblíběnější nejvyšší představitelkou městských částí v rámci české metropole. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Phoenix research, který probíhal v červenci.

čtěte více
Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkov budou hlídat další tři kamery

Žižkovská radnice schválila rozšíření městského kamerového systému v Praze 3 o tři další stanoviště. Nově budou pod dohledem Žižkovo náměstí, Kostnické náměstí a cyklostezka u Tachovského náměstí.

čtěte více
Hrrr na ně! Na Vítkov

Hrrr na ně! Na Vítkov

Již počtvrté v novodobé historii poženou Husité z vrchu Vítkov křižáky.

čtěte více

Proplácení humrů, parfému či vstupenek? Na jiných pražských radnicích nemyslitelné!

Jan Kalous / 14.8.2014
Proplácení humrů, parfému či vstupenek?  Na jiných pražských radnicích nemyslitelné!

To, co starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) hájí, jako naprosto běžné náklady na reprezentaci své funkce, je na radnicích jiných pražských obvodů naprosto nemyslitelné. Vyplývá to z ankety Žižkovských listů, které oslovily úřady okolních městských částí s otázkou, zda disponují reprezentačními fondy, ze kterých by si jejich vedení proplácelo obdobné věci.

Je společný oběd místních komunálních politiků s humry a šneky za 9 tisíc korun na účet jejich voličů běžným pražským standardem? Nechávají si starostky jiných městských částí také proplácet z radniční kasy parfémy za pět tisíc korun či luxusní oblečení? Chodí další pražští politici běžně za desítky tisíc korun z kapes daňových poplatníků na špičkové koncerty zahraničních interpretů, kteří do metropole zavítají na turné, stejně jako žižkovská starostka z TOP 09?

Radnice Prahy 3 i sama starostka se snaží po vypuknutí skandálu veřejnost přesvědčit, že tomu tak je. „Je standardem, že vysocí političtí představitelé, kteří musí reprezentovat svoje úřady, mají tyto výdaje hrazeny z rozpočtu,“ hájí starostčiny benefity k pětasedmdesátitisícovému platu tajemník žižkovské radnice Petr Fišer.

Jak však vyplývá ze zjištění Žižkovských listů, není to pravda. „Žádné fondy, z nichž by se hradily být jen mimořádnější výdaje radních, nemáme,“ informovala například mluvčí sousední městské části Praha 8 Helena Šmídová.

Starostka Vladislava Hujová (TOP09) / FOTO: Filip SingerObdobně se vyjádřila již dříve i starostka další centrální pražské městské části, Prahy 2, Jana Černochová. „Jako starostka MČ Praha 2 nemám k dispozici žádný fond na reprezentaci a pokud chci někoho pozvat na oběd, pozvu ho za své peníze. Myslím si, že jako starostové nemáme malé příjmy a příležitostí, kdy jdu někam na oběd, mám tak málo, že nevidím jediný důvod, proč bych to neměla za sebe zaplatit sama,“ uvedla Jana Černochová.

Také další městská část Praha 1, kde starostuje Oldřich Lomecký, stranický kolega Vladislavy Hujové, se od praxe, která panuje na žižkovské radnici, distancovala. „U nás reprefondy na ošacení, kulturní vyžití, kosmetiku či podobné věci žádný z radních nemá,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Obdobně reprezentační standardy, na něž je zvyklá žižkovská starostka, odmítl i mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. „Uvolnění členové Zastupitelstva MČ Praha 7 žádnými podobnými fondy nedisponují. Věci jejich osobní potřeby z rozpočtu městské části hrazeny nejsou,“ řekl mluvčí holešovické radnice.

Z ankety tak vyplývá, že na okolních radnicích v metropoli je proplácení osobních věcí z peněz daňových poplatníků tabu. V moravskoslezském statutárním městě Opava, která počtem obyvatel přibližně odpovídá městské části Praha 3, dokonce na náš dotaz na devítitisícové večeře, parfémy a proplácení lístků na koncerty pro radní, reagovali odměřenou otázkou, zda se „jedná o nějakou recesistickou akci.“

Diskuse

Tipy na akce

Aktuality

Pokračuje rekonstrukce křižovatky Prokopova-Jeseniova

Až do 15. září budou v souvislosti s pokračováním celkové rekonstrukce a přestavby křižovatky ulic Prokopova-Rokycanova-Jeseniova probíhat v lokalitě uzavírky, omezení a změny v MHD. Zde je jejich přehled:

CzechPoint na Seifrtce od 14. 12. mimo provoz

Pokud budete potřebovat v druhé polovině prosince ověřit podpis či využít jiné služby pracoviště CzechPoint, musíte ve třetí městské části pouze do Lipanské ulice. Pracoviště v budově městské části na Seifertově ulici bude z technických důvodů do konce roku uzavřeno.

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 3

Úterý 22. prosince 2015 od 15.00 hodin, Žižkovská radnice, Havlíčkovo náměstí 9, 1. patro, č. dveří 126

created by Anawe